אחרי 5 שעות של דיונים וויכוחים, הממשלה הצביעה אמש (ראשון) על הארכת הסגר ב-4 ימים בלבד, עד יום שישי בשעה 7 בבוקר. משרד הבריאות ורה"מ נתניהו רצו להאריך את הסגר בשבוע עד ליום ראשון, אך בכחול לבן התעקשו שהסגר יוארך רק עד יום רביעי בחצות הלילה. בסופו של דבר הוחלט להאריך עד יום שישי, וביום רביעי הממשלה תתכנס שוב להחליט לגבי הארכה נוספת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לצד המחלוקות, השרים הסכימו על כך שמערכת החינוך תיפתח חלקית ביום ראשון, וההחלטה אם מדובר בגנים בלבד או גם בכיתות הנמוכות תהיה בישיבת הממשלה הקרובה. השרים הצביעו גם על הנושאים שלא הייתה עליהם מחלוקת: חובת בידוד במלונית על השבים מחו"ל משלישי עד ראשון, המשך סגירת נתב"ג עד 7 בפברואר ואת פעילות ועדת החריגים למעוניינים לטוס. 

כמו כן, אישרה הממשלה הקמת ועדה לאישור בקשות להגעה לישראל מסיבות הומניטריות ומסיבות מיוחדות בתקופה שבה חלות הגבלות כניסה לארץ. בראש הוועדה יעמוד השר יובל שטייניץ או מישהו מטעמו. בהודעת הממשלה נכתב כי הוועדה תורכב מנציגי משרדי הפנים, החוץ, הבריאות, התחבורה, התפוצות והעלייה והקליטה.

אחרי שעות של ויכוחים - הסגר הוארך

23:55: הממשלה האריכה את הסגר עד יום שישי בשעה 7 בבוקר. ביום רביעי הממשלה תתכנס שוב.

23:40: עדיין לא חזרו מההפסקה. נתניהו מקיים שיחות עם שרי הליכוד ועם גנץ.

23:27: השרים יצאו ל-5 דקות הפסקה.

ההגבלות בנתב"ג יהיו בתוקף עד יום שלישי, 7 בפברואר. היועמ"ש דורש להעביר בחקיקה ראשית בכנסת, בתוך 48 שעות, את שלושת נושאים שהשרים אישרו: ועדת החריגים לכניסה וליציאה מהארץ, איסור כניסה של כלי טיס לשטח המדינה וסגירת המעברים היבשתיים.

נוסף על כך, שרת התחבורה מירי רגב הציעה להביא חקיקה ראשית על חיוב בדיקה בשדה התעופה לכל השבים מחו"ל.

23:25: בעקבות חוסר ההסכמה על הארכת הסגר, השרים מצביעים בינתיים על המשך סגירת נתב"ג, על פעילות ועדת החריגים ועל חובת בידוד במלונית לשבים מחו"ל - נושאים שעליהם יש הסכמה. גנץ מוודא כמה פעמים שזה רק על הנושאים הללו ושלא עושים לו תרגיל ומאריכים סגר באותה הזדמנות.

23:05: גנץ מתעקש ואומר לנתניהו: "הגעתי למסקנה אחרת ממך - הגעתי למסקנה שנתוני ההתחסנות טובים. בוא נסכם עד חמישי ואז נתכנס ברביעי להחליט על הארכה במידת הצורך".

רה"מ: "אני לא מסכים. הסגר מציל אנשים". הוויכוח בין השרים עולה לטונים גבוהים.

22:55: שר הפנים דרעי מנסה להציע פשרה: להצביע על הארכת הסגר עד יום ראשון ואז להתכנס במהלך השבוע ולדון על לקצר אותו. גנץ מסרב ומתעקש לסיים את הסגר ביום חמישי. הוא מציע הצעה הפוכה: להצביע על סגר עד יום חמישי, ואם יש צורך אז להתכנס שוב ולהאריך.

נתניהו: "בני, אתה אמרת 'לא לשגע את הציבור'. אל תתעלם מהעקומה שאנחנו רואים פה. אף אחד לא יכול לקבל זאת. הוויכוח על ימי הסגר היה נכון אם לא הייתה עקומת החיסונים הקיימת. אם אתה ישר עם עצמך אתה יודע שבימים הנוספים האלה נוסיף מחוסנים. למה לעשות זאת? איך אפשר לשחק בחיים של אנשים?".

