סגר בחגים? ברקע ההחלטות החדשות של קבינט הקורונה - שרת הפנים, איילת שקד, אמרה הערב (רביעי) בריאיון מיוחד ל"מהדורה המרכזית" כי "ההערכה שלי מסימית - רק חיסונים ימנעו סגר". שקד קראה לאוכלוסייה המבוגרת: "כל מי שמעל גיל 60 - לכו מחר להתחסן". היא הוסיפה: "אם כולם יתחסנו יכול להיות שלא נגיע ל-1,600 חולים קשה, כרגע אנחנו בדרך לשם". השרה גם הודתה: "הייתי הראשונה שאמרה ללכת לתו ירוק - אבל הוא לא מונע הדבקה".

"ההערכה שלי זו הערכה פסימית", אמרה השרה שקד. "אם לא נצליח לחסן את האוכלוסייה המבוגרת תוך שבוע - נגיע למספרים מאוד גבוהים. אני קוראת לכל מי שצופה ומעל גיל 60 - לכו להתחסן מחר. אם יתחסנו יכול להיות שלא נגיע ל-1,600 חולים קשה, כרגע אנחנו בדרך לשם".

איילת שקד (צילום: החדשות 12, החדשות12)
השרה איילת שקד באולפן, ארכיון | צילום: החדשות 12, החדשות12

סיקור הקורונה ב-N12:

שאלות תשובות | האם צריך חיסון שלישי לקורונה?

כמה יעלו לכם הבדיקות הביתיות?

ההחלטות החדשות של קבינט הקורונה

"אם לא נצליח לחסן השבוע, אז בסיכוי סביר מאוד נגיע לסגר", המשיכה בדבריה שקד. "אנחנו לא רוצים להגיע לשם, אבל בקצב הכפלה של כל עשרה ימים - אם לא נתחסן, נגיע לסגר. גם ילדים - צריכים ללכת להתחסן. אנחנו מנסים להימנע מזה, יכולנו להטיל הגבלות, אנחנו חושבים שאין טעם להטיל הגבלות על מסעדות ומכוני כושר כי אם לא מחסנים מגיעים לסגר גם עם ההגבלות".

"הרבה מדינות עכשיו ילכו בעקבותינו, בריטניה הודיעה שתתחיל עם הבוסטר", הסבירה שקד. "אני הראשונה משרי הקבינט שאמרה ללכת לתו הירוק, המטרה שלו הייתה לעודד אנשים להתחסן, אבל צריך לומר את האמת - הוא לא מונע הדבקה".

שרת הפנים סיפרה כי יש גם כוונה להוריד את הגיל ממנו אפשר לקבל מנה שלישית של החיסון. "יש כוונה להוריד את גיל ההתחסנות של הבוסטר, ל-50 או 40", אמרה והסבירה: "אנחנו בהחלט שוקלים לחסן מגיל 50 אבל קודם רוצים לראות את התוצאות. אנחנו נראה לפי המספרים, אנחנו יודעים לתת ברקס ולא נגיע לאי ספיקה, כל שבוע עושים הערכת מצב מחדש".

ישראלים הולכים בשוק מחנה יהודה בירושלים (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
קורונה בישראל, ארכיון | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

בתוך כך,  גורמים בענפי המסעדנות והקולנוע תקפו מוקדם יותרבחריפות את ההגבלות החדשות שעליהן הכריז קבינט הקורונה אתמול, ושצפויות להיכנס לתוקף כבר ביום ראשון הקרוב. ברקע אמירתו של ראש הממשלה בנט כי "ייתכן ונידרש לצעדים כואבים", בעלי העסקים מביעים חשש כבד מהעתיד לבוא. "סגר נוסף הוא קטסטרופה עבורנו", אמר שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, "הממשלה לא מוכנה עם תוכנית כלכלית ברורה לפיצוי העסקים".

על רקע העלייה החדה בתחלואה בעקבות התפשטות זן דלתא, בישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה אתמולהחליטו ראש הממשלה בנט והשרים על מגבלות נוספות - וקראו לציבור להקפיד על ההנחיות כדי להימנע מנקיטת צעדים חריפים בקרוב - ובהם הטלת סגר. שתי ההחלטות המשמעותיות ביותר שהתקבלו - חובת בידוד גם על מבוגרים מחוסנים שילדיהם נדבקו בקורונה - וחובת בידוד לשבים כמעט מכל מדינות העולם, בכפוף לרשימת מדינות חדשה שתורחב ותאושר בקרוב.