בעוד כשבוע וחצי, מציאות חייהם של כמעט מיליון ישראלים צפויה להשתנות: במשרד הבריאות מעריכים שכ-900 אלף ישראלים זכאים כיום לקבל את מנת החיסון השלישית, אולם טרם קיבלו אותה. כזכור, ב-3 באוקטובר צפוי להישלל התו הירוק מכל מי שעברה חצי שנה מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה – ולא קיבל עדיין את מנת החיסון השלישית.

כ-2.5 מיליון ישראלים עדיין לא חוסנו במנה השלישית, אולם חלקם הם ילדים שחוסנו במנה השנייה לפני פחות מחצי שנה. בנוסף אליהם, יש לא מעט מחוסנים ב-2 מנות שחלו מאז בקורונה – וכך גם הם אינם זכאים כעת לקבלת חיסון. חשוב להדגיש כי ב-3 באוקטובר תישלל הזכאות לתו הירוק רק למי שזכאי כעת להתחסן במנה השלישית, אולם עדיין לא עשה זאת.

לכל מי שזכאי לקבל את מנת החיסון השלישית, אך טרם עשה זאת ומעוניין לשמור על התו הירוק שלו, כדאי להזדרז – למרות שתאריך תפוגת התו הירוק יגיע רק בעוד כ-10 ימים, חלון ההזדמנויות מותיר רק 4 ימים בלבד. מכיוון שנדרש שבוע ימים מיום קבלת החיסון ועד קבלת הזכאות לתו הירוק – רק מי שיתחסן עד יום ראשון הקרוב, יהיה זכאי לשמור על התו הירוק שלו.

אנשים הולכים ברחוב עם מסכות (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מציאות חייהם של כמיליון ישראלים צפויה להשתנות | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

זה מוביל ל-3 שאלות גדולות וחשובות: מה יקרה לעסקים, כשלפתע 900 אלף ישראלים יזדקקו לבדיקה שלילית כדי לבקר בהם? בנוסף, מה יקרה למערך בדיקות הקורונה, כאשר לפתע כמעט מיליון ישראלים יידרשו לפקוד מחדש את מתחמי הבדיקות ברחבי הארץ – מדי כל כמה ימים? לבסוף, מה תהיה ההשפעה של זה על מערכת החינוך? מורים רבים חוסנו ב-2 מנות, אך עדיין לא קיבלו את מנת הבוסטר.

מה יעלה בגורל העסקים בישראל?

כיצד יתמודדו העסקים בישראל עם העובדה שכעת, כ-900 אלף ישראלים אינם זכאים לתו ירוק ונדרשים להציג בדיקת קורונה שלילית כדי שיוכלו להיכנס אליהם וליהנות משירותיהם? המכה הצפויה על בעלי העסקים מגיעה לאחר הסערה שעוררו דבריו של שר הבריאות ניצן הורוביץ על מתווה התו הירוק. בהקלטה שפורסמה במהדורה המרכזית נשמע הורוביץ מודה שהתו הירוק נועד, בין היתר, להפעיל לחץ על מתנגדי החיסונים, ואינו מבוסס תמיד על מניע אפידמיולוגי.

שר הבריאות ניצן הורוביץ מעביר תדרוך בנוגע למצב תחל (צילום: לע"מ)
צילום: לע"מ

מסעדנים ובעלי בריכות שחייה, שאליהם במיוחד התייחס שר הבריאות בדבריו, זעמו על הדברים ודרשו ממשרד הבריאות לבטל את התו הירוק לאלתר. "הפכו אותנו למקדמי מכירות של פייזר", אמרו בעלי העסקים. גם בענף הכושר חוששים מהמצב החדש – ובתחילת השבוע שלחו מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט, שבו דרשו ממנו להחיל את התקנות באופן הדרגתי בלבד – מתוך חשש לפגיעה כלכלית קשה.

הכבדה בעומסים במתחמי הבדיקות

משמעות נוספת של המצב החדש עבור כמעט מיליון ישראלים היא הכבדה קשה על מערך מתחמי בדיקות הקורונה ברחבי הארץ. בשבועות האחרונים נרשמו עומסים כבדים ברבים ממתחמי הבדיקות, וישראלים רבים דיווחו שנאלצו להמתין במשך שעות ארוכות בתור.

תורים בכניסה למתחמי בדיקות (צילום: N12)
תור ארוך בכניסה למתחם בדיקות הקורונה pcr של פקער בחולון | צילום: N12
תורים לבדיקת קורונה במועצה האזורית מג'ד אל-כרום‎
תורים לבדיקת קורונה במועצה האזורית מג'ד אל-כרום‎

ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ דרשו בשבועיים האחרונים לתגבר את מתחמי הבדיקות, ולהאריך את שעות הבדיקות גם ללילה. כעת, ההערכות הן כי מאות אלפי ישראלים יצטרפו לתורי הענק שהתרגלנו לראות.

מה תהיה ההשפעה על מערכת החינוך?

ביום חמישי צפויים מיליוני תלמידים בישראל לשוב ללימודים במערכת החינוך, לאחר חופשות חגים ארוכות. בני הנוער אינם צפויים לאבד את זכאותם לתו הירוק, שכן עדיין לא עברה חצי שנה מאז שהתחסנו. יחד עם זאת, מורים רבים זכאים לקבל את זריקת הבוסטר, אך עדיין לא עשו זאת.

ילדים בדרך לבית הספר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתוך כך, רק אתמול בבוקר הודיע משרד החינוך לכל המורים שאינם מחזיקים בתו ירוק כי ייאלצו להציג 2 בדיקות קורונה שליליות בשבוע – או שלא יורשו ללמד בבתי הספר ולא יהיו זכאים לקבל שכר. בהודעה נכתב: "היעדרותו תיחשב היעדרות שאינה מוצדקת וככזו שאינה מזכה בקבלת שכר עבודה". ההודעה נמסרה בהתאם להחלטת ממשלה והתקנות שנקבעו על ידה לכלל העובדים במגזר הציבורי.