מתיחות בגבול הצפון: לאחר שחיזבאללה שיגר הבוקר כ-20 רקטות לעבר ישראל, בצה"ל אמרו היום (שישי) כי "אין כוונה לדרדר את המצב". עוד אמרו בצה"ל כי "לא הופתעו מהירי" של חיזבאללה, שלדברי הארגון בוצע בתגובה על התקיפות הישראליות בלבנון לאחר הירי לקריית שמונה שלשום. ראש הממשלה ושר הביטחון כינסו התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון. תקרית מביכה עבור חיזבאללה בלבנון, כאשר תושבים "החרימו" את המשאית שממנה בוצע הירי והביעו זעם כלפי ארגון הטרור. בחיזבאללה נאלצו לפרסם הבהרה בעקבות התקרית.

גורם ביטחוני אמר בשעות הצהריים: "צה"ל פועל בימים האחרונים בתקיפות נרחבות בלבנון, לרבות ירי ארטילרי ותקיפות תשתית באמצעות מטוסי קרב, כפי שלא בוצע שנים. מערכת הביטחון מכינה אופציות נוספות לתגובה באמצעים שונים, גלויים וסמויים, בהתאם להתפתחויות. המשך הפעולות יהיה בהתאם לצרכים המבצעיים, ולוחות הזמנים שנוחים לישראל".

שר הביטחון בני גנץ צילם ריאיון לתוכנית "אופירה וברקו" בקשת 12 בזמן הירי לצפון. הוא התייחס ואמר: "נכון לשעה שאנחנו מדברים בה - היו חילופי אש בצפון, אנחנו הגבנו על האירועים האלה. אנחנו לא מתכונים לתת לחיזבאללה לשחק איתנו. חיזבאללה יודע את זה. מצבה של לבנון רעוע - ואנחנו יכולים להפוך אותו לעוד יותר רעוע. אנחנו ממליצים לחיזבאללה, לצבא לבנון, לממשלת לבנון, לא למתוח את החבל עם מדינת ישראל. אין לנו אינטרסים במדינת לבנון חוץ משקט ביטחוני. יהיה שקט משם, יהיה גם שקט שם".

"בשעות הקרובות יוחלט לאן הולכים"

דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, אמר בתדרוך לתקשורת כי "בשעות הקרובות יוחלט לאן הולכים". הוא הוסיף כי הרמטכ"ל נועד עם שר הביטחון, והדרג המדיני יחליט על המשך התגובה. "אנחנו לא רוצים במלחמה עכשיו, אבל המצב בלתי נסבל. לא נאפשר ירי מלבנון לשטחנו, ולא מוכנים להיווצרות משוואת ירי חדשה בצפון", כך דובר צה"ל. הוא הוסיף כי בישראל מעריכים שגם חיזבאללה לא רוצה במלחמה.

ירי מלבנון לעבר רמת הגולן (צילום: מיכל שטרנברג)
הירי לעבר רמת הגולן, הבוקר | צילום: מיכל שטרנברג

תא"ל כוכב אישר כי 19 רקטות נורו לעבר שטח ישראל, 10 מהן יורטו, 6 נחתו בשטחים פתוחים ו-3 נפלו בשטח לבנון. לא נגרם נזק ואין נפגעים. חיזבאללה קיבל אחריות על האירוע, בניגוד לאירועים הקודמים, כולל הירי ביום רביעי האחרון. עוד ציינו בצה"ל כי הירי כוון לשטחים פתוחים ולא לאזרחים, וכי צבא לבנון תפס את המשגר שממנו נורו הטילים.

בצה"ל אמרו כי הם "מצפים מממשלת לבנון לגלות משילות בדרום לבנון". בהודעת חיזבאללה נאמר כי הירי בא "לסגור חשבון" על מות 2 פעילים בשנה האחרונה. עוד אמרו כי לוחמי תותחנים ירו עשרות פגזים לשטח לבנון, אך הוסיפו כי מבחינת ישראל "אין כוונה לדרדר את המצב". לטענת צה"ל, הירי של חיזבאללה בוצע כיוון ששלשום בתגובת צה"ל נפגעו גם תשתיות המשמשות את הארגון. עוד טען דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב: "לא הופתענו מהירי, ונערכו פעולות שונות במערך כיפת ברזל". 

שר הביטחון בני גנץ בהערכת מצב בקריה בעקבות הירי לצ (צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון, אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון בני גנץ בהערכת מצב בקריה בעקבות הירי לצפון | צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון, אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בדרג המדיני מקיימים כעת התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון, בשאלה כיצד להגיב על הירי לצפון. ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל מקיימים בשעות האחרונות דיונים והערכת מצב. ההערכה גם בדרג המדיני היא כי האירועים לא יובילו בהכרח להסלמה.

שר הביטחון בני גנץ קיים הערכת מצב בקריה בעקבות הירי לצפון ותגובת צה"ל הבוקר, בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, ראש אגף המבצעים אלוף עודד בסיוק וראש אמ"ן אלוף תמיר הימן. הבכירים דנו בפעולות מערכת הביטחון. בהודעת שר הביטחון נאמר כי "גנץ עמד על חשיבות הקשר הצמוד עם העורף והעברת דיווחים שוטפים כפי שנעשה עד כה".‎

בסיום הדיון בקריה, שר הביטחון גנץ קיים שיחה עם ראשי רשויות מהצפון בהובלת יו"ר פורום הרשויות בקו העימות משה דוידוביץ'. גנץ עדכן את ראשי הרשויות בתמונת המצב, ושמע מהם על השיח הצמוד בימים האחרונים עם צה"ל ופיקוד העורף. מלשכת שר הביטחון נמסר כי "גנץ ביקש מראשי הרשויות להישאר בקשר רציף עם צה"ל ועם גורמי פיקוד העורף".

מבוכה לחיזבאללה: תושבים החרימו את המשגר

בעקבות האירוע נרשמה תקרית מביכה עבור חיזבאללה בלבנון, כאשר המשאית שממנה שוגרו הטילים לעבר ישראל התגלתה בסמוך ליישובים אזרחיים. בתיעוד מהמדינה נראית המשאית, שאותרה סמוך לעיירה חאצביא בדרום לבנון שמרבית אזרחיה דרוזיים, כשעליה יותר מ-30 טילים שהיו מוכנים לשיגור - מהם נורו בפועל כ-20. תושבי האזור "החרימו" את המשאית, ובתיעוד הם נשמעים כשהם זועמים על כך שהירי בוצע מאזור מגוריהם.

המשאית ממנה בוצע הירי
המשאית ממנה בוצע הירי

התושבים נשמעים כשהם אומרים: "ירי של חיזבאללה מכאן?", "תביאו את המודיעין של צבא לבנון" ו-"חיזבאללה משגר רקטות צמוד לבתים שלנו". המשאית אכן הועברה לבסוף לידי הצבא הלבנוני. תיעוד האירוע והפצתו ברשתות החברתיות הובילה למבוכה עבור ארגון הטרור, שנאלץ לפרסם הבהרה. 

בהבהרת חיזבאללה נאמר: "לאחר שההתנגדות ביצעה את נקמתה, וכאשר הלוחמים היו בדרכם חזרה, הם חלפו על פני העיר חאצביא - שם קבוצת אזרחים חסמה אותם ומנעה מהם לעבור. ההתנגדות הייתה, הינה כעת, ותהיה תמיד, הזהירה ביותר בכל הנוגע לביטחון האזרחים - והיא לא תחשוף אותם לאף סכנה בזמן פעולות ההתנגדות שלה", כך חיזבאללה.