אחרי שקבינט הקורונה אישר אמש את עדכון ציוני הרמזור - היום (שני) הוא התכנס פעם נוספת כדי לאשר את המשך אסטרטגיית היציאה מהסגר וכיצד להיערך לפורים. מחר יימשך הדיון בקבינט על התוכנית הכלכלית של משרד האוצר, בהשתתפות נתניהו, גנץ וכ"ץ. במהלך הדיון תקף גנץ את נתניהו והאשים אותו שהתוכנית הכלכלית שלו היא שוחד בחירותעדכונים שוטפים מהדיון - דקה אחרי דקה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המתווה לפורים שהציע הפרויקטור בישיבת הקבינט:

• איסור מסיבות, תהלוכות עדלאידע ואירועים רבי משתתפים

• איסור משאיות שמחה

• סעודת חג במסגרת משפחתית גרעינית בלבד

• בתי תפילה: מתווה קפסולות עד 10, הפרדת קפסולות במחיצות קשיחות, מקסימום 100 איש (כולל לשבת הקרובה)

• סגירת קבר רשב"י

בתום הישיבה, אלו הדברים שאישר קבינט הקורונה:

• פתיחה בהתאם לתנאי התו הסגול של: חנויות רחוב, קניונים, שווקים, מרכזי רשת BIG, מוזיאונים, ספריות ובתי תפילה

• פתיחה בהתאם לתנאי התו הירוק של: חדרי כושר, אירועי תרבות וספורט, בריכות שחייה ומלונות (כניסת ילדים – בכפוף לתוצאת בדיקה שלילית)

• כדי לאפשר תפילות כבר בשישי הקרוב: תותר התקהלות של 10 אנשים בפנים ו-20 אנשים בחוץ

הלימודים בכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב ייפתחו בערים ירוקות, צהובות ו"כתומות בהירות" כבר ביום א'. הדיון על שאר הכיתות יתנהל בחמישי

הדיון בקבינט - דקה אחר דקה

18:22: שר החינוך גלנט מוחה בישיבה על כך שעדיין אין החלטה לגבי מועד פתיחת החינוך בכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב. הדיון על פתיחת יתר מערכת החינוך יתקיים ביום חמישי.

18:13: שר האוצר כ"ץ מפרסם - המסחר יחזור ביום ראשון בהתאם לתקני התו הסגול, חדרי הכושר ואירועי התרבות יפעלו לפי התו הירוק. אושרה העלאת גובה המענק לנכים.

אני מברך על פתיחת חנויות הרחוב, השווקים, הביגים, הקניונים והמוזיאונים הצפויה ביום ראשון הקרוב, בהתאם לתקני התו הסגול -...

פורסם על ידי ‏ישראל כ״ץ - Israel Katz‏ ב- יום שני, 15 בפברואר 2021

17:57: הוסכם כי החל משישי בבוקר יתאפשרו התקהלויות של 10 אנשים פנים ו-20 בשטח פתוח. שורת ההקלות השנייה בהגבלות התנועה תיכנס לתוקפה ביום ראשון, במסגרתה המסחר במלואו, מוזיאונים וספריות יפעלו תחת הנחיות תו סגול מחמיר.

16:49: הושגו הסכמות בין כחול לבן לאדלשטיין: הפתיחה של המסחר תהיה ביום ראשון במקום ביום שלישי, במתכונת התו הירוק, לצד הגבלות בפורים במתווה שפרסמנו. ההסכמות מועברות לאישור נתניהו. לפי ההסכמות ייפתחו גם חדרי כושר, אירועי תרבות ומלונות לפי התו הירוק, וגם כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב בערים צהובות וירוקות. המסחר צפוי להיפתח תחת מתווה ייחודי.

14:30: הקבינט יצא להפסקה לאחר שנתניהו הציע שהוא ישוחח עם אדלשטיין ויחדיו הם ינסו להגיע להסכמות - בין היתר על מתווה הפורים שהוצע.

14:10: דרעי: "אני שומע שמגיעים לפה ספורטאים מכל העולם בלי בידוד מ-29 מדינות, איך זה יכול להיות?".

הפרויקטור: "האירוע נקבע לפני הרבה זמן. אבל בלי קשר הם נבדקים ונשארים בחדר, מתחרים וחוזרים למלון".

14:00: ד"ר שרון אלרעי פרייס: "לגבי ילדים המחלה היא יחסית קלה - אבל יש חשש מבעיה דלקתית שיכולה להביא אפילו לאשפוז. אני לא אומרת שזה לכולם".

דרעי שואל: "את יכולה לתת לי את הנתון של הילדים שהגיעו לבתי החולים? עשרות? מאות? אלפים?".

פרופ' חזי לוי: "אשפזנו ילדים בודדים מאוד. התחלואה של ילדים עלתה, אבל באופן קל".

ד"ר אלרעי פרייס: "אני לא חושבת שזה יהיה במספרים גדולים, אבל גם אם עכשיו זה אחוזים קטנים זה יכול לגדול. דבר שני, אנחנו לא יודעים מה ההשלכות של הנגיף לטווח הארוך לא על ילדים וגם לא על מבוגרים, ולכן חשוב להיות זהירים".

13:50: הפרויקטור אש: "כל מה שאנחנו מציעים לא נעשה מתוך עיוורון, האמירה שמייחסת לנו הסתכלות רק על הבריאות היא לא נכונה. הפתיחה ההדרגתית משרתת את המשק. פתיחה מהירה תוביל לסגר נוסף, זה לא טוב למשק, לא טוב לחברה. אם מישהו היה אומר לי לפני חודשיים שבמצב כזה נפתח את המשק הייתי אומר לו שהוא משוגע. אבל אנחנו עושים את זה. אין פה נס או הפתעה, יש השפעה של הגורמים השונים, ככל שנפתח זה יעלה חזרה".

פרופ' אש הביא לתשומת לב השרים כי רק שליש ממדינת ישראל, כולל המחלימים, התחסנו לקורונה. "זה לא ימנע תחלואה", הוא מדגיש.

"אנחנו פותחים את המשק תוך בדיקת הנתונים", אומר הפרויקטור. "התו הירוק הוא בעייתי בנוגע לילדים ויכול להיות שלמקומות מסוימים נוכל להכניס ילדים כפוף לבדיקה. ואני מקווה שנתקדם לבדיקות מהירות. הפתרון הטוב ביותר יהיו בדיקות מהירות בכניסה לכל עסק".

בנימין נתניהו, אריה דרעי (צילום: עודד בלילטי, AP)
דרעי: לוחץ לפתוח את בתי הכנסת כבר השבת | צילום: עודד בