כאוס במשרד הבריאות - בשיא הגל החמישי: בזמן שבכל יום מתגלים עשרות אלפי מאומתים, והצורך במערך הטכני והדיגיטלי של משרד הבריאות חשוב מאי פעם, מערכות רבות של המשרד פשוט קרסו. נכון לאמש (שני) המוקד הטלפוני שנועד לסייע בענייני הנחיות הקורונה ולספק מידע למבודדים ומאומתים נפל, ודשבורד הקורונה שמספק את הנתונים על מצב התפשטות הנגיף לא התעדכן במשך יותר מיממה.

סיקור הקורונה ב-N12:

ה"צ'אטבוט" של משרד הבריאות, המענה האוטומטי בוואטסאפ לשאלות האזרחים, לא עובד. אזרחים רבים שחוסנו במנה ה-4 טוענים שהחיסון הנוסף לא עודכן להם באתר המשרד, ומופיע כאילו קיבלו 3 חיסונים בלבד. מעבר לכך, ואולי הבעיה הגדולה מכול - ל-N12 הגיעו פניות רבות של מי שנבדקו בבדיקת אנטיגן מוסדית ולא קיבלו תוצאות. הדבר נכון גם למי שנבדקו ב-PCR.

בדיקת קורונה בירושלים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
בדיקת קורונה מוסדית של מד"א | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

באשר לבדיקות, מדובר בבעיה קריטית ממש, שכן, מבודדים שתלויים בתוצאת הבדיקה שתכריע אם מותר להם לצאת מבידוד - פשוט לא מקבלים אותה. הבעיה מחריפה עוד יותר עבור אלה שיודעים שהם שליליים, שכן הם כבר ביצעו בדיקה אחת שלילית וממתינים לבדיקה השנייה שתאפשר את יציאתם מהבידוד. מעבר לכך, מבוגרים שצריכים את התרופה החדשה לקורונה חייבים תוצאה חיובית ב-PCR כדי לקבל את התרופה - ואי קבלת התוצאה מעכבת את העניין ועלולה לסכן את בריאותם.

ואם זה לא מספיק, מסתבר שאי עמידה בעומס משפיעה דרמטית גם על השירות שמספקות קופות החולים. מבוטחים רבים שלא מקבלים מענה במוקד של משרד הבריאות מתקשרים במקום זאת לקופות החולים - מה שיוצר עומס על מוקדי הקופות שעמוסים ממילא. 

בדיקות קורונה PCR (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
בדיקות קורונה PCR | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

אחת מקופות החולים גם העידה שלא קיבלה ממשרד הבריאות נתונים על מבוטחיה באשר לתוצאות בדיקות ומצב ההתחסנות מאתמול בבוקר, דבר חריג ביותר. בכירה באחת הקופות אמרה ל-N12: "אנחנו בבלגן שלם, עם המתווה החדש נראה שזמן ההמתנה לקבלת התוצאה יהיה ארוך יותר מבידוד".

בדיקת קורונה (צילום:  Yahav Gamliel/Flash90)
בדיקת קורונה | צילום: Yahav Gamliel/Flash90

לפי שעה דשבורד הקורונה, האתר שבו מתעדכנים נתוני משרד הבריאות, עודכן שלשום בשעה 21:00. אי העדכון הוא חריג - הדשבורד מתעדכן בדרך כלל אחת לכ-8 שעות. הנתונים הידועים לפי שעה הם שביום שישי אובחנו 33 אלף בני אדם כחיוביים בישראל, וכי כעת יש כ-250 אלף מאומתים ו-446 חולים במצב קשה.

מוקדם יותר אתמול פרסמנו כי מאומתים פעילים לקורונה גילו שהתו הירוק שברשותם בתוקף. מערכות משרד הבריאות אמורות להיות מתואמות, וברגע שמאומת מאובחן כחיובי - התו הירוק אמור להישלל ממנו. פנינו למשרד הבריאות לקבלת תגובה למדווח בידיעה - וטרם התקבלה תגובה.