בעקבות התפשטות וריאנט האומיקרון בישראל הוחמרו ההנחיות למסחר ולתלמידים במערכת החינוך ובהמשך אושרו גם הנחיות חדשות שמשנות את מדיניות הבידודים. מלבד ניסיון לעצור את התפשטות הווריאנט, המהלכים שהתקבלו נועדו לעודד התחסנות. N12 עושים סדר

ההנחיות הבידוד החדשות

בעקבות העומסים על מתחמי הבדיקות הוחלט על מתווה בדיקות חדש שבו הקלות לבני 60 ומטה שהם מחוסנים או מחלימים - מעתה הם יוכלו להיבדק בבדיקת אנטיגן ביתית. אם הם יימצאו חיוביים - הם יצטרכו לעבור בדיקת אנטיגן מוסדית (בדיקה מהירה שנעשית בתחנות מסודרות) על מנת לקבל אישור למחלתם. אם גם זאת תצא חיובית עליהם להישאר בבידוד למשך 10 ימים ולקבל שחרור באישור רופא. הבידוד יכול להתקצר ל-7 ימים, אם במשך שלושת הימים האחרונים לא הופיעו תסמינים.

לא מחוסנים בני פחות מ-60 ללא מחלות רקע שנחשפו למאומת יידרשו לבצע בדיקת אנטיגן מוסדית, כלומר כזו שמפוקחת וניתנת במוקדי מד"א. כמו המחוסנים, הבדיקה הזו תיחשב כרשמית, ולא תידרש בדיקת PCR נוספת אחרי כל תוצאה שהיא, חיובית או שלילית. מי שירצה יוכל בכל זאת לעבור בדיקת PCR, אך תהיה עדיפות לבני 60 פלוס בניתוח התוצאות ובקביעת התורים.

בני 60 ומעלה, מחוסנים ולא מחוסנים, וכל מי שנמצא באוכלוסייה בסיכון שנחשפו למאומת נדרשים לבצע בדיקת PCR. בהתאם לתוצאה, יש להיכנס או לצאת מבידוד, כשמדיניות הבידוד כמובן משתנה בין מחוסנים ולא מחוסנים.

 

המתווה לקניונים

ב-10.1. אישרה הממשלה את עדכון התקנות ולמעשה ביטלה את התו הירוק בקניונים. במסגרת ההנחיות החדשות, מתחמי המסחר יפעלו לפי מתווה תו סגול מהודק, כשהתקנות ייכנסו לתוקף בחצות ה-11.1: 

- בכניסה לקניונים ולמתחמי מסחר סגורים תתאפשר כניסה על פי יחס תפוסה של 1:15 (אדם אחד לכל 15 מטרים רבועים).

- בחנויות ששטחן עומד על 100 מ"ר ומעלה, תתאפשר כניסת לקוחות על פי יחס תפוסה של 1:15 (אדם אחד לכל 15 מטרים רבועים).

- בחנויות ששטחן קטן מ-100 מ"ר, תתאפשר כניסת לקוחות על פי יחס תפוסה של 1:7 (אדם אחד לכל 7 מטרים רבועים) או ארבעה לקוחות (הגבוה מביניהם).

- ישיבה במתחם המזון בקניון תתאפשר רק אם מפעיל הקניון גידר את המתחם והציב סדרן שיבדוק תו ירוק כתנאי כניסה. קניונים שלא יפעלו בדרך זו לא יורשו לאפשר ישיבה במתחם המזון ובדוכני המזון עצמם יידרשו הלקוחות להציג תו ירוק במעמד הרכישה.

תו ירוק הזמני

ב-2.1.2022 אישר קבינט הקורונה את ההצעה לתו ירוק זמני. התו, שיאפשר כניסה למקומות שדורשים תו ירוק, יינתן למי שקיבל את מנת החיסון הראשונה. התו יהיה תקף ל-30 ימים אחרי החיסון הראשון - אך לא יאפשר פטור מבידוד למי שנחשף למאומת. ההוראה תיכנס לתוקף מ-6.1.2022 ותהיה תקפה עד ל-18.1.2022, ובין התאריכים הללו יהיה ניתן להנפיק תו ירוק זמני דרך משרד הבריאות.

