הממשלה קוראת לבני 60 ומעלה ללכת ולהתחסן, אך בקופות החולים קובעים תורים רק לסוף החודש: אזרחים רבים מתלוננים על זמני המתנה ארוכים לתור לחיסון נגד קורונה במנה שלישית. רבים מהזכאים לחיסון שמתקשרים לקבוע תור לקבלת המנה השלישית, אך בזמן שמפצירים בהם לצאת ולהתחסן - אחרי המתנה ארוכה בקווי זימון התורים, התאריך הקרוב ביותר הוא רק בסוף החודש.

דורית פור ובעלה יגאל מאשדוד, שניהם בשנות ה-70 לחייהם, מנסים לקבוע תור למנת חיסון שלישית אך התאריך הקרוב ביותר שקיבלו הוא 30 באוגוסט. "מצד אחד המדינה לוחצת על האזרחים להתחסן כמה שיותר מהר כדי למנוע סגר, אך מנגד התור הקרוב הוא רק לסוף החודש", סיפרו. "התקשרתי היום לקופת חולים לאומית, המתנתי הרבה זמן על הקו ובסוף אמרו לי 'אין מקום'. בינתיים אנחנו נמנעים ממפגש עם הנכדים. אחרי שנה שסבלנו, גם עכשיו צריך לסבול?".

נפתלי בנט חונך את מרכז החיסונים של כללית בסינמה סי (צילום: לע"מ)
ראש הממשלה בנט חונך מרכז חיסונים בירושלים השבוע | צילום: לע"מ

נדב, שקבע תור לסביו וסבתו בני ה-80 ומעלה רק ל-10 בספטמבר, סיפר ל-N12 כי "בכל הדיווחים על הגל הרביעי מאיצים בציבור ללכת להתחסן בימים הקרובים במנה השלישית כדבר המרכזי שיכול לעצור את העלייה בחולים קשים, אבל בפועל התורים להתחסנות הם בסדר גודל של עוד חודש". נדב הבהיר כי "סבא וסבתא שלי, חצו את גיל 80 וסובלים ממחלות רקע, התור הראשון הפנוי שקיבלו הוא רק ב-10 בספטמבר".

אהובה, שניסתה אף היא לקבוע תור לחיסון, התלוננה כי "שרת הפנים איילת שקד קוראת לצאת ולהתחסן, אבל במקומות רבים אין אפשרות כי אין תורים. התורים רחוקים ונראה שיש אטימות בנושא".

ציפי ממרכז הארץ ביקשה ביום שישי האחרון לקבוע תור לחיסון שלישי לה ולבן זוגה. בקופת חולים כללית קבעו לשניהם תור ל-26 באוגוסט. "בוודאי שאנחנו רוצים להתחסן, אנחנו מבינים את החשיבות והבהילות של הנושא", אמרה. "אבל אני לא מבינה למה התורים רחוקים אם המשימה הלאומית הזו כל כך דחופה".

ציפי החליטה לא לשבת בחיבוק ידיים. במקביל לתור שקבעה לסוף החודש, היא מיהרה עם בן זוגה השבוע למרפאת החיסונים הקרובה של הכללית ובו במקום שניהם חוסנו. "פגשנו במרפאה עוד חברים, שפשוט הגיעו בלי תור כי התורים כל כך רחוקים. כולם קיבלו חיסונים", סיפרה. "אני מציעה לכולם פשוט להגיע ולא לחכות לתורים".

למה זה קורה? במשרד הבריאות הודיעו לקופות החולים שמלאי החיסונים הבא יגיע רק בעוד כמה ימים, מה שעיכב את יכולת זימון התורים. מבדיקת N12 עולה כי הסיבה לתורים הרחוקים נעוצה בכך שמבצע החיסון לבני ה-60 ומעלה החל בתחילת השבוע, אך ההיערכות וההתאמה לביקוש הגבוה נעשית תוך כדי תנועה.

כך למשל, תחנות חיסון צפויות להיפתח מחדש בימים הקרובים, ועד אז - יש מחסור בתורים. במקביל יש גם מחסור בכוח האדם לתחנות החיסונים, ובקופות החולים מנסים להתגבר על הפער ולקבל סיוע מפרמדיקים שיגדילו את היצע התורים.

חיסון (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
חיסון שלישי לקורונה: "למה מאיצים בציבור ללכת להתחסן סתם?" | צילום: תומר נויברג / פלאש 90

מכללית שירותי בריאות נמסר כי "המבצע החל בתחילת השבוע ובהתאם אנו פותחים מתחמי חיסון נוספים. עם כל פתיחת מתחם נוסף - תורים רבים מוזרמים למערכת. כרגע המערכת מציעה תורים בהתאם למתחמים הפתוחים, אך בימים הקרובים ייפתחו מתחמים נוספים, יורחבו שעות הפעילות ונוכל להקדים את תאריך מתן החיסון השלישי".

ממכבי שירותי בריאות נמסר: "אנו מברכים על הביקוש הגבוה לחיסון השלישי. ביכולתנו לחסן עשרות אלפי אנשים מדי יום כתלות במלאי החיסונים שמתקבל מהמדינה. בשעות הקרובות יתקבל מלאי נוסף ונוכל לפתוח תורים חדשים".

בקופת חולים מאוחדת הסבירו: "הגדלנו משמעותית את היקף הפעילות, הרחבנו את שעות הפעילות ואנו מבצעים שיחות טלפון יזומות כדי להקדים תורים. בירושלים יש עומסים. אנחנו מגייסים עוד כוח אדם ועושים כל מה שאפשר. מי שיתקשר עכשיו יקבל תור מיידי. המשימה הלאומית שלנו זה לחסן בתוך 10 ימים את כל האוכלוסייה".

מלאומית שירותי בריאות נמסר בתגובה: "יש לנו 80 תחנות חיסון ובשבוע הבא ייפתח מתחם ייעודי למנת החיסון השלישית בתל אביב. הגענו למעל ארבעים אחוזים זימוני תורים מבעלי הפוטנציאל. אנו מעריכים שבזכות תוספת כוח אדם ומלאי חיסונים - נוכל להרחיב עוד את שעות החיסון ולהקדים תורים".