מתיחות בגבול הצפון: אזעקות נשמעו הבוקר (שישי) בצפון הגולן ובאצבע הגליל, לאחר שמטח של כ-20 רקטות נורה לעבר שטח ישראל. 10 שיגורים יורטו על ידי כיפת ברזל, אין נפגעים ישראלים. חיזבאללה קיבל אחריות על השיגורים. צה"ל משיב בשעה זו באש תותחים לעבר מקורות הירי. ראש הממשלה יקיים התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון. בפיקוד העורף עדכנו כי אין כל הנחיות מיוחדות לתושבי הצפון בשלב זה. עדכונים שוטפים

האזעקות הופעלו ביישובים נווה אטי"ב ועין קנייא בצפון רמת הגולן ובקיבוץ שניר באצבע הגליל. 19 שיגורים בוצעו מהר דוב בשטח לבנון לעבר שטח ישראל. מערכת כיפת ברזל המוצבת באזור הופעלה בעקבות השיגורים, 10 רקטות יורטו, והיתר נחתו בשטחים פתוחים, חלקן בישראל וחלקן ככל הנראה בלבנון. אין נפגעים ישראלים מהירי. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבי העורף בצפון. בדובר צה"ל עדכנו כי כוחות משיבים באש לעבר מקורות הירי.

ההערכה הראשונית בדרג המדיני היא כי לא צפויה הסלמה בצפון. כעת מתקיימת הערכת מצב כדי לבחון את המשך התגובה, אולם כאמור הערכה היא שהאירוע לא יוביל בהכרח להסלמה. בהצהרה מטעם ארגון חיזבאללה נאמר כי הם האחראים לירי. עוד נאמר כי השיגורים בוצעו בתגובה על התקיפות הישראליות בלבנון שלשום, שנעשו לאחר ש-3 רקטות שוגרו מדרום לבנון לעבר קריית שמונה.

חיזבאללה טענו כי "עשרות רקטות שוגרו לעבר שטח פתוח באזור מוצבי צה"ל בגזרת הר דוב". על פי דיווחי חיזבאללה, הירי נועד לאותת לישראל שתקיפה בשטח לבנון תיענה בתקיפה של הארגון וכי "המילה האחרונה תהיה שלהם". עוד אמרו כי התקיפות כיוונו לעבר "שטחים פתוחים", כשם שצה"ל הפציץ "שטחים פתוחים".

בלבנון הופצה תמונה של משאית שנעצרה על ידי הצבא הלבנוני, שממנה ככל הנראה בוצעו השיגורים. על המשאית ניתן לראות יותר מ-30 רקטות מוכנות לשיגור, מהן שוגרו בפועל כ-20. בסרטונים מלבנון נראים אזרחים באזור שבו אותרה המשאית, כשהם מתגודדים סביבה ומביעים זעם על כך שחיזבאללה ביצע את השיגור מאזור מגוריהם.

המשאית ממנה בוצע הירי
משאית עם טילי חיזבאללה שנתפסה על ידי הצבא הלבנוני, על פי דיווחים בלבנון
ירי מלבנון לעבר רמת הגולן (צילום: נתיב אוחנה)
היירוטים הבוקר בצפון | צילום: נתיב אוחנה

מדובר במטח משמעותי, שכלל כאמור יותר מ-10 רקטות ככל הנראה. ההבנה הראשונית בצה"ל היא כי הירי בוצע מאזור חוות שבעא, במורדות הצפון-מערביים של הר דוב - כלומר משטח לבנון לכיוון ישראל. מדובר באזור הנשלט ביטחונית על ידי חיזבאללה. מקורות ביטחוניים בלבנון אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כמה טילים שוגרו מדרום לבנון לשטח ישראל. שר הביטחון בני גנץ הגיע לבסיס הקריה בתל אביב להתייעצות ביטחונית. ראש הממשלה, נפתלי בנט, עודכן במתרחש בצפון. בשעה הקרובה הוא יקיים התייעצות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון.

נפילה באזור הר דב (צילום: מועצה אזורית הגליל העליון)
נפילה באזור נחל שיאון | צילום: מועצה אזורית הגליל העליון

זו הפעם השלישית שרקטות נורות מלבנון לישראל בתוך שבועיים. שלשום נורו 3 רקטות לאזור קריית שמונה, והמטח הנוכחי, שכלל יותר מ-10 רקטות, מהווה החמרה במצב. בישראל לא יודעים מי עומד מאחורי הירי בשלב הזה, אך זהות היורה פחות חשובה. במערכת הביטחון הכינו מדרגות תגובה בימים האחרונים כהכנה לתרחיש שכזה, וכעת שוקלים את הצעדים האפשריים.

ירי מלבנון לעבר רמת הגולן (צילום: מיכל שטרנברג)
יירוטים בשמי הגולן | צילום: מיכל שטרנברג