מתקפת רקטות רחבת היקף על ישראל: עשרות רבות של רקטות נורו החל מהשעה 20:45 אמש (שלישי) אל עבר יישובים רבים בגוש דן, בשפלה ובשרון. תושבים דיווחו על יירוטים רבים מעל תל אביב ומעל יישובים רבים נוספים. אישה כבת 50 נהרגה מפגיעת רקטה בראשון לציון. שמונה בני אדם נפצעו מפגיעה ישירה באוטובוס בחולון, בהם ילדה בת חמש במצב בינוני. בגבעתיים נפצעו קל ארבעה תושבים משרידים שנפלו על בית. נתב"ג נסגר במשך כמה שעות להמראות ולנחיתות לאחר שיירוטים נרשמו מעל נמל התעופה. חמאס: שיגרנו בתוך דקות 130 רקטות. בשעה 2:50 נשמעו אזעקות במרכז הארץ, בעוטף עזה ואפילו דרומה משם - בבאר שבע, ערד ובדימונה. נורו יותר מ-100 רקטות במטח הלילי, רובן יורטו ולא דווח על נפגעים. נמצאו רסיסים של רקטה בבני ברק.

מבצע "שומר החומות", עדכונים אחרונים:

• הרוגה מפגיעה ישירה בראשון לציון
• 8 פצועים מפגיעה ישירה באוטובוס בחולון
• 4 פצועים מפגיעה בגבעתיים
• נתב"ג נפתח מחדש להמראות ולנחיתות
• חמאס: שיגרנו בתוך דקות 130 רקטות
• מטחים כבדים לגוש דן ותל אביב
• צה"ל: חוסל ראש היחידה הרקטית של הג'יהאד האיסלאמי
• 2 נשים נהרגו בפגיעה ישירה באשקלון
• אחרי חצות נורה מטח לאזור השפלה
• בשעה 00:43 - מטח רקטות לאשקלון
• בשעה 2:50 - מטח רקטות לאזור המרכז, עוטף עזה ודרומה משם

בתגובה למטחים הכבדים, דובר צה"ל הודיע כי בשעות האחרונות צה"ל תקף יעדי טרור רבים ברחבי רצועת עזה. בין היתר תקף צה"ל מהאוויר כ-100 משגרים מוטמנים ברחבי הרצועה, וכן כמה מבנים רבי קומות המשמשים את חמאס. באחד המבנים שכנו משרדי המודיעין הצבאי של הארגון ומפקדות המשמשות למחקר ופיתוח צבאי. לפי דיווחים פלסטיניים, לפחות שבעה בניינים רבי-קומות הופצצו בתקיפת צה"ל ברצועה.

כתבות ב-N12 על ההסלמה הביטחונית: 

ירי הרקטות בגוש דן: אלה הנחיות פיקוד העורף

הסלמה ביטחונית: ירי רקטות מעזה לעבר ירושלים והדרום

עימותים ביישובים ערביים: אדם נורה למוות בלוד

שומר החומות וגם גוש דן (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
תושבים בזמן האזעקות בגוש דן | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

המשטרה עדכנה כי כתוצאה מפגיעת הרקטה באוטובוס בחולון פונו על ידי גורמי רפואה שמונה פצועים, בהם אישה כבת 30 במצב קשה, גבר כבן 50 וילדה כבת חמש במצב בינוני, וכן שלושה פצועים במצב קל מהבתים הסמוכים שנפגעו מרסיסי זכוכיות. שתי רקטות נוספות נפלו באזור תל אביב, אחת מהן באזור הסינמה סיטי. לא היו נפגעים. בגבעתיים נפצעו קל ארבעה תושבי המקום משרידים שנפלו על בית.

בבית החולים איכילוב הוכרז אירוע רב-נפגעים קטן. "לחדר המיון פונו שמונה פצועים, מתוכם אחד במצב בינוני והשאר במצב קל", נמסר מבית החולים. לבית החולים וולפסון פונו 32 פצועים, בהם שלושה במצב קשה ושניים במצב בינוני.

