אנחנו יודעים שיש להחליף מסכות חד-פעמיות אחרי כל שימוש, אבל מה לגבי מסכות רב-פעמיות? השימוש היומיומי במסכות נכנס לחיינו כבר לפני קרוב לשנה. בהתחלה כולנו השתמשנו במסכות חד-פעמיות, אבל אז כשהבנו שהמגפה תישאר כאן תקופה (וששימוש במסכות חד-פעמיות לא תורם לאיכות הסביבה), רבים מאיתנו עברנו למסכות בד רב-פעמיות. אך בעוד שידוע מתי הגיע הזמן לזרוק לפח מסכה חד-פעמית, לגבי מסכה רב-פעמית, זה לא לגמרי ברור. אז מתי יודעים שהגיע הזמן להחליף את מסכת הבד באחת חדשה? הנה כמה סימנים שיעזרו לכם לדעת:

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הבד נמתח והמסכה גדולה עליכם

אם כיבסתם את המסכה שלכם כל כך הרבה פעמים שהבד שלה נמתח והיא כבר לא יושבת על הפנים שלכם בצורה הדוקה - סימן שהגיע הזמן לקנות מסכה חדשה. כשזה נוגע לרמת ההגנה שהמסכה יכולה לספק לכם, התאמת המסכה לפנים חשובה לא פחות מסוג הבד שממנו עשויה המסכה. אם המסכה רופפת, היא מגנה עליכם פחות ואתם בסיכון גבוה יותר להידבק. אז אם הבד נמתח או רצועות הגומי התיישנו והמסכה רופפת על פניכם, בהחלט הגיע הזמן להיפרד ממסכת הבד לשלום. דרך טובה לבדוק אם הבד נשחק, היא להחזיק את המסכה מול האור, אם יש חלקים בבד שנעשו חצי שקופים, זה סימן שכדאי להחליף אותה. 

אישה חובשת מסכת בד (צילום:  kovop58, Shutterstock)
אם המסכה רופפת, זה הזמן להחליף אותה | צילום: kovop58, Shutterstock

המסכה מוכתמת

אם על מסכת הבד שלכם הצטברו כתמים שכבר לא יורדים בכביסה, זה גם יכול להיות סימן טוב שכדאי להחליפה. כתמים שכבר לא יורדים בעיקר מעידים על שימוש רב במסכה ואם אכן השתמשתם בה לאורך תקופה ארוכה, כדאי לקנות אחת חדשה. 

עוד ב-mako בריאות:
>> מדענים: החיסון שיהיה יעיל נגד כל זני הנגיף
>> סובלים מריח רע מהפה? תאכלו את זה
>> חוקרים: התזונה הזו טובה במיוחד לירידה במשקל

אתם סובלים מתסמינים נשימתיים

אם התחלתם לסבול מתסמינים שעשויים להיות סימן לקורונה (כמו קשיי נשימה ושיעול) או הייתם במגע עם חולה מאומת, כדאי להפסיק להשתמש באותה המסכה שהשתמשתם בה בתקופה זו. כדאי לעשות זאת בזהירות, עם כמה שפחות מגע בחלקה החיצוני של המסכה וגם בחלקה הפנימי. לכן מומלץ להסירה רק דרך רצועות הגומי בצדדים ולהלשיכה מיד לפח.