שר הבריאות: לא יודע אם תהיה ירידה עוד שבוע

22:38: גנץ: "אנחנו חלוקים על המשך הסגר".

נתניהו: "הוויכוח יהיה על הזמן כפי שאני שומע". בהמשך, רה"מ הפציר בשרים לתמוך בהצעה להאריך את הסגר: "אנחנו יכולים להציל חיים, זה הדבר המינימלי המתבקש. אני מבקש מכם לתמוך בהצעה שלפנינו כי יש בה הצלת חיים ויש בה היגיון שאומר את זה ללא משוא פנים וללא גחמות".

22:30: שר הבריאות אדלשטיין: "לגבי טענה שאנחנו שומעים ממומחים - הייתי רוצה לראות פעם אחת שאומרים לרמטכ"ל שלא רוצים לשמוע אותו אלא לשמוע מומחים אחרים, הייתי רוצה לראות איך שר הביטחון יגיב". 

אדלשטיין הוסיף: "האם תהיה ירידה עוד שבוע? לא יודע, אני מקווה שכן. יש סימנים לכך כי מה שאני כן יודע לומר זה שיהיו עוד מאות אלפי אזרחים שיהיו מחוסנים בשתי זריקות. השבוע הזה קריטי מבחינת השגת המספרים באוכלוסיית הסיכון".

"ישראל מהמובילות בעולם בסגרים"

21:20: פרופ' ערן סגל: "היות וכרגע מספר החולים הקשים נותר גבוה, מהטעם הזה יש להאריך את הסגר כי הירידה צפויה בימים הקרובים ואנחנו נראה אותה. נקודה נוספת - צריך לקבוע יעד של 95% התחסנות מאוכלוסיית הסיכון, יש עוד 200 אלף שטרם הגענו אליהם. נקודה אחרונה - לנהג את התחלואה לפי מקדם הדבקה ביציאה מהסגר".

21:25: פרופ' רצף לוי מציג בפני השרים את המצגת שגנץ התעקש עליה יותר מוקדם ושהתפרסמה בשבוע שעבר ב-N12: "ישראל מובילה בשיא ימי סגר, ואם משווים למדינות אחרות - היחידה שמתקרבת לישראל היא איטליה. אפשר להתווכח על כמה סגרים חוסכים חיי אדם, אבל אדגיש שבמדינות שהוטלו הגבלות יותר מינימליות רואים דעיכה במספר הנדבקים".

פרופ' אש: "הפתיחה צריכה להיות זהירה"

20:52פרופ' רן בליצר: "הסגר ככלי שנותן לנו שבועות של שקט לא קיים יותר".

השר גבי אשכנזי: "אתה אומר שזה לא נותן לנו שקט בגלל המוטציה ובגלל אופי הסגר".

פרופ' בליצר: "נכון. זה השילוב בין המוטציה הבריטית להתנהגות הציבור. הסגר מקטין מפגשים ולכן מקטין הדבקות. אם פעם השגת חודשיים שקט, עכשיו אולי שבוע ואולי עצירה - ומשם המשכת".

20:40: הפרויקטור: "בהמשך השבוע הזה נשב עם כל הגורמים כדי לסכם את אופן הפתיחה. היא צריכה להיות פתיחה זהירה".

רה"מ נתניהו דוחק בכולם לקצר את הדברים כדי שהם יספיקו להצביע על הארכת הסגר לפני שהתוקף שלו פוקע בחצות.

חנויות רחוב בזמן הקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
חנויות הרחוב ייפתחו כבר ביום חמישי? | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

גנץ לפרויקטור: "אין סגר", נתניהו: "הסגר קיים"

20:15 בעקבות הדברים שאמר גנץ לפרויקטור, התפתח עימות בין נתניהו לשר הביטחון:

נתניהו: "הסגר קיים. לא כמו שהיינו רוצים. אבל זה לא מה שיש בלי סגר. אתם רוצים להגיד דבר, דייקו, תהיו מדויקים. עדיין יש נטל ואנשים מקיימים את זה. לא בצורה שלמה. זה בוודאות לא נדחס למטה בגלל החיסונים כי לא הגענו לשם".

