מספרי המאומתים הגבוהים שהביא איתו וריאנט האומיקרון לישראל, לצד התחלואה הקשה שעולה באופן עקבי אך מתון יחסית - גרמו למשרד הבריאות ומקבלי ההחלטות לחשב מסלול מחדש בנוגע להגבלות המוטלות על הציבור. לצד ההגבלות על המסחר ומערכת החינוך, אושרו הנחיות חדשות שמשנות את מדיניות הבידודים וגם התו הירוק צומצם באופן משמעותי. N12 עושים סדר.

צמצום התו הירוק

בעקבות החלטת קבינט הקורונה, ב-7 בפברואר יוצא לדרך התו הירוק המצומצם. על פי המתווה החדש, הוא יחול רק באירועים "בסיכון גבוה", כמו אירועי שמחות, מסיבות, מועדונים, ברים ועוד. בנוסף, תהיה דרישה להציגו בכנסים שכוללים מכירת מזון ומקומות שמתקיימת בהם פעילות תרבות שאינה בהושבה בלבד.

מנגד, בשורה של מקומות שבהם נדרשתם להציג תו ירוק בכניסה לא תצטרכו לעשות זאת יותר. מדובר בעיקר על מסעדות, בתי קפה וחדרי כושר שבהם תהיו פטורים מהצגת התו. השבוע גם תבוטל לחלוטין מגבלת התפוסה במקומות שפועלים תחת תו ירוק וגם מגבלת ההתקהלות הכללית שהייתה נהוגה במשק תבוטל.

הממשלה אישרה את תקנות הגבלת פעילות עד ל-1 במרץ בכפוף לשינויים הבאים:

  • ביטול הדרישה להצגת "תו ירוק", למעט במקומות הבאים: אולם או גן אירועים, מועדון או דיסקוטק, מקום לעריכת כנסים שבהם הגשה או מכירה של מזון ומקום שנערכת בו פעילות תרבות שאינה בהושבה בלבד
  • ביטול מגבלות התפוסה המותרת במקום שפועל ב"תו ירוק"
  • ביטול מגבלת ההתקהלות הכללית
  • ביטול הדרישה לקביעת מרחק של 1.5 מטר בין שולחנות באזור הישיבה בשטח פתוח של בית אוכל

ביטול הבידודים במערכת החינוך

ב-26 בינואר הכריע ראש הממשלה בנט כי החל מ-27 בינואר יבוטלו סופית הבידודים במערכת החינוך. על פי המתווה שעליו הוחלט:

תלמידים בכל מערכת החינוך יידרשו לעבור שתי בדיקות אנטיגן בשבוע - בימים ראשון ורביעי, לפני ההגעה ליום הלימודים. לאחר הבדיקה, נדרש התלמיד או אחד מהוריו לדווח על כך בפורטל משרד החינוך.

תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו שלילית - יגיע למוסד החינוכי לשגרת לימודים. תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו חיובית - לא יגיע ללימודים וייגש להיבדק בעמדת בדיקה מפוקחת.

אם תוצאת הבדיקה המפוקחת שלילית, התלמיד ישוב למוסד החינוכי לשגרת לימודים. אם תוצאת הבדיקה המוסדית חיובית, התלמיד יישלח ל-5 ימי בידוד מלאים עד להחלמה (כפוף לבדיקות ביתיות בימים הרביעי והחמישי לבידוד ולתוצאה שלילית בשתיהן - בהתאם להנחיות בקרב כלל האוכלוסייה).

תלמיד לא מחוסן ולא מחלים שלא ייבדק בימים ראשון ורביעי, ולא ימלא בהתאם את הנתונים בפורטל משרד החינוך, יידרש להיכנס לבידוד מלא (5 ימים מלאים) אם יתגלה תלמיד מאומת בכיתתו. יתרה מזאת, אם תלמיד לא מחוסן ולא מחלים ייחשף לחולה מאומת מקרב בני ביתו, הוא יידרש להיכנס לבידוד מלא. כמו כן, תלמיד עם תסמינים נדרש להישאר בביתו ולא להגיע ללימודים עד חלוף התסמינים.

במקרה של חשיפה ישירה וקרובה למאומת (בכיתה, בבית או בשעות אחר הצוהריים) - משרד הבריאות ממליץ להיבדק מדי יום, בחמשת הימים הראשונים ממועד החשיפה. תלמיד שנמצא בסיכון גבוה לתחלואה קשה בשל מחלת רקע או שאחד מבני משפחתו הגרעינית מצוי בקבוצת סיכון - יורשה שלא להגיע ללימודים בחודש הקרוב.

 - עובדי מערכת החינוך ומבקרים במוסד חינוכי יידרשו בהצגת תו ירוק.

