במשבר הגבול פרסמו היום (שישי) את ממצאי תחקיר פיגוע הדריסה והדקירה שלשום במחסום באזור מעלה אדומים שבמהלכו נפצע לוחם כבן 20. מהתחקיר עולה כי "הלוחם שנדרס פעל באופן ראוי להערכה, הצליח לקום על רגליו ולהתעמת בכפות ידיו עם המחבל". כזכור, המחבל נורה בזירה ומת, מצבו של הלוחם הוגדר לאחר מכן קל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתחקיר נכתב כי הלוחמים, ביניהם רש"ט ב' שנפצע, התארגנו לתחלופת משמרות במחסום: "המחבל הגיע לכיוון המחסום עם רכבו כפי שמגיעים כל הרכבים, באופן שגרתי ומבלי לעורר חשד עד שהגיע למרחק מטרים ספורים מרש"ט ב', האיץ והסיט את הרכב לעברו, הפתיע אותו ודרס אותו".

זירת הפיגוע במחסום הקיוסק
צילום: דוברות המשטרה

בהמשך התחקיר תואר העימות עם המחבל: "לאחר שנפצע מהדריסה הצליח רש"ט ב' לקום על רגליו, להתעמת בכפות ידיו עם המחבל, עימות במהלכו נפלה המחסנית שהייתה לו בנשק. רש"ט ב' הבין זאת לאחר שהצליח לדרוך את הנשק ללא יכולת לבצע ירי. בשלב זה הוא קיבל החלטה להתרחק מהמחבל בכדי לאפשר לחבריו לבצע ירי לעבר המחבל".

"תפקוד ראוי להערכה"

הפיגוע הסתיים תוך שניות ספורות, לאחר שלוחמים נוספים הגיבו בירי: "רש"ט ב' והמחבל התעמתו שוב בהמשך כשבשלב זה לוחמת יחד עם מפקד המחסום חתרו למגע והצליחו לבצע ירי לעבר המחבל מבלי לפגוע ברש"ט ב' ובכך לנטרל את המחבל".

במג"ב ציינו כי "רש"ט ב' אמנם הופתע, אך לא הוכרע. העובדה שרש"ט ב' הצליח לאחר הדריסה להתעשת מהר, להאבק במחבל ולדרוך את נשקו מעידה על תפקוד ראוי להערכה כמצופה מלוחם במשמר הגבול". לדבריהם, "המענה המהיר והממוקד של חבריו למחסום ניתן באופן מקצועי כפי שמתרגלים באימונים הרבים בחיל". 

רש"ט ב' שנפצע בפיגוע התגייס למג"ב בנובמבר 2019, סיים טירונות והתייצב בפלוגה המבצעית באבו דיס לפני כחודש. מאז לא יצא לביתו בגלל עוצר היציאות שהוכרז במג"ב נוכח התפשטות נגיף הקורונה. אתמול הגיע הלוחם לבסיס בו הוא משרת לאחר ששוחרר מבית החולים שערי צדק, שם קיבלו את פניו מפקדיו וחבריו לפלוגה במחיאות כפיים ובהצדעה.

האירוע החל סמוך לשעה 8:00 בכך שהמחבל הגיע למקום ברכב מסחרי, סטה מהכביש ודרס את אחד הלוחמים במחסום. לאחר מכן יצא המחבל מרכבו ודקר את הלוחם קרוב לראשו בעזרת מספריים. לוחמים נוספים שהוצבו במחסום זיהו את המתרחש ופתחו מיד בירי.

_OBJ

במקום אותר גם מטען צינור שהמחבל התכוון ככל הנראה לזרוק לעבר הכוח במחסום. הלוחמים סגרו את הזירה וחבלן הוזעק למקום. בתקשורת הפלסטינית דיווחו כי המחבל שביצע את הפיגוע נהרג בתקרית, ושמו איבראהים מוחמד חיג'אזי מסוואחרה. לאחר מכן נחשף סרטון שצילם המחבל מהרגעים שלפני הפיגוע, ובו סיפר על הקשיים בחייו והסכסוך עם סביבתו הקרובה.

בתיעוד ממצלמות האבטחה שפורסם לאחר הפיגוע ניתן לראות את הרכב המסחרי סוטה מהכביש בכניסה למחסום ודורס במפתיע את הלוחם. לאחר מאבק בין השניים, המחבל מצליח לדקור את הלוחם מספר פעמים. הלוחמים האחרים במחסום מתעשתים לאחר כמה שניות ופותחים אחרי המחבל במרדף, בו לבסוף מנטרלים אותו.