מדענים גילו כי מוטציה של הווריאנט הבריטי שהתגלתה בכמה דגימות עשויה לסייע לנגיף להתחמק או להתגבר על מערכת החיסון, כך דיווחו היום (שלישי) ברשת sky news הבריטית. המוטציה, שכונתה E484K, נמצאה גם בגרסה הדרום אפריקנית של הנגיף, ואותרה עד כה ב-11 דגימות מ-200,000 שנותחו. כתב המדע של רשת סקיי, תומאס מור, אמר כי מדובר בהתפתחות מדאיגה "מכיוון שמשמעותה היא שמי שנדבקו בעבר עלולים להידבק מחדש, מה שעלול להפחית את יעילותם של חיסוני הקורונה. החיסון עדיין יגן על המחוסנים מפני מחלה קשה וממוות, אך ייתכן כי לא יהיה בכוחו לעצור את התפשטותו בציבור".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

על פי הדיווחים, הווריאנט החדש פיתח יכולת שמאפשרת לו לשנות את צורתו כך שנוגדנים במערכת החיסון לא יהיו מסוגלים לזהות אותו. נוסף על כך, הווריאנט המדובר פיתח יכולת לא רק להשפיע על התאים בגוף כמו וירוס רגיל, אלא גם לתקוף את מערכת החיסון עצמה.

קורונה, חיסון, חיסונים, מזרק (צילום: רויטרס, רויטרס_)
צילום: רויטרס, רויטרס_

פרופסור צביקה גרנות, מומחה למערכת החיסון מהפקולטה לרפואה בהדסה, הסביר ל-N12: "המוטציה הספציפית הזאת יוצרת נקודה נוספת שבה הווירוס יכול להיקשר לקולטן שלו בתאים אנושיים. אם עד כה הנוגדנים חסמו את אזור הכניסה של הנגיף אל התא בנקודה מסוימת, הווריאנט מצא למעשה נקודת פרצה חדשה – מה שעשוי להפוך את הנוגדנים הקיימים ליעילים פחות".

פרופ' גרנות מרגיע ומסביר: "אם חלה אבולוציה של הווירוס כך שנעשה יעיל יותר ביכולת ההדבקה שלו, זה לא אומר שבהכרח תהיה לזה השפעה על החיסון, אך בהחלט יש לבדוק זאת. גם הבריטים אומרים שהחיסון עדיין נחשב יעיל".

באשר ליכולת ההשפעה של הווריאנט על מערכת החיסון, טוען פרופ' גרנות כי "נכון אתמול, היכולת של מערכת החיסון להתמודד עם הווריאנט הזה עדיין לא נבדקה. זה עדיין לא הוכח כמשפיע על היכולת להתמודד עם הווירוס".