 - תמשיך לחול חובת עטיית מסיכות בבתי ספר

 - מוסדות החינוך ימשיכו לפעול בהתאם להגבלת ההתקהלות הכלליות במשק.

 - רופא מחוזי במשרד הבריאות יהיה מוסמך להורות על סגירת מוסד חינוכי, בהתייעצות עם מנהל המחוז הרלוונטי במשרד החינוך.

המתווה החדש יחול על כל מוסדות החינוך: כל גני הילדים לרבות פעוטונים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, תיכונים, מוסדות להשכלה גבוהה ולהכשרה מקצועית, חינוך בלתי פורמלי, ישיבות ופנימיות.

שינוי בבדיקות ובמדיניות הבידוד

בעקבות העומס על מתחמי הבדיקות הוחלט על מתווה בדיקות חדש שבו הקלות לבני 60 ומטה שהם מחוסנים או מחלימים - מעתה הם יוכלו להיבדק בבדיקת אנטיגן ביתית. אם הם יימצאו חיוביים - הם יצטרכו לעבור בדיקת אנטיגן מוסדית (בדיקה מהירה שנעשית בתחנות מסודרות) על מנת לקבל אישור למחלתם. מי שירצה יוכל בכל זאת לעבור בדיקת PCR, אך תהיה עדיפות לבני 60 פלוס בניתוח התוצאות ובקביעת התורים. הבידוד יימשך חמישה ימים, בכפוף לכך שאין תסמינים במשך 48 השעות האחרונות לבידוד - היציאה תעשה לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות, אחת במהלך היום הרביעי לבידוד ואחת בסוף היום החמישי.

ומה בנוגע למי שמקבל תוצאה שלילית גם ביום הרביעי או החמישי, ואפילו לאחר מכן? משרד הבריאות קבע רף מקסימלי של שבעה ימי בידוד. אדם שלא ביצע שתי בדיקות כנדרש או לא קיבל שתי תוצאות שליליות יישאר בבידוד עד שבעה ימים ויוכל להשתחרר באמצעות אישור החלמה מקופת החולים. גם זאת, כמובן, בכפוף להיעדר תסמינים במשך 48 שעות קודם לכן.

לא מחוסנים בני פחות מ-60 ללא מחלות רקע לא יידרשו יותר בבדיקה מוסדית עם הכניסה לבידוד אליו ייכנסו בכל מקרה לחמישה ימים. היציאה מהבידוד בכפוף לבדיקת אנטיגן מוסדית ביום החמישי. אם יימצאו חיוביים בבדיקה - יוכלו לצאת מבידוד לאחר חמישה ימים בתנאי שאין תסמינים במשך 48 שעות, ובכפוף לבדיקת אנטיגן מוסדית ביום החמישי.

בני 60 ומעלה, מחוסנים ולא מחוסנים, וכל מי שנמצא באוכלוסייה בסיכון שנחשפו למאומת נדרשים לבצע בדיקת PCR. בהתאם לתוצאה, יש להיכנס או לצאת מבידוד, כשמדיניות הבידוד משתנה בין מחוסנים ולא מחוסנים (בהתאם לכתוב לעיל על כלל האוכלוסיה)

כמעט חודש לאחר שמנעו ממרבית האוכלוסייה להיבדק ב-PCR הוחלט במשרד משרד הבריאות לאפשר החל מה-1 בפברואר לבני 30 ומעלה להיבדק ב-PCR בקופות החולים. השינוי במתווה הבדיקות בא לאחר לא מעט תלונות על יעילות בדיקות האנטיגן, ובעקבות ירידה בעומסים במתחמי הבדיקות ובמעבדות. על פי המתווה הקודם, בעיקר בני 60 ומעלה ואוכלוסיות בסיכון היו יכולים להיבדק ב-PCR וקבוצות הגיל האחרות היו בעדיפות אחרונה לסוג זה של בדיקה.

המתווה לקניונים

ב-10.1. אישרה הממשלה את עדכון התקנות ולמעשה ביטלה את התו הירוק בקניונים. במסגרת ההנחיות החדשות, מתחמי המסחר יפעלו לפי מתווה תו סגול מהודק, יממה לאחר מכן נכנסו לתוקף התקנות הבאות: 

- בכניסה לקניונים ולמתחמי מסחר סגורים תתאפשר כניסה על פי יחס תפוסה של 1:15 (אדם אחד לכל 15 מטרים רבועים).

- בחנויות ששטחן עומד על 100 מ"ר ומעלה, תתאפשר כניסת לקוחות על פי יחס תפוסה של 1:15 (אדם אחד לכל 15 מטרים רבועים).

