הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום (רביעי) בשעה 17:00, והשרים יצביעו על הרחבת המבצע בעזה. הם יידרשו להצביע על שורת תקיפות של יעדים שלא הותקפו עד כה, זאת מתוך כוונה להעלות את הלחץ שמופעל על חמאס. מטחים כבדים שוגרו בין השעות 14:00 ל-15:00 לעבר אשקלון, אשדוד ויישובי עוטף עזה. פצוע קל פונה לבית החולים ברזילי באשקלון. בסביבות 15:15 הירי התרחב לדימונה ובאר שבע, חמאס: "ירינו 15 רקטות לדימונה". 

ישראל תחת אש - עדכונים אחרונים:
• בעזה מדווחים: 48 הרוגים מתקיפות צה"ל, בהם 14 ילדים ו-3 נשים. 304 פצועים
• לוחמי ההגנה האווירית יירטו כלי טיס בלתי מאויש שחדר מעזה לישראל
• הרוג ו-2 פצועים אנוש ובינוני מפגיעת טיל נ"ט ששוגר מעזה לשטח ישראל
• צה"ל חיסל 2 בכירי חמאס ותקף את בתיהם של מח"ט עזה וראש מערך המודיעין
• מתחילת סבב ההסלמה: 6 הרוגים מירי רקטות וטילי נ"ט לעבר ישראל


בתוך כך, צה"ל הודיע שבשיתוף השב"כ השלים מבצע מורכב וראשון מסוגו ובו סיכל בו-זמנית כמה מפקדים בכירים בארגון הטרור חמאס, בעיר עזה ובחאן יונס, המהווים חלק מרכזי מ"פורום המטה הכללי" של חמאס ונחשבים מקורבים לראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף. מצה"ל נמסר שפרטי הבכירים יפורסמו בהמשך.

טיל נ"ט שוגר לישראל (צילום: גיל תעסה)
זירת פגיעת טיל הנ"ט שפגע ברכב ישראלי | צילום: גיל תעסה

גורם מדיני אמר על החיסול של שני המקורבים למוחמד דף: החמאס הופתע מעומק החדירה המודיעינית שלנו, פגענו בפעילים מרכזיים, נערכים להרחבת מעגל הירי מעזה גם היום‎‏.

הרוג מפגיעת טיל נ"ט שנורה מעזה לעבר רכב ישראלי 

טיל נ"ט נורה הבוקר על רכב ישראלי בעוטף עזה ופצע 3 בני אדם. בזמן פינוי הפצועים, השטח שלעברו שוגר הטיל הופצץ בירי מרגמות ורקטות שוגרו לעבר יישובי עוטף עזה. חמאס קיבל את האחריות על הירי. כוח צבאי וצוותי מד"א טיפלו בפצועים במקום, ולאחר מכן הכינו אותם לפינוי. בתחילה פונו מהמקום 2 פצועים אנוש ופצוע בינוני, ולאחר זמן קצר נקבע מותו של אחד מהפצועים אנוש. במהלך הפינוי, התבצע ירי מכיוון הרצועה לעבר כוחות הפינוי, וכוחות צה"ל חיפו על המטפלים. בסופו של דבר כוחות החילוץ הצליחו לנסוע מהמקום ולפנות את הפצועים לבית החולים. צה"ל השיב אש לכמה מקורות ירי ברצועה בניסיון לפגוע במי שירה את טילי הנ"ט, וגם ביצע ירי של אש מונעת - כדי למנוע ירי נוסף.

"ביצענו בשטח מיון ראשוני לשלושה פצועים, אחד מהם היה מחוסר הכרה וסבל מפגיעות הדף ורסיסים, הענקנו לו טיפול מציל חיים ופינינו אותו תוך המשך טיפול לבית החולים כשמצבו אנוש", סיפר ד"ר רפאל סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א שטיפל בפצועים. "פצוע נוסף היה בהכרה מעורפלת וסבל מחבלות קשות בגפיים ופגיעות הדף. פינינו את הפצועים לבית החולים תוך טיפול רפואי וייצוב מצבם. במשך כל האירוע נשמעו אזעקות ופעלנו תחת אש".