גנץ: "אנחנו לא בניו זילנד ולא באוסטרליה. מה שאנחנו אומרים פה זה לא מה שקורה במדינת ישראל. אני חושב שצריך לנהוג באחריות. אבל מוציא אותי מדעתי שרוצים להציג מצגת אחרת ובאדמיניסטרציה לא נותנים לזה לקרות". 

נתניהו: "בואו נתקדם ואולי ניתן לכם לרוץ עם זה".

גנץ: "אתם לא עושים לי טובה אתם תעשו את הדבר הנכון - פשוט להציג את זה".

20:10: גנץ מגיב למצגת של הפרויקטור פרופ' אש וטוען בפניו שהנתונים מבוססים על ההנחה שיש סגר - אך בפועל זה לא המצב.

גנץ: "נחמן, אתה חוזר על אותם נתונים כל הזמן כי אין סגר. אתה מתכנן על סגר שלא קיים".

פרופ' אש: "אתה רואה את זה במקדם ההדבקה".

גנץ: "כי יש חיסונים. החיסון קיים ומשפר אבל הסגר לא".

גנץ: "לסגר יש מחיר בתוחלת חיים"

19:45: שר הביטחון בני גנץ מבקש להתייחס גם להשפעת הסגר על תוחלת החיים ומבקש שיתנו למומחים שהביא לדבר על כך. נתניהו דחה את בקשתו לעת עתה. אחד מהמומחים של גנץ הוא פרופ' רצף לוי, שהמחקר שלו על השפעת הסגר על תוחלת החיים פורסם בשבוע שעבר ב-N12.

גנץ: "הגרף שלא מוצג הוא המחיר של הסגר לגילים האחרים".

נתניהו: "מעט צעירים נפטרים יחסית. באיכות החיים יש מחיר לכולם. אני לא מדבר על איכות החיים".

גנץ: "גם אני מדבר על חיים. יש מחקרים שלמים שמראים שלסגר יש מחיר בתוחלת חיים. אנחנו משום מה מחליטים לא להציג את זה בישיבה זו וחבל. אני מציע לציבור לזכור שיש מחיר חיים לסגר הזה".

נתניהו: "אנחנו לא יודעים אם זה בתוחלת חיים".

גנץ: "אני לא מדבר על תוחלת חיים - אני מדבר על חיים. הבאנו מומחים שחקרו את הנושא, משום מה לא מאפשרים לנו להציג את הנתונים האלה, אבל זה לא אומר שהם לא קיימים".

נתניהו: "ניתן לכם להציג אבל בישיבת ההמשך".

"החברה החרדית והערבית פגיעות במיוחד"

19:40: ראש המל"ל מאיר בן שבת מציג בפני השרים נתונים:

1. תחלואה גבוהה מפושטת וחבויה, מספר גבוה מאוד של חולים קשה, עומס כבד וממושך על בתי החולים ותמותה רבה.

2. הושגה בלימה, אך הירידה איטית.

3. החיסונים משפיעים - אך עדיין לא במידה משמעותית.

4. החברה החרדית והערבית פגיעות במיוחד: מיעוט בדיקות, אחוז חיובי גבוה ושיעור מתחסנים נמוך.

השערה: קצב ההדבקה של המוטציות מקזז מאפקט הבלימה של הסגר והחיסונים.

נתניהו הגיב לדברים: "אנחנו חייבים להגיע לכל הגילים המבוגרים ואנחנו צריכים להסתער עליהם. קשה להגיע אליהם, זה מאמץ קשה וזה מה שאנחנו מנסים לעשות, זה ייקח זמן. יש כאן הרבה אנשים שאם לא נגיע אליהם בזמן, הרבה אנשים יכולים למות. אנחנו במרוץ נגד המוות".

חיסונים לקורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
נתניהו: נביא עוד מיליון חיסונים בשבוע הבא | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

"בתוך כשבוע נביא כמיליון חיסונים נוספים"

19:38: שר הביטחון גנץ: "לסגר יש מחיר - מחיר כלכלי, מחיר חברתי וגם מחיר בריאותי. אנחנו לא יכולים להמשיך עם הסגרים האלה למשך זמן רב".

