מיליוני תלמידים יתבקשו להגיע מחר (רביעי) לבתי הספר והגנים עם אישור שביצעו בדיקת אנטיגן לקורונה וקיבלו תוצאה שלילית – זאת במטרה למנוע את התפשטות התחלואה במערכת החינוך לפני החגים. מהן אותן בדיקות מהירות, מה צריך לעשות איתן ואיך נפענח את התוצאות - N12 עושים סדר.

כתבות נוספות ב-N12:

איך מקבלים את ערכת הבדיקה המהירה?

הבדיקות זמינות במוסדות חינוך ובמוקדי חלוקה נוספים. כל הורה אמור לקבל הודעה מהרשות המקומית לגבי אופן החלוקה של הערכה באזור מגוריו.

איך מבצעים בדיקת קורונה ביתית?

ראשית, יש לשטוף ידיים לפני ביצוע הבדיקה. כמו כן, מכיוון שיש כמה סוגים שונים של ערכות בדיקה – חשוב לקרוא גם את הוראות היצרן שמצורפות לערכה. לאחר מכן יש לפעול לפי ההוראות הבאות, שמופיעות גם בסרטון ההדגמה:

  • פותחים את השקית ופורסים את הערכה על השולחן
  • מכניסים את המטוש לכל אחד מהנחיריים, מצמידים אותו לדופן הנחיר כדי לבצע דגימה ומסובבים את המטוש כשהוא ממשיך לגעת בדפנות הנחיר
  • מכניסים את המטוש לתוך המבחנה ומסובבים מספר פעמים
  • מוציאים את המטוש תוך כדי לחיצה עדינה על דפנות המבחנה כך שהוא ייסחט
  • מחברים את הפיה למבחנה ומטפטפים במקום הייעודי על גבי ערכת הבדיקה
  • ממתינים כמה דקות בהתאם לסוג הערכה והוראות היצרן, עד שיופיעו התוצאות

מה אומרות תוצאות הבדיקה הביתית?

הפס העליון מיועד לביקורת, ולכן יש לוודא שהוא מופיע בכל מקרה. אם הופיע פס הביקורת בלבד – תוצאת הבדיקה שלילית. במקרה כזה ניתן להמשיך בשגרת החיים ולשלוח את הילד לבית הספר או לגן עם הצהרת הבריאות שפרסם משרד החינוך. להורדת הצהרת הבריאות, לחצו כאן.

אם הופיעו שני פסים – תוצאת הבדיקה חיובית. במקרה כזה יש לבצע בדיקת PCR בהתאם להנחיות משרד הבריאות ולשהות בבידוד עד לקבלת התוצאות.

בדיקות קורונה מהירות (צילום: דוברות כללית)
שני פסים מעידים על תוצאה חיובית, בדיקת קורונה מהירה | צילום: דוברות כללית

האם הבדיקה חובה?

הבדיקה אינה מוגדרת כחובה, אך במערכת החינוך מדגישים שהם מצפים מההורים לגלות סולידריות ולשלוח את הילדים ללימודים רק אחרי שהם ביצעו בדיקת קורונה ומחזיקים באישור מתאים. עד כה משרד החינוך ביקש לבצע בדיקה אחת בלבד, ערב פתיחת שנת הלימודים, אך ייתכן שהוא יבקש לבצע בדיקות נוספות בעתיד.

מה ההבדל בין בדיקת קורונה ביתית לבדיקת PCR?

ההבדלים בין הבדיקות נובעים מאופן הפעולה של כל אחת מהן – בעוד שבדיקות PCR מזהות את הנגיף עצמו, בדיקות אנטיגן מהירות מזהות חלקיקים חלבוניים שמשויכים לנגיף. על כן, האמינות של בדיקת האנטיגן נחשבת לנמוכה יותר, בעיקר כאשר העומס הנגיפי נמוך. עם זאת, מרבית החולים שאינם מזוהים בבדיקה צפויים להיות חולים א-סימפטומטיים – שנחשבים לפחות מדבקים.