משרד הבריאות יאפשר למאומתים שמוגדרים "עובדים חיוניים קריטיים" לצאת לעבודה, כך פורסם לראשונה הערב (שני) ב"תוכנית חיסכון". היציאה תתאפשר לעובדים בכל המגזרים, כל עוד הם מוגדרים "חיוניים קריטיים", וכל עוד המאומת לא סובל מתסמינים, וממלא את המגבלות המחמירות שבמסגרת המתווה, שייכנס לתוקף בימים הקרובים.

למסמך ההוראות המלא למעסיקים שיאפשרו למאומתים לבוא לעבוד - לחצו כאן

המגבלות שלהן יהיה כפוף המאומת שייצא לעבוד הן, בין היתר, נסיעה ברכבו הפרטי לבד ללא עצירות ביניים בהלוך ובחזור, שהייה במרחב פרטי במקום העבודה, או במרחב ציבורי במרחק של לפחות 10 מטרים מיתר העובדים. משרד הבריאות גם ממליץ לפנות לאותו עובד תא שירותים נפרד מיתר העובדים.

על העובד החיוני הקריטי לעטות מסכה לכל אורך שעות היום, ולהקפיד על שטיפת ידיים במים וסבון או חיטוי בתכשיר על בסיס אלכוהול 70% באופן תדיר ובפרט לפני ואחרי אכילה, עישון או שימוש בשירותים. משרד הבריאות מוסיף שהפסקות התרעננות של העובד יתקיימו באוויר הפתוח בלבד, כולל הפסקות אוכל תוך הקפדה יתרה על איסור אכילה בקרבת עובדים או לקוחות.

 

עוד הדגישו במשרד שהאישור יינתן באופן חד פעמי לכל יום ספציפי והוא לא יהיה גורף לכל תקופת הבידוד. על המעסיקים להקפיד שכל ההוראות מיושמות. האישור החריג יינתן אך ורק על ידי משרד הבריאות, והוא לא יינתן לעובדים שמספקים שירות פרונטלי ללקוחות.

על פי משרד הבריאות, "עובד חיוני קריטי" הוא בעל תפקיד ייחודי או הכשרה ייחודית, שאי הגעתו לעבודה תסב פגיעה משמעותית והשלכות למשק החיוני, וזאת רק בהנחה שמקום העבודה לא מצא לו תחליף. המתווה גובש בשיתוף התאחדות התעשיינים ורשות החירום הלאומית ואושר לאחרונה בידי משרד הבריאות.

בדיקת קורונה (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
בדיקת קורונה | צילום: דוד כהן, פלאש/90

פרויקטור הקורונה, פרופסור סלמן זרקא, התייחס מוקדם יותר היום לכך שמשרד הבריאות שוקל לאפשר למאומתים שהם עובדים חיוניים בכל המגזרים, ולא רק במערכת הבריאות, לצאת מבידוד על מנת שלא לפגוע במשק. המתווה החדש הזה בא ברקע קיצור הבידוד ל-5 ימים שאושר מוקדם יותר היום וייכנס לתוקף ביום רביעי הקרוב.