אילו מקומות פועלים תחת התו הירוק?

 • אירועי תרבות וספורט, כולל מרתונים
 • בתי קולנוע ותיאטרון
 • כנסים ותערוכות
 • בתי מלון. ניתן להיכנס למלון גם בהצגת תוצאה שלילית בבדיקת PCR שנעשתה מחוץ לישראל עד 72 שעות לפני הצגתה במלון.
 • בריכות שחייה מקורות וחיצוניות בבתי מלון, באכסניות ובבתי הארחה. אין חובת תו ירוק בבריכות שחייה מקורות או חיצוניות אחרות (שאינן בבתי מלון), שם חלות הנחיות התו הסגול
 • חדרי כושר וסטודיו
 • בתי תפילה מעל ל-100 איש
 • אולמות וגני אירועים
 • פסטיבלים
 • מסעדות, ברים, חדרי אוכל ובתי קפה. אין חובת תו ירוק בחלק הפתוח של המקום
 • מוזיאונים. תלמידים ומלוויהם שאין להם תו ירוק יכולים להשתתף בסיורים כיתתיים של כיתות שלומדות יחד בשגרה (קפסולה קבועה) ותוך שמירה על הפרדה מקסימלית בין הכיתה לשאר מבקרי המוזיאון
 • ספריות. אין חובת תו ירוק לנכנסים לצורך השאלת ספרים בלבד
 • אטרקציות תיירותיות ופארקי שעשועים במקומות סגורים
 • אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה
 • בחינות נהיגה מעשיות (טסטים)
 • דוכני מזון בקניונים

מהן הגבלות ההתקהלות?

הגבלות התקהלות באירועים פרטיים או בבתים:

• עד 100 אנשים במקום פתוח
• עד 50 אנשים במקום סגור

הגבלת התקהלות באולמות וגני אירועים:

• עד 500 אנשים במקום פתוח
• עד 400 אנשים בחלל סגור

- בנוסף להגבלה המספרית, אין לקיים באירועים אלה התקהלות העולה על 75% מהתפוסה המקסימלית של המתחם.

אילו בתי עסק יוצאים מן הכלל ולא חייבים בתו ירוק?

התו הירוק בקניונים ובמתחמי המסחר לא יחול על מקומות המספקים שירותים חיוניים, בהם תימשך המתכונת הנהוגה כיום: עטיית מסכות ושמירת מרחק. מי שעונה על ההגדרה הן רשתות שיווק המזון, סופרים, בתי מרקחת כולל סניפי סופר-פארם, משרדים ממשלתיים וביטוח לאומי. 

מתווה החינוך החדש

החל מיום ראשון (9 בינואר 2022) יחול מתווה חינוך חדש ותבוטל תכנית הרמזור בבתי הספר.

במקרה שיתגלה מאומת בכיתת לימוד (מורה או תלמיד):

מחוסנים/מחלימים - יבצעו בדיקת אנטיגן ביתית או בדיקת אנטיגן מפוקחת. אם ביצעו בדיקה ביתית והתוצאה חיובית תבוצע בדיקת אנטיגן מפוקחת ובמקרה שגם היא יוצאת חיובית תחול חובת בידוד למשך 10 ימים עם שחרור רק באישור רופא.

לא מחוסנים/ לא מחלימים - בדיקת אנטיגן מפוקחת. אם התוצאה שלילית – ישהו בבידוד במשך 7 ימים. השחרור כפוף לתוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן מפוקחת שבוצעה ביום האחרון לבידוד. אם קיבלו תוצאה חיובית – ישהו בבידוד במשך 10 ימים. השחרור מהבידוד יהיה רק באישור רופא. 

- עובדי מערכת החינוך ומבקרים במוסד חינוכי יידרשו בהצגת תו ירוק.

- תמשיך לחול חובת עטיית מסיכות בבתי ספר

- מוסדות החינוך ימשיכו לפעול בהתאם להגבלת ההתקהלות הכלליות במשק.

- רופא מחוזי במשרד הבריאות יהיה מוסמך להורות על סגירת מוסד חינוכי, בהתייעצות עם מנהל המחוז הרלוונטי במשרד החינוך.