- בחנויות ששטחן קטן מ-100 מ"ר, תתאפשר כניסת לקוחות על פי יחס תפוסה של 1:7 (אדם אחד לכל 7 מטרים רבועים) או ארבעה לקוחות (הגבוה מביניהם).

תו ירוק הזמני

ב-2.1.2022 אישר קבינט הקורונה את ההצעה לתו ירוק זמני. התו, שיאפשר כניסה למקומות שדורשים תו ירוק, יינתן למי שקיבל את מנת החיסון הראשונה. התו יהיה תקף ל-30 ימים אחרי החיסון הראשון - אך לא יאפשר פטור מבידוד למי שנחשף למאומת. ההוראה נכנסה לתוקף מ-6.1.2022 ותקפה עד היום, בין התאריכים הללו ניתן להנפיק תו ירוק זמני דרך משרד הבריאות.

החל ממתי הילדים יצטרכו לשלם על בדיקות קורונה?

במהלך חודש ינואר הופסק מימון המדינה עבור בדיקות אנטיגן לילדים להשגת תו ירוק. המשמעות היא שרק ילדים מחוסנים יוכלו להיכנס למקומות הכפופים לתו הירוק, ואלו שאינם מחוסנים ישלמו מכיסם על בדיקת קורונה סכום של עשרות שקלים. יחד עם זאת, המדינה תמשיך לממן בדיקות אנטיגן למדוכאי חיסון בכל הגילאים.

פתיחת הקניונים ברחבי הארץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
התו הירוק חוזר לחנויות. קניון בתקופת הקורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

כדי לעודד את ההתחסנות, הוחלט שתעודת התו הירוק עבור ילדים תיכנס לתוקף מיידית עם החיסון הראשון, בשונה ממה שהיה נהוג אצל המבוגרים שהמתינו שבוע לאחר החיסון השני. התו הירוק לילדים עם חיסון אחד יישאר בתוקף למשך חודש לצורך כניסה למערכת החינוך. פטור מבידוד יינתן רק למי שיהיה מחוסן באופן מלא. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר השלמת ההתאמות הנדרשות במערכות המחשוב של משרד הבריאות.

מי זכאי לתו ירוק ומה התוקף?

מחוסנים

מי שקיבלו שניים או שלושה חיסונים ועבר שבוע מהחיסון האחרון (פייזר) או שבועיים מהחיסון האחרון (מודרנה)– זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד חצי שנה ממועד החיסון האחרון.

מי שקיבלו רק חיסון אחד – אינם זכאים לתו ירוק, גם אם קיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית אחרי החיסון.

מחלימים (מי שקיבלו אישור החלמה אחרי תוצאה חיובית בבדיקת PCR)

מי שהחלימו פעם אחת או פעמיים ולא התחסנו – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד חצי שנה מקבלת אישור ההחלמה האחרון.

מי שהחלימו, ובנוסף קיבלו חיסון אחד או יותר, לפני או אחרי ההחלמה – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד 31.3.2022.

מי שקיבלו חיסון ראשון - תו ירוק זמני ל-30 יום, החל מ-6.1.2022

מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית

מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית ללא כל חיסון לפניה, ובנוסף קיבלו אחריה חיסון אחד לפחות – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד 31.3.2022.

ילדים וילדות עד גיל 12 ו-3 חודשים שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית - זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד ליום 31.3.2022 או עד שיגיעו לגיל 12 ו-3 חודשים, המאוחר מבין שניהם.

מי שהתחסנו או החלימו בחו"ל, זכאותם לתו ירוק ותוקף התו שלהם תלויים במספר החיסונים שקיבלו ובתוצאות של בדיקות סרולוגיות ושל בדיקת PCR בארץ.

מי שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקת קורונה (תו ירוק זמני)

מבוגרים וילדים שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקה מהירה יכולים להפיק תו ירוק יומי שיהיה בתוקף ל-24 שעות בלבד מרגע הבדיקה.

איך להפיק תו ירוק מבדיקה מהירה

מבוגרים וילדים שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקת PCR במימון פרטי יכולים להפיק תו ירוק שיהיה בתוקף למשך 72 שעות מרגע הבדיקה.

תעודת תו ירוק עבור ילדים

על מנת לעודד חיסונים, התעודה תיכנס לתוקף מיידית עם החיסון הראשון. התו הירוק לילדים עם חיסון אחד יישאר בתוקף למשך חודש לצורך כניסה למערכת החינוך. פטור מבידוד יינתן רק למי שיהיה מחוסן באופן מלא. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר השלמת ההתאמות הנדרשות במערכות המחשוב של משרד הבריאות.