פגיעת הרקטה ברמת אביב - תל אביב (צילום: TPS)
פגיעת הרקטה ברמת אביב - תל אביב | צילום: TPS
פגיעת הרקטה ברמת אביב - תל אביב (צילום: TPS)
נזקים מהפגיעה בתל אביב | צילום: TPS
הדירה שנפגעה בגבעתיים, הבוקר (צילום: באדיבות עיריית גבעתיים)
הדירה שנפגעה בגבעתיים, הבוקר | צילום: באדיבות עיריית גבעתיים

לפי ההערכות, עשרות פצצות מרגמה נורו במהלך האירוע. ככל הנראה צה"ל הגיב בירי לעבר כלי רכב שבו נסעו פעילי טרור - לא ידוע אם יש קשר בין הפגיעה הזו לירי הנ"ט לאחר מכן. מוקדם יותר היום הונחו תושבי העוטף להיכנס למרחב המוגן מחשש לחדירה למשך כחצי שעה.

גנץ: "אין תאריך סיום למבצע"

שר הביטחון בני גנץ היה בדרך להארכת מצב באוגדת עזה בזמן פגיעת הנ"ט, ואז כשנודע לו על האירוע הוא החליט לדחות את הערכת המצב כדי לאפשר לפיקוד באוגדה לעבוד, ולכן במקום זה הוא נסע לאשקלון. בביקור בחמ"ל העירוני של אשקלון אמר: "בעזה - מגדלים נופלים, מפעלים קורסים, מנהרות מושמדות ומפקדים מסוכלים. צה"ל ימשיך לתקוף ויביא לשקט מוחלט ולטווח רחוק. כרגע אין תאריך סיום. לא נקבל הטפות מוסר מאף ארגון או מוסד על זכותנו וחובתנו להגן על אזרחי ישראל".

הדירה שנפגעה בגבעתיים, הבוקר (צילום: באדיבות עיריית גבעתיים)
הדירה שנפגעה בגבעתיים, הבוקר | צילום: באדיבות עיריית גבעתיים
הדירה שנפגעה בגבעתיים, הבוקר (צילום: באדיבות עיריית גבעתיים)
הדירה שנפגעה בגבעתיים, הבוקר | צילום: באדיבות עיריית גבעתיים

"צה"ל מבצע בשעות האחרונות שורה של תקיפות משמעותיות, פגענו בחוליות מפקדים, בתשתיות משמעותיות של החמאס ונמשיך להגן על תושבי ישראל כולם", אמר עוד גנץ. "תקפנו מאות רבות של מטרות, מגדלים נופלים, מפעלים קורסים, מנהרות מושמדות ומפקדים מסוכלים. כל האמצעים וכל האופציות על השולחן ויש עוד המון פעילות בבנק".

"יש אירועים מבצעיים במרחב הגבול וגם איתם אנחנו מתמודדים ומגנים על תושבי הדרום, גם במחיר של היפגעות כוחותינו לצערי", אמר גנץ. "צה"ל ימשיך לתקוף ויביא לשקט מוחלט ולטווח רחוק. רק כשנשיג את היעד הזה נוכל לדבר על רגיעה. לא נקבל הטפות מוסר מאף ארגון או מוסד על זכותנו וחובתנו להגן על אזרחי ישראל".