המתווה החדש יחול על כל מוסדות החינוך: כל גני הילדים לרבות פעוטונים, בתי ספר יסודיים, חטיבות הביניים, תיכונים, המוסדות להשכלה גבוהה וההכשרה המקצועית, החינוך הבלתי פורמלי והפנימיות.

החל ממתי הילדים יצטרכו לשלם על בדיקות קורונה?

במהלך חודש ינואר הופסק מימון המדינה עבור בדיקות אנטיגן לילדים להשגת תו ירוק. המשמעות היא שרק ילדים מחוסנים יוכלו להיכנס למקומות הכפופים לתו הירוק, ואלו שאינם מחוסנים ישלמו מכיסם על בדיקת קורונה סכום של עשרות שקלים. יחד עם זאת, המדינה תמשיך לממן בדיקות אנטיגן למדוכאי חיסון בכל הגילאים.

פתיחת הקניונים ברחבי הארץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
התו הירוק חוזר לחנויות. קניון בתקופת הקורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

כדי לעודד את ההתחסנות, הוחלט שתעודת התו הירוק עבור ילדים תיכנס לתוקף מיידית עם החיסון הראשון, בשונה ממה שהיה נהוג אצל המבוגרים שהמתינו שבוע לאחר החיסון השני. התו הירוק לילדים עם חיסון אחד יישאר בתוקף למשך חודש לצורך כניסה למערכת החינוך. פטור מבידוד יינתן רק למי שיהיה מחוסן באופן מלא. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר השלמת ההתאמות הנדרשות במערכות המחשוב של משרד הבריאות.

מי זכאי לתו ירוק ומה התוקף?

מחוסנים

מי שקיבלו שניים או שלושה חיסונים ועבר שבוע מהחיסון האחרון (פייזר) או שבועיים מהחיסון האחרון (מודרנה)– זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד חצי שנה ממועד החיסון האחרון.

מי שקיבלו רק חיסון אחד – אינם זכאים לתו ירוק, גם אם קיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית אחרי החיסון.

מחלימים (מי שקיבלו אישור החלמה אחרי תוצאה חיובית בבדיקת PCR)

מי שהחלימו פעם אחת או פעמיים ולא התחסנו – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד חצי שנה מקבלת אישור ההחלמה האחרון.

מי שהחלימו, ובנוסף קיבלו חיסון אחד או יותר, לפני או אחרי ההחלמה – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד 31.3.2022.

מי שקיבלו חיסון ראשון - תו ירוק זמני ל-30 יום, החל מ-6.1.2022

מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית

מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית ללא כל חיסון לפניה, ובנוסף קיבלו אחריה חיסון אחד לפחות – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד 31.3.2022.

ילדים וילדות עד גיל 12 ו-3 חודשים שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית - זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד ליום 31.3.2022 או עד שיגיעו לגיל 12 ו-3 חודשים, המאוחר מבין שניהם.

מי שהתחסנו או החלימו בחו"ל, זכאותם לתו ירוק ותוקף התו שלהם תלויים במספר החיסונים שקיבלו ובתוצאות של בדיקות סרולוגיות ושל בדיקת PCR בארץ.

מי שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקת קורונה (תו ירוק זמני)

מבוגרים וילדים שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקה מהירה יכולים להפיק תו ירוק יומי שיהיה בתוקף ל-24 שעות בלבד מרגע הבדיקה.

איך להפיק תו ירוק מבדיקה מהירה

מבוגרים וילדים שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקת PCR במימון פרטי יכולים להפיק תו ירוק שיהיה בתוקף למשך 72 שעות מרגע הבדיקה.

תעודת תו ירוק עבור ילדים

על מנת לעודד חיסונים, התעודה תיכנס לתוקף מיידית עם החיסון הראשון. התו הירוק לילדים עם חיסון אחד יישאר בתוקף למשך חודש לצורך כניסה למערכת החינוך. פטור מבידוד יינתן רק למי שיהיה מחוסן באופן מלא. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר השלמת ההתאמות הנדרשות במערכות המחשוב של משרד הבריאות.