בעקבות התפשטות וריאנט האומיקרון בישראל הוחלט על מתווה חדש לביצוע בדיקות במקרה של מגע עם מאומת לנגיף הקורונה. לפי המתווה, בני פחות מ-60 ללא מחלות רקע שבאו במגע עם מאומת יידרשו לבצע בדיקת אנטיגן בלבד. מחוסנים יוכלו לבצע בדיקה ביתית, ולא מחוסנים יצטרכו בדיקת אנטיגן מוסדית. בני 60 ומעלה ואוכלוסיות בסיכון שנחשפו למאומת יידרשו לבצע בדיקת PCR. 

עם זאת, האפשרות לבצע בדיקת PCR תינתן לכלל האוכלוסיה, אך לבני 60 ומעלה תינתן עדיפות בתורים ובקבלת תוצאות הבדיקה. בני 60 ומעלה יקבלו עדיפות בתורים נפרדים ומהירים יותר, ויקבלו את התוצאות בתוך 24 שעות. לעומתם, מי שאינו בקבוצת סיכון יקבל את התוצאות בתוך שלושה עד חמישה ימים והם לא יקבלו עדיפות בתורים. הבידוד למאומתים לקורונה יקוצר לחמישה ימים במידה שאין תסמינים במשך 48 שעות ובכפוף לבדיקה ביתית שלילית ביום הרביעי בערב והחמישי בערב. מי שממשיך לחוש בתסמינים - יישאר בבידוד עד שיעברו.

סיקור N12 על התפשטות הקורונה:

המדריך המלא: מה לעשות אם נחשפת למאומת?

המתווה החדש, מסדיר את את סוג הבדיקה שצריך לעשות כל אדם שנחשף למאומת:

מחוסנים בני 60 ומטה וללא מחלות רקע שנחשפו למאומת יידרשו לבצע בדיקת אנטיגן ביתית. אם הם יצאו חיוביים, הם יידרשו לעשות בדיקת אנטיגן מוסדית, ורק אז התוצאה תיחשב כ"רשמית", והמאומת יחויב בבידוד. תוצאה שלילית בבדיקה הביתית תיחשב כשלילית באופן רשמי, ותאפשר חזרה לשגרה. בכל אופן לא נדרשת בדיקת PCR נוספת. בדיקות האנטיגן הביתיות לא ימומנו בידי משרד הבריאות, ולכן מחוסנים שירצו בכך - יוכלו לעשות בדיקה מוסדית שניתנת בחינם במוקדי מד"א, ולוותר על הבדיקה הביתית. 

בעקבות המלצה מחודשת המבוססת על המידע שהתקבל לאורך הזמן על התפשטות האומיקרון הוחלט כי אם אתה מחוסן או מחלים ובאת היום במגע עם חולה מאומת, אין צורך להיבדק בדיקת אנטיגן ביתית ישר ואין צורך להיכנס לבידוד. ביום השלישי לחשיפה יש לבצע בדיקת אנטיגן ביתית. אם יצאת שלילי - ממשיכים כרגיל. אם יצאת חיובי - ממשיכים לבדיקת אנטיגן מוסדית ואם גם היא חיובית - לבדיקת PCR.

>> המדריך המלא: איך מבצעים בדיקת קורונה אנטיגן ביתית?

לא מחוסנים בני פחות מ-60 ללא מחלות רקע שנחשפו למאומת יידרשו לבצע בדיקת אנטיגן מוסדית, כלומר כזו שמפוקחת וניתנת במוקדי מד"א. כמו המחוסנים, הבדיקה הזו תיחשב כרשמית, ולא תידרש בדיקת PCR נוספת אחרי כל תוצאה שהיא, חיובית או שלילית.  

בני 60 ומעלה, מחוסנים ולא מחוסנים, וכל מי שנמצא באוכלוסייה בסיכון שנחשפו למאומת נדרשים לבצע בדיקת PCR. בהתאם לתוצאה, יש להיכנס או לצאת מבידוד, כשמדיניות הבידוד כמובן משתנה בין מחוסנים ולא מחוסנים.

ניצן הורוביץ (צילום: לע"מ)
"אנחנו בוחנים נתונים ומציאות בשטח". הורוביץ | צילום: לע"מ

קיצור הבידוד לחמישה ימים - כל הפרטים

מחוסנים שבאו במגע עם מאומת ויצאו שליליים בבדיקת האנטיגן - יוכלו לחזור לשגרה בלי להיכנס לבידוד. לא מחוסנים שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקת האנטיגן נדרשים ל-5 ימי בידוד ובדיקה מוסדית ביום החמישי, על מנת לצאת מבידוד.

במקרה של תוצאה חיובית, גם מחוסנים וגם לא מחוסנים חייבים בבידוד של 5 ימים, ויציאה ממנו תתאפשר בכפוף לבדיקה ביתית ביום הרביעי בערב וביום החמישי בערב (זאת במידה שאין יותר תסמינים במשך 48 שעות)

>> השינוי במדיניות בדיקות הקורונה - כל מה שצריך לדעת. שאלות ותשובות