פרמדיקית מד"א רג'ינה מזרחי סיפרה: "כשהתקרבנו לזירה ראינו את האוטובוס ומספר כלי רכב עולים באש. אישה כבת 30 שכבה על אי תנועה כשהיא בהכרה וסובלת מפגיעת רסיס בפלג גופה העליון. התחלנו בטיפול רפואי מציל חיים כשבמקביל מתחילה אזעקה נוספת. מיד רצנו יחד עם הפצועה שהייתה על מיטת האמבולנס למקום בטוח מתחת לאחד הבניינים. ברגע שהאזעקה נגמרה וניתן היה לצאת חזרה לרחוב הכנסנו אותה לאמבולנס ופינינו אותה לבית החולים כשמצבה יציב".

שומר החומות וגם גוש דן (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90 )
האוטובוס שנפגע בחולון | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90
שומר החומות וגם גוש דן (צילום: תומר ניוברג, פלאש/90 )
סוללת כיפת ברזל בגוש דן | צילום: תומר ניוברג, פלאש/90
שומר החומות וגם גוש דן (צילום: רויטרס)
רקטות בשמי גוש דן | צילום: רויטרס
אוטובוס בחולון נשרף בגלל פגיעת רקטה
פגיעה ישירה באוטובוס בחולון

חובש מד"א רונן סאנאנס סיפר: "כשהגענו למקום בכוחות גדולים של מד"א ראינו אוטובוס ומספר כלי רכב עולים באש. בסמוך שכבה אישה כבת 30 בהכרה מלאה שסבלה מפציעות רסיסים בבטן ובגפיים. בנוסף, טיפלנו בגבר כבן 50 עם פגיעות מרסיסים בבטן ובראש ובפעוטה כבת חמש עם פציעות רסיסים בגופה. שלושה פצועים נוספים סבלו מפגיעות רסיסי זכוכית בגפיים. הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותם לבית החולים".

סיקור N12 על ההסלמה בדרום ומהומות הר הבית:

מהומות אלימות בהר הבית | שוטרים פרצו לאל-אקצא

האולטימטום של חמאס לישראל | ירי רקטות לירושלים והדרום

למרכז הרפואי קפלן הגיעה חיילת בת 19 נפגעת חרדה המשרתת בכיפת ברזל באשקלון. היא טופלה ושוחררה. בת 58 מקריית מלאכי הגיעה לאחר שנחבלה בראשה בדרך לממ"ד. בן 68 מרחובות הגיע עם התקף חרדה. בנוסף, הגיע למיון בן 37 שנפגע ברגלו מאבן שהושלכה במהלך הפרות סדר בלוד.

52 פצועים פונו היום לטיפול בבתי החולים בעקבות מטח הרקטות הכבד על מרכז הארץ והדרום. ארבעה בני אדם מאושפזים בבתי החולים במצב קשה - שלושה מהם בבית החולים וולפסון בעקבות הפגיעה באוטובוס בחולון ואישה בשנות ה-50 לחייה מאושפזת בבית החולים שיבא תל-השומר לאחר שנחבלה בדרכה לממ"ד.

יירוטים בתל אביב (צילום: N12)
יירוטים מעל תל אביב | צילום: N12

מעט לאחר השעה 20:00 חמאס איים להרחיב את הירי לגוש דן: "אם ישראל תמשיך לירות על בניינים אזרחיים ומגדלים - תל אביב תספוג מכת טילים קשה". גם הג'יהאד האיסלאמי איים בירי לתל אביב בשעה 21:00.

האיומים של ארגוני הטרור בירי על תל אביב הגיעו לאחר נוהל "הקש בגג" שבוצע לעבר בניין רב-קומות בעזה ושליחת הודעות טקסט מוקדמות לדיירים כדי שיעזבו את המקום. דקות לאחר מכן, תקפו מטוסי קרב את הבניין. בכך, למעשה, התעלם צה"ל מהאולטימטום של חמאס שלפיו אם יבוצע ירי לעבר בניינים רבי-קומות - "תל אביב תספוג מכה קשה".

בעקבות התרחבות הירי לעבר ישראל והמטחים הכבדים על גוש דן, תל אביב והשרון, פיקוד העורף הרחיב את ההגבלות לאזורים נוספים. התקנות תקפות לעת עתה עד ליום רביעי (12.5) בשעה 18:00. לפי ההנחיות, יחולו הגבלות על עוטף עזה, מערב הנגב, מערב לכיש, לכיש, מרכז הנגב, דרום השפלה, שפלה, דן, ירקון ושרון. בכל היישובים באזורים אלה לא יתקיימו לימודים מחר. מקומות עבודה יפעלו רק בתנאי שקיים בהם מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע בזמן ההתגוננות.

