חברי כנסת בקואליצית בנט-לפיד מותחים הבוקר (שלישי) ביקורת על החלטת השר לביטחון הפנים הנכנס עמר בר-לב לקיים את מצעד הדגלים בירושלים. "אנחנו נגד כל פעולה שיש בה פרובוקציה", הודיע יו"ר רע"ם מנסור עבאס. ח"כ מוסי רז ממרצ הצטרף לדבריו: "אין שאלה בכלל שצריך לבטל את המצעד". דבריהם מגיעים על רקע איומי חמאס לחדש את הירי לירושלים, אם לא ישתנה מסלול מצעד הדגלים בבירה.

"זו לא משהו שבא לקרב אנשים או להביע דעה", אמר עבאס במהלך ריאיון לענת דוידוב וניסים משעל ב-103FM. "כל מי שצפה ועוקב אחרי המצעד הזה יודע מה התכלית שלו". כשנשאל אם המצעד יביא להסלמה, השיב: "כל מה שקורה בירושלים, במיוחד בעיר העתיקה, משליך על כל האזור. שמענו איומים - אני מקווה שהמצעד יעבור בלי הסלמה".

גם ח"כ מוסי רז ממרצ ביקר את ההחלטה לקיים את האירוע: "אין שאלה בכלל (שצריך לבטל)", הכריז, "זכות ההפגנה וחופש הדיבור הם חשובים ביותר, אבל על מה מדובר כאן? בשום מקום נורמלי לא מאפשרים לכל פרובוקטור לצעוד בכל מקום".

מוסי רז (צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90 )
ח"כ רז ממרצ נגד מצעד הדגלים: "פרובוקציה" | צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90

חברו למפלגה ח"כ יאיר גולן כתב: "זה לא רק מצעד הדגלים, יהיו עוד יוזמות לאומניות שכל תכליתן ליצור מלחמת גוג ומגוג. קומץ מופרעים בהנהגתם של בן גביר וסמוטריץ' ינסו להבעיר את האזור. גורל ישראל ייקבע ע"י רוב שפוי או על ידי מיעוט מטורף. אני קורא לאלוף פד"מ ומפקד אוגדת איו"ש לא לאשר את הטירוף הזה".

לקראת קיומו של מצעד הדגלים התקיימה אתמול הערכת מצב משותפת עם כלל גורמי הביטחון: אגף המודיעין בצה"ל, השב"כ, המטה לביטחון לאומי (המל"ל) ומפכ"ל המשטרה. במהלך הדיון הציגו הגורמים את תמונת המודיעין, את ההיערכות והתוכניות לאבטחת משתתפי המצעד, ל-N12 נודע כי בקרב כל גורמי הביטחון הייתה תמימות דעים כי ניתן לקיים את המצעד במתכונתו הנוכחית.

המשטרה תעלה היום את רמת הכוננות בכל הערים המעורבות שבהן נצפתה הסלמה במבצע "שומר החומות" כמו לוד, יפו, חיפה, ואדי ערה ועכו. זאת מחשש כי המצעד יוביל לאלימות באחת מן הערים האלו. בידי המשטרה אין מידע מודיעיני על הפרות סדר שצפויות להתקיים בזמן המצעד, אך כל אירוע נקודתי יטופל בהתאם.

"פרובוקציה של הימין הכהניסטי"

בשעה 16:00 יחלו חסימות כבישים בסמוך לכל שערי העיר העתיקה ומסלול המצעד. נציגי המשטרה ערכו סיור בשטח כדי לאשר את המסלול הסופי יחד עם מארגני האירוע והוחלט לסגור את המסלול באמצעות מחסומים כ"שטח סטרילי" בזמן הצעידה ולתגבר כוחות משטרה ומג"ב בכל אזור העיר העתיקה והכותל. בצירי תנועה מרכזיים בירושלים שעלולים להוות מוקדי חיכוך בין ערבים ליהודים יתוגברו היום הכוחות.

על פי המסלול המסתמן, הצועדים יתאספו ברחוב הנביאים ליד משרד החינוך, אז ימשיכו לצעוד ישר וירקדו מול שער שכם, משם הם ימשיכו ימינה לכיוון שער יפו, ייכנסו פנימה לכיוון הכותל - שם יהיה פיצול לשני מסלולים כדי להקל על העומסים. חלקם יעברו דרך הסמטה של הרובע המוסלמי - ושם עלולים להיות חיכוכים.

החל מהשעה 15:30 ייסגרו רחובות הנביאים, דבורה הנביאה, הלני המלכה, סולטאן סולימאן ושבטי ישראל לשני הכיוונים. מהשעה 17:00 ייסגרו הרחובות חיים בר לב לשני הכיוונים (פרט לתחבורה ציבורית) , כיכר צה"ל, מנהרת צה"ל לשני הכיוונים, דרך חברון ממרים החשמונאית לשני הכיוונים, עליאש לשני הכיוונים (פרט לתחבורה ציבורית).

תומא סלימאן (משמאל) ואחמד טיבי (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)
חברי הרשימה המשותפת נגד המצעד: "פרובוקציה של הימין הכהניסטי | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר כי הוא מסוגל לכסות את האיומים ואין סכנה לקיומו של המצעד בבירה בתוואי המסלול שהוצע. לדבריו ביכולתה של המשטרה לשמור על הסדר בתוואי התהלוכה. בסיום הדיון השר לביטחון פנים עמר בר-לב אמר כי הוא "מתרשם שהמשטרה עושה מאמץ גדול על מנת לצמצם למינימום את החיכוך בין קבוצות התהלוכה לבין תושבים ערבים באזור".

סיעת הרשימה המשותפת תקפה את ההחלטה לאשר את מצעד הדגלים: "יותר מדי אנשים שילמו בחייהם על הפרובוקציה הקודמת של הימין הכהניסטי. אין לאפשר לכהניסטים לצעוד בירושלים המזרחית ולקרוא 'מוות לערבים' - זו לא מחאה אלא הסתה. שפיכות הדמים רעה לפלסטינים ולישראלים, וטובה רק לימין הקיצוני שמעוניין בהנצחת השנאה והאלימות".

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
"אין סכנה לקיומו של המצעד", המפכ"ל קובי שבתאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מתן פלג יו"ר תנועת "אם תרצו" שתנועתו היא אחת ממארגני 'ריקודגלים' אמר: "ירושלים מעולם לא הייתה חופשית ובטוחה יותר לכלל העדות והדתות מאשר בזמן הריבונות הישראלית. אסור לנו לקפל את הדגלים ולוותר על הנכסים ההיסטוריים הללו בגלל ארגוני טרור ושאר מבקשי רעה. מדובר באירוע ערכי, חינוכי, לאומי וציוני מהמעלה הראשונה. אנו קוראים לכלל הציבור להגיע ולצעוד איתנו עם דגלי ישראל בבירת המדינה".

"אנחנו מבינים את המורכבויות הביטחוניות ומקווה שלא נזדקק לשינויים של הרגע האחרון", הוסיף פלג, "מבחינתנו האירוע מתקיים כרגיל אבל אנחנו נערכים להגיב תוך כדי תנועה לדברים שקורים. אני מקווה שהמצעד יסתיים עד הכותל בלי מהומות ובלי טרור".