19:30: רה"מ נתניהו: "העולם מותקף בעוצמה ביתר שאת על ידי שתי מוטציות - הבריטית והדרום אפריקנית. מערכת הבריאות במדינות רבות על סף קריסה, וגם בישראל נמצאת בינתיים במתיחת איברים מקסימלית - ולכן סגרנו את השמיים וטוב שעשינו זאת ראשונים בעולם". בהמשך הוסיף: "בתוך כשבוע נביא כמיליון חיסונים נוספים - אם לא יהיו הפתעות נוספות נוכל לפתוח כלכלה וחינוך בהדרגה".

על התמונות מההתקהלויות במגזר החרדי, אמר רה"מ: "התקהלות זאת התקהלות, בכל הציבורים. כולם צריכים להפסיק ואסור לעשות מזה פוליטיקה - להתמקד בהפרות של ציבור אחד או בהפרות של מגזרים אחרים. צריך למנוע התקהלויות בכל מגזר. העלינו היום את הקנסות כמו שהבטחנו לעשות".

כחול לבן בהתייעצות קודם לישיבת הממשלה

לקראת ישיבת הממשלה, שר הביטחון גנץ ערך ישיבת זום עם נציגי המסעדנים, השווקים, נציגי הקניונים והרשתות הגדולות. לאחר מכן, שרי כחול לבן התכנסו כדי להחליט באופן סופי על עמדתם בישיבת הממשלה. 

בכחול לבן סיכמו על רשימת דרישות כתנאי להארכת הסגר: פתיחה מיידית של עסקים שנותנים שירות אחד על אחד (רק עבור אנשים שקיבלו שתי מנות חיסון), הפסקת הגבלת המרחק מהבית באופן מיידי ולפתוח את הליגות המקצועניות ללא קהל.

נוסף על כך, בכחול לבן סיכמו כי ידרשו לפתוח, החל מיום חמישי, את מערכת החינוך לגיל הרך ואת המסחר באופן רחב ומפוזר בערים צהובות וירוקות. במקביל למסחר, גם את הצימרים השרים ידרשו לפתוח, במתווה משפחות.

גנץ אמר לשרים במהלך הישיבה: "נסעתי היום בירושלים, בני ברק ורמת גן וראיתי שהכול פתוח". השרה עומר ינקלביץ' הביעה הסתייגות מהמהלך וביקשה לערוך דיון עם מומחים לפני שמבקשים לפתוח. "אתם תגרמו לזה שאנשים ימותו", אמרה ינקלביץ' לשרי כחול לבן. גנץ השיב לה: "אנחנו לא ניו זילנד, אי אפשר לעשות פה מה שעשו שם".

פרויקטור הקורונה פרופ' אש יציג בפני השרים בישיבת הממשלה מצגת עם נתונים שמלמדים על המשך מגמת התפשטות המוטציה הבריטית בישראל ושיתמכו בבקשת משרד הבריאות להאריך את הסגר בשבוע. הפרויקטור יטען בישיבה כי קצב הירידה במפלס התחלואה מצוי בהאטה וייתכן שאף בעצירה, ולמרות קצב החיסונים הגבוה - עדיין לא ניכרת ירידה במספר החולים במצב קשה בבתי החולים.

פרופ' אש אמר מוקדם יותר לחברי כחול לבן כי שבוע נוסף של סגר יביא לירידה של 100 חולים קשה בלבד. תומר לוטן, מנהל מטה "מגן ישראל", אישר את הפרטים בריאיון למהדורה ראשונה: "לפי כל התחזיות, צופים בשבוע של הארכת הסגר ירידה של 150-100 חולים קשה. זה לא מספיק, אבל החוכמה היא לא להסתכל על מספרים אלא על מגמה".

נחמן אש (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
פרופ' נחמן אש: מספר החולים שבמצב קשה עדיין גבוה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס בנאומו במליאה לדיונים על הארכת הסגר: "הערב בפני הממשלה יעמדו שתי הצעות, אחת להאריך את הסגר, השנייה לפתוח הכול. לא אשחק משחקים. לפני עשרה ימים ביקשנו סגר לשבועיים. למה עברנו את אי הוודאות של הימים האחרונים? כי היה צורך לקצץ בהצעה של משרד הבריאות. למה? אני לא יודע. הערב הממשלה תצטרך להחליט בין שתי האפשרויות. אם לא מוצא חן בעיני מישהו - שייקחו פעם אחת אחריות. שנפתח את כל המשק ונראה את התוצאות, אפרופו אלה שאומרים שהסגר מיותר ולא עובד".