בת ה-16 שנהרגה הלילה מפגיעה ישירה סמוך ללוד‎
בת ה-16 שנהרגה הלילה מפגיעה ישירה סמוך ללוד‎
לאה יום טוב שנהרגה מטיל בראשל״צ אתמול‎ (צילום: באדיבות המשפחה, החדשות)
לאה יום טוב שנהרגה מפגיעת רקטה בראשל״צ אתמול‎ | צילום: באדיבות המשפחה, החדשות
סהומיה סנטוש ההרוגה מפגיעת הרקטה באשקלון ‎
סהומיה סנטוש ההרוגה מפגיעת הרקטה באשקלון ‎

לילה של מטחי רקטות לגוש דן

מהשעה 20:45 שוגרו מאות רקטות בתוך זמן קצר לשטח ישראל - מהדרום ועד השרון. רוב הרקטות יורטו על ידי כיפת ברזל, אך היו כמה פגיעות ישירות בבתים. במהלך הלילה, בשעה 2:45 בערך נורה מטח רקטות נוסף ליישובי המרכז והדרום. בלוד התפוצצה רקטה בחצר בית וכתוצאה נהרגו חליל ונדין עווד, אב בן 52 ובתו בת ה-16. בית ביהוד נפגע ישירות אך לא היו נפגעים בנפש.

הנזק מהפגיעה הישירה ביהוד (צילום: N12)
הנזק מהפגיעה הישירה ביהוד | צילום: N12
הנזקים מהרקטה בגבעתיים (צילום: קשת 12)
הנזקים מהרקטה בגבעתיים | צילום: קשת 12
הנזקים מהרקטה בגבעתיים (צילום: קשת 12)
הנזקים מהרקטה בגבעתיים | צילום: קשת 12
פגיעת הרקטה ברמת אביב - תל אביב (צילום: TPS)
פגיעת הרקטה ברמת אביב - תל אביב | צילום: TPS
גל התקיפות האחרון בעיר עזה ובחאן יונס
גל התקיפות האחרון בעיר עזה ובחאן יונס

בראשון לציון אישה כבת 50 נהרגה מפגיעת רקטה. שמונה בני אדם נפצעו מפגיעה ישירה באוטובוס בחולון, בהם ילדה בת חמש במצב בינוני. בגבעתיים נפצעו קל ארבעה תושבים משרידים שנפלו על בית. נתב"ג נסגר במשך כמה שעות להמראות ולנחיתות לאחר שיירוטים נרשמו מעל נמל התעופה.

בבית החולים איכילוב הוכרז בלילה אירוע רב-נפגעים קטן. "לחדר המיון פונו שמונה פצועים, מתוכם אחד במצב בינוני והשאר במצב קל", נמסר מבית החולים. לבית החולים וולפסון פונו 32 פצועים, בהם שלושה במצב קשה ושניים במצב בינוני.

כיפת ברזל מיירטת מטח לגוש דן (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
כיפת ברזל מיירטת מטח לגוש דן | צילום: Tomer Neuberg/Flash90
אוטובוס בחולון נשרף בגלל פגיעת רקטה

צה"ל תקף בעזה: שני בכירים חוסלו

הבוקר ובמהלך הלילה חיל האוויר תקף ברצועת עזה. הבוקר הותקף בית של בכיר בחמאס ששימש גם כמחסן לאמצעי לחימה של הארגון, וצה"ל פרסם סרטון שתיעד את התקיפה. הלילה חיסל חיל האוויר שני בכירים בחמאס ותקף בניין רב קומות נוסף של הארגון, שבו שכנו בין היתר מטות המודיעין והגדה של הארגון. יעדי טרור רבים נוספים הותקפו ברצועה ב-24 שעות האחרונות.  

מגדל בעזה שהופל בידי חיל האוויר (צילום: רויטרס)
מגדל בעזה שהופל בידי חיל האוויר | צילום: רויטרס
שומר החומות וגם גוש דן (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90 )
האוטובוס שנשרף בחולון | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90

בסביבות השעה 8:15 הבוקר הודיע דובר צה"ל כי לוחמי ההגנה האווירית יירטו כלי טיס בלתי מאויש אשר חצה מרצועת עזה לשטח ישראל. בתדרוך שקיים דובר צה"ל הבוקר הוא התייחס לתקיפות הנרחבות לאורך הלילה: "הותקפו בתיהם של מח״ט העיר עזה, באסם עיסא, מח״ט חאן יונס ראפע סאלמה וראש מערך המודיעין הצבאי של חמאס מוחמד יאזורי, אשר שימשו כתשתיות טרור".