צה"ל תקף בניין רב קומות בעזה
הבניין בעזה לאחר התקיפה

מתחילת ההסלמה שוגרו כ-480 רקטות לשטח ישראל וכ-150 רקטות נפלו בשטח הרצועה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו כ-200 שיגורים. רקטה ששוגרה לאשקלון בשעות הצוהריים פגעה ישירות בבית ספר בעיר, ובמטח כבד שנורה לעבר אשדוד שלוש רקטות פגעו ישירות בבנייני מגורים בעיר. בצה"ל אישרו שהפגיעות הישירות באשקלון נגרמו בעקבות תקלה בסוללת כיפת ברזל בעיר שתוקנה כעבור כשעה. בתוך כך, מעט לפני השעה 19:00 בוצע ניסיון פיגוע ירי בצומת תפוח. שני המחבלים נוטרלו ולא היו נפגעים באירוע.

דובר צה''ל, תא"ל הדי זילברמן, אמר הערב בתדרוך מיוחד כי הלחימה ברצועה תלך ותתעצם. "אנחנו עולים מדרגה בתקיפות - בכמות, באיכות וביעדים. הלחימה עכשיו רק תתעצם. ברגעים אלה אנחנו תוקפים את כל בורות השיגור בצפון עזה. 80 כלי טיס משתתפים בתקיפה ופוגעים ב-150 בורות שיגור שהוטמנו שם, ביניהם שמונה מטוסי F-35I. מדובר בנטרול מוחלט של שלושה גדודי שיגור בצפון הרצועה שישבש דרמטית את יכולת השיגור. חלק מבורות השיגור ממוקמים בתוך אוכלוסייה אזרחית, כך שיש סיכוי לנפגעים חפים מפשע".

לדברי תא"ל זילברמן, כעשרים פעילי טרור נהרגו בתקיפות צה"ל מאז החל סבב הלחימה. "ביצענו סיכול נוסף של מפקד מערך הנ"ט של עזה - פעיל חמאס שירה בעבר לישראל. תקפנו מנהרות וסיכלנו מספר רב של פעילי כוח מובחר של חמאס בתוך מנהרה. פגענו קשות גם במערך ייצור הרקטות ואנחנו מתחילים לעבור ליעדים נוספים".

צה"ל תקף בניין רב קומות בעזה (צילום: ידיעות מהשטח בטלגרם)
בניין רב קומות בעזה לאחר שהותקף | צילום: ידיעות מהשטח בטלגרם

פגיעה ישירה של רקטה ברכב באשקלון (צילום: רויטרס_)
פגיעה ישירה של רקטה ליד רכב באשקלון | צילום: רויטרס_

"גייסנו 3,000 אנשי מילואים לפיקוד העורף ופיקוד הדרום", המשיך תא"ל זילברמן. "הורדנו שתי חטיבות שריון וגולני. עיבינו את מערך ההגנה האווירית וגייסנו אנשי מילואים למערך כיפת ברזל. אנחנו פועלים בתיאום מלא עם הדרג המדיני ואין הגבלה לפעולה. היעד הוא פגיעה קשה בחמאס וקיזוז של יכולותיו. נעלה עוד מדרגות בקרוב".

יממה מתחילת המבצע, גורם ביטחוני אמר כי "הצבא יצא למערכה שתפגע קשה בחמאס". לדבריו, "היקפי התקיפות גדולים מאוד וקשה להעריך כמה זמן הן יימשכו. ההערכה היא כי חמאס ייצא בהמשך בנאום ניצחון, אך למעשה ייפגע קשה מאוד. אנחנו נערכים במאמצי הגנה בעורף וראשי הרשויות בעוטף נותנים לצבא מרחב פעולה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום כי "החמאס יקבל כאן מכות שהוא לא ציפה להן". לדבריו, "הדבר הזה כרוך גם בסבלנות ובהקרבה מסוימת מצhדכם, אזרחי ישראל. לצערי נהרגו לנו שני אזרחים. אני מבקש מכולכם להישמע להוראות, לשמור בקפדנות על הנחיות פיקוד העורף, זה מציל חיים".

נתניהו גינה את ההתפרעויות ביישובים הערבים ברחבי הארץ: "הייתה כאן התפרעות פרועה שאנחנו לא יכולים לקבל מצד צעירים חמומי מוח. ההנחיה שלנו היא לעשות הכול כדי לשמור על החוק והסדר. אני מצפה מכל מנהיגי הציבור, ובראש ובראשונה ממנהיגי הציבור הערבי, להתייצב כאן, לגנות את ההתפרעות הזאת ולעשות הכול כדי להחזיר את השקט. נתנו הנחיות לתגבר את כוחות המשטרה בעוד גדודים של מג"ב ואנחנו נתגבר אותם ככל שצריך כדי לשמור על החוק והסדר במדינת ישראל".

פגיעה ישירה באשדוד - רחפן (צילום: אדיר בן זקן)
צילום: אדיר בן זקן
יירוטים מעל העוטף ואשקלון (צילום: יהונתן בן סימון)
יירוטים מעל העוטף ואשקלון | צילום: יהונתן בן סימון

בשעות הצוהריים מסר צה"ל כי תקף במבצע משותף עם השב"כ דירת מסתור שבה שהו בכירי המערך הרקטי של הג'יהאד האיסלאמי. בתקיפה חוסל ראש היחידה הרקטית המיוחדת של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, סמאח עבד אל ממלוכ, ופעילים בכירים נוספים מהמערך הרקטי. בנוסף, נפגע מוחמד סלים חסן אבו אל-עטא, סגן מפקד חטיבת עזה ומראשי היחידה הרקטית המיוחדת, ואחיו של בכיר הארגון בהאא אבו אל-עטא שחוסל בנובמבר 2019. לפי דיווחים פלסטיניים, אבו אל-עטא נפצע בתקיפה באורח קשה.

חיל האוויר תקף גם היום מטרות טרור של חמאס והג'יהאד האיסלמי, ופעילים שעיסוקם שיגור רקטות. מאז אמש צה"ל תקף לפחות תשעה בתים של בכירי ארגוני הטרור ברצועה.

יירוטים מעל העוטף ואשקלון (צילום: יהונתן בן סימון)
יירוטים מעל העוטף ואשקלון | צילום: יהונתן בן סימון
פגיעת הרקטה באשקלון (צילום: ליאור וקנין)
הנזק מפגיעת הרקטה באשקלון | צילום: ליאור וקנין

לפי ההערכות, כ-200 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום בתוך שעה בסביבות השעה 14:00. חמאס טוען שנורו בסך הכול 137 רקטות לאשקלון ואשדוד בתוך 5 דקות. שתי נשים נהרגו מפגיעות ישירות של רקטות בבתים באשקלון. הצנזורה התירה לפרסום שהפגיעות הישירות נגרמו בעקבות תקלה בסוללת כיפת ברזל בעיר. בתוך כך, מעט לפני השעה 19:00 בוצע ניסיון פיגוע ירי בצומת תפוח. שני המחבלים נוטרלו ולא היו נפגעים באירוע.

לפני המטח על אשדוד, ברשת הקשר של חמאס בעזה נשמעו קריאות איום נגד ישראל. הדוברים בקשר איימו שצפויות "הפתעות" בשעות הקרובות כל עוד ישראל תמשיך לתקוף ברצועה. שעה קלה לאחר האיום, נורה המטח לאשדוד, ומיד אחריו שיגר החמאס תגובה: "בעקבות הפגיעה בבתי התושבים בעזה, ופגיעה בבכירי הארגון, שיגרנו את המטח הכבד ביותר ששוגר עד כה, והמטחים שעתידים לבוא יהיו עוצמתיים יותר".

בדובר צה"ל עדכנו כי בהערכת מצב בראשות הרמטכ"ל הוחלט "להמשיך בתקיפת אתרי ייצור ואחסון אמצעי לחימה של חמאס והג'יהאד האיסלמי כפי שבוצע לאורך כל הלילה, לצד הרחבת התקיפות ליעדים נוספים". הרמטכ"ל הנחה גם לתגבר כוחות באוגדת עזה והוסיף כי "על כלל המפקדות להיערך להרחבת המערכה, ללא מגבלת זמן".

יירוטים מעל העוטף ואשקלון (צילום: יהונתן בן סימון)
יירוטים מעל העוטף ואשקלון | צילום: יהונתן בן סימון

4 בני משפחה נפצעו מפגיעת רקטה באשקלון

לפנות בוקר נפצעו ארבעה בני משפחה בפגיעה ישירה בדירה בבניין מגורים באשקלון. האב, בן 40 נפצע קשה וסובל מחבלה בראשו. האם, בת 39, נפצעה בינוני ומאושפזת כעת במצב קל, ושני ילדיהם, בני 6 ו-12 נפצעו קל. גם אישה בת 82 וגבר בן 63 נפצעו קל מהפגיעה, כולם מאושפזים בבית החולים ברזילי.

רקטה באשקלון
רקטה שנמצאה באשקלון

נכון לרגע זה, בבית החולים ברזילי טופלו 84 נפגעים: 2 קשה, 2 בינוני, 44 קל, 35 חרדה. במיון מטופלים 49 נפגעים, ומספר המאושפזים עומד על 6. בין הנפגעים: 14 עם פגיעות ראש, 2 עם פגיעת חזה, 23 עם פגיעות אגן וגפיים, 3 עם פגיעה רב-מערכתית, נפגע אחד בעמוד השדרה, ו-35 נפגעי חרדה.

"מדובר בפגיעה ישירה בבניין מגורים", סיפר פרמדיק מד"א ישראל לוגסי שהגיע לזירה באשקלון. "כשהגענו למקום ביצענו סריקות בדירות ואיתרנו מספר פצועים שנפגעו משברי זכוכית שהתנפצו, 2 גברים נפצעו באורח בינוני ו-4 קל. הוצאנו אותם לאמבולנסים ולניידות לטיפול נמרץ, הענקנו להם טיפול רפואי שכלל חבישת ועצירת דימומים ופינינו אותם לבי"ח כשמצבם יציב. 2 נפגעי חרדה שסבלו מקשיי נשימה טופלו גם כן הזירה ופונו לבית החולים".

 

צה"ל לתושבי עזה: "התרחקו מאתרים של חמאס"

צה"ל המשיך את התקיפות של יעדי הטרור ברצועה גם היום. סביב השעה 16:30 הותקפו יעדים בשכונת זייתון. אחר הצוהריים פרסם דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, הודעה לתושבי עזה שבה כתב: "בשעה זו פותח צה"ל בסבב גדול ויוצא דופן של תקיפות אוויריות על רצועת עזה. למען ביטחונכם: התרחקו מכל אתר המכיל כלי נשק של חמאס".

במהלך גל התקיפה הראשון והשני הלילה והבוקר הותקפו יותר מ-140 יעדי טרור. דובר צה"ל מוסר כי מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו אתרים לייצור אמצעי לחימה של חמאס.

פגיעת רקטה בבית באשקלון (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת פגיעת הרקטה בבית באשקלון | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

בין המטרות שהותקפו ברצועת עזה: ביתו של מג"ד בזרוע הצבאית של חמאס, מרכז המודיעין של הארגון, אתרים החשודים כמנהרות, משגרי רקטות וכן אתרים נוספים. בצה"ל מוסיפים כי עד כה נורו יותר מ-200 רקטות מרצועת עזה לכיוון שטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו עשרות מהן.

פגיעה ישירה בבניין באשקלון
הבית שספג את הפגיעה הישירה

תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה
תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה

עוד מדווחים בצה"ל שבמסגרת התקיפות ביממה האחרונה צה"ל תקף את מבנה המודיעין הצבאי של הארגון וכן חיסל כמה פעילים של הארגון. המשטרה קוראת לציבור להימנע מהגעה לזירות ודורשת להישמע להוראות השוטרים בשטח. עוד הם מבהירים שיש להיצמד להנחיות פיקוד העורף ולשהות בקרבת מרחבים מוגנים. בעת הישמע אזעקה, יש להיכנס למרחב המוגן או הכי מוגן שיש ולשהות בו במשך 10 דקות.

בהכנת הידיעה השתתפו ירון שניידר, תמיר סטיינמן, ניר דבורי וגאנם איברהים