ועדת בדיקה ממשלתית תבחן את המחדל: השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, החליט הערב (חמישי) להקים ועדה חיצונית שתבחן את נסיבות בריחת ששת האסירים מכלא גלבוע בתחילת השבוע. בראשות הוועדה יעמוד שופט בדימוס שיבחן את הכשלים שהובילו לאירוע החמור.  

"בתיאום עם ראש הממשלה, נפתלי בנט, החליט השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בראשות שופט בדימוס לבדיקת הכשלים שאפשרו את אירוע הימלטות האסירים הביטחוניים מכלא 'גלבוע'", נמסר בהודעה הרשמית על הקמת הוועדה. "ההחלטה על הקמת הוועדה התקבלה לאחר היוועצות עם היועץ המשפטי לממשלה, הד"ר אביחי מנדלבליט, ותובא לאישור הממשלה". 

השר לביטחון הפנים בר-לב מסר לאחר קבלת ההחלטה: "לא נותיר אבן על אבן ללא בחינה. בליל יום שני אירע כשל חמור שיש למצות את הבדיקה לגביו. אני סומך על ממשלת ישראל כי תאשר את המלצתי ונוכל לרדת לשורש האירועים שהובילו לתוצאה הקשה". 

בהודעה הרשמית שיצאה מטעם המשרד לביטחון הפנים הודגש כי היסטוריית השימוש בכלי של ועדת בדיקה ממשלתית מלמדת כי השימוש בו נעשה במקרים בהם עלה צורך לבדוק כשלים רוחביים משמעותיים שנפלו במערכות. החלטתו של השר בר-לב לנקוט בצעד זה, משקפת את עמדתו לפיה אירוע הבריחה משקף כשל ארגוני של שב"ס כולו. 

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, הבוקר בבית הסוהר ״קציעות״ (צילום: דוברות שב"ס )
בר-לב על הבריחה: "זה כישלון" | צילום: דוברות שב"ס

במהלך סיור שערך מוקדם יותר היום השר בר-לב בבית הסוהר "קציעות" בו התפרעו אמש אסירים ביטחוניים, הגדיר השר את אירוע הבריחה ככישלון - והדגיש שהנסיבות ייחקרו: "אנחנו לאחר אירוע קשה של בריחת אסירים מכלא גלבוע. זה כישלון! אנו נהפוך כל אבן במטרה לבדוק מה גרם לכישלון זה, ברמה המקומית של בית הכלא ומה הן ההשלכות בכלל שרות בתי הסוהר. נבדוק נאתר ונציף את הלקחים הנדרשים ונממש אותם". 

בחיפושים אחר ששת האסירים, כלא גלבוע  (צילום: החדשות 12)
החיפושים אחר האסירים שנמלטו | צילום: החדשות 12

בתוך כך, נציבת שירות בתי הסוהר קטי פרי שלחה מכתב הבוקר לעובדים והבהירה כי היא לא מתכוונת להתפטר למרות האירועים. בנוסף, שירות בתי הסוהר הודיע על הפעולות הראשוניות שיינקטו בבתי הכלא כמו עיבוי מעגלי האבטחה, מבצעי חיפושים תוך פינוי אגפים ותאים ותגבור סוהרי באגפים השונים.

כלא גלבוע (צילום: שירות בתי הסוהר)
כלא גלבוע, ממנו ברחו האסירים | צילום: שירות בתי הסוהר

"אנו עובדים במערכת ביטחונית, שטומנת בחובה סיכונים מעין אלה. משבר בארגון חזק כמו שירות בתי הסוהר גורם לו להשתפר ולנוע קדימה", כתבה פרי. "שב"ס ארגון המתמודד עם בני אדם מהמסוכנים שיש בעולם, ומעשיהם בעבר העידו על כך, אשר העיקרון המנחה את יומם הוא שאין להם מה להפסיד. נמשיך לייצג נאמנה את הדרך שלנו, ולעשות הכול על מנת למלא את יעודנו בנחישות, במקצועיות ואחריות. נהיה גאים במה שטוב, ונשפר את הנדרש. אני כאן כדי להמשיך ולהוביל אתכם, וביחד לשרת את מדינת ישראל ואזרחיה". 

רב-גונדר קטי פרי (צילום: דוברות שב"ס, חדשות)
נציבת שב"ס, רב-גונדר קטי פרי | צילום: דוברות שב"ס, חדשות

בריחת האסירים הביטחוניים - סיקור שוטף ב-N12: