מתווה הבדיקות החדש שנכנס לתוקף בסוף השבוע האחרון - המפריד בין בדיקות בני השישים פלוס ואוכלוסיה בסיכון לבין בדיקות כלל האוכלוסיה, מתחיל להשפיע על נתוני התחלואה המדווחים למשרד הבריאות. לפי הנתונים שפרסם הבוקר (ראשון) משרד הבריאות כ-17 אלף מאומתים התגלו בבדיקות שנערכו אתמול - אך לפי ההערכות של פרופ׳ ערן סגל מדובר על לא פחות מ-27 אלף מאומתים אתמול. 

>> נהלי הבדיקות החדשים: בדיקות PCR לבני 60 ומעלה, אנטיגן - לשאר האוכלוסיה
 >> מדריך הגבלות האומיקרון המתעדכן

בעזרת פרופ׳ סגל ממכון ויצמן, נפרסם פה מדי יום את מספר המאומתים המשוער ואת מקדם ההדבקה המשוער בהתבסס על התחזיות. בשבועות האחרונים, עם התפרצות וריאנט האומיקרון בישראל, ראינו שקצב עליית המאומתים בגילי 60 ומעלה דומה לקצב העלייה בכלל האוכלוסיה. לכן, על מנת להעריך את המספר היומי הכולל, נתבסס על קצב העלייה בגילים אלו, שעדיין ייבדקו בבדיקות ה-PCR. הניסיון הוא להעריך את מספר המאומתים שהיו לו היינו ממשיכים באותה מדיניות בדיקות. יודגש, כי הנתונים אינם נותנים מספר מדוייק כפי שקיבלנו ממשרד הבריאות עד כה, אלא הערכה

את הערכות המאומתים ומקדם ההדבקה נבדוק מדי יום גם אל מול הנתון הקשיח המתקבל - מספר האשפוזים והתחלואה הקשה, ומקדם ההדבקה שלו - אשר נותן קנה מידה לגבי תחלואה חמישה ימים קודם

כאמור, לפי ההערכות האלו אתמול נרשמו כ-27 אלף מאומתים בישראל (כ-10,000 יותר מהמספר שפרסם משרד הבריאות, יש לקחת בחשבון את הירידה הטבעית בבדיקות בסופי השבוע). מקדם ההדבקה המשוער עומד על  2.2 (הכפלה כל 3.5 ימים) והערכת קצב ההכפלה של חולים קשה חדשים עומדת על 1.7 (הכפלה כל 5.5 ימים).

 

הצפי השבוע: 40-50 אלף מאומתים ביום

על פי ההערכות, כבר השבוע מספר המאומתים לנגיף בישראל יגיע ל-50-40 אלף בני אדם מדי יום, ובסך הכל לחצי מיליון בני אדם. כפי שצפו, אומיקרון ממשיך להתפשט בקצב מהיר, והכפלת מספר המאומתים מתרחשת בכל כ-3 ימים.

אם בתחילת השבוע שעבר מספר הנדבקים היומי עמד בממוצע על 2,800, שבוע בדיוק לאחר מכן, הממוצע כבר עמד על יותר מ-12 אלף נדבקים ליום - עלייה של יותר מ-340%. לגבי מספר החולים קשה, אם לפני שבוע, מספרם עמד בממוצע על יותר מ-10 חולים חדשים ביממה, נכון לאתמול (שבת), יש כבר קרוב ל-20 חולים קשה בממוצע, עלייה של 90%.