טרור הבלונים חזר: כשברקע נשמעים איומים מצד חמאס בהסלמה ביטחונית אם מצעד הדגלים יצעד כמתוכנן, לפחות 20 שרפות פרצו משעות הבוקר (שלישי) ביישובי עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהפריחו פעילי חמאס ברצועת עזה, אחת מהן בשטח הקיבוץ ניר עם. ברשות הכבאות עדיין מבררים את הגורם ליתר השרפות שפרצו בעוטף. המשטרה נערכה בירושלים בכוחות מתוגברים לקראת המצעד והודיעה על סגירת הרחובות הנביאים, דבורה הנביאה, הלני המלכה, סולטאן סולימאן ושבטי ישראל לשני הכיוונים.

בתקשורת בעזה פרסמו מוקדם יותר תמונות של "יחידת בלונים" שעסוקה בהכנתם ושיגורם של בלוני תבערה לעבר ישראל. בעזה מדווחים על צעיר פלסטיני שנורה ברגלו בעימותים עם צה"ל במחנה השיבה, מזרחית לחוזעא.

יחידות הבלונים ברצועת עזה
יחידות הבלונים ברצועת עזה
יחידות הבלונים ברצועת עזה
יחידות הבלונים ברצועת עזה

בדיוני הערכות מצב הועלתה האפשרות שחמאס ישתמש בבלוני תבערה כדי לחמם את הגזרה. גורמים במערכת הביטחון טוענים כי חמאס מפרש שנושא שיגור הבלונים לא נחשב לחלק מהפסקת האש שסוכמה לאחר מבצע שומר החומות, ולכן החשש הוא שבארגון ינסו להבעיר את השטח בדרך הזו.

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס אתמול לאיומי חמאס ולמתיחות בזירה הפלסטינית בסיום פורום למידה מבצעי לסיכום מבצע "שומר החומות". "המצב בזירה הפלסטינית נפיץ ואנחנו נערכים לאפשרות של חידוש הלחימה", אמר כוכבי. "ככל שזה נוגע לצה"ל מה שהיה הוא לא מה שיהיה". במהלך הפורום עודכנו המפקדים בתמונת המצב המבצעית והמודיעינית, הפקת הלקחים שנעשתה לאחר המבצע ומוכנות צה"ל לאפשרות של הסלמה נוספת ברצועת עזה בתקופה הקרובה.

הכנות למצעד הדגלים (צילום: ברוך ידיד/TPS)
צילום: ברוך ידיד/TPS
הכנות למצעד הדגלים (צילום: ברוך ידיד/TPS)
בירושלים נערכים למצעד הדגלים | צילום: ברוך ידיד/TPS
הכנות למצעד הדגלים (צילום: ברוך ידיד/TPS)
היערכות בירושלים למצעד הדגלים | צילום: ברוך ידיד/TPS

חבר הקואליציה, יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, תקף את ההחלטה לקיים את המצעד: "מצעד הדגלים בירושלים היום הוא התגרות משולחת רסן, עיקרו צעקות שנאה והסתה לאלימות, וניסיון להבעיר את האזור למטרות פוליטיות. השר לביטחון פנים והמשטרה היו צריכים לבטל אותו. אני קורא לכל הצדדים לא להיגרר להסלמה ולשמור על איפוק מירבי". 

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אישר את מסלול מצעד הדגלים - מבלי שינויים. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של הסלמה וצה"ל אף תגבר את פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום. התקשורת הפלסטינית מדווחת כי יחידת בלוני התבערה בעזה הודיעה על חזרתה לפעילות ובחמאס קוראים לצעוד לכיוון ירושלים כדי "להגן על מסגד אל-אקצא" ולהביא לביטול המצעד.

על פי דיווח בעיתון הלבנוני אל-אחב'אר, בחמאס העבירו מסר לישראל באמצעות מצרים והאו"ם, שלפיו יש לבטל את המצעד, שכן קיומו בתוואי הנוכחי ובפרט המעבר דרך שער שכם והעלייה להר הבית - יביא לתגובה חריפה. הפלגים בעזה הדגישו כי "החזרה לירי רקטי ניצבת על השולחן בעקבות חזרת האויב לעימות הקודם". גורמים פלסטיניים ציינו כי יחידת המערך הרקטי נמצאת בכוננות לשיגור רקטות לעבר הערים המרכזיות בישראל. לדבריהם, "ביום שלישי המציאות תהיה שונה אם ישראל תחליט לקיים את הצעדה".

המצעד יחל ברחוב הנביאים בבירה וימשיך דרך רחוב סולטאן סולימאן עד שער שכם – שם תתקיים הרקדה המונית עם דגלי ישראל. משער שכם ימשיכו הצועדים לכיכר צה"ל דרך שער יפו וייכנסו אל הכותל המערבי, חלקם דרך הרובע המוסלמי והיתר דרך הרובע היהודי - מנימוקים בטיחותיים וכדי למנוע צפיפות יתר. במשטרת ירושלים נערכים לכ-5,000 צועדים שישתתפו במצעד. כ-2,000 שוטרים ולוחמי מג"ב יאבטחו את הצועדים לכל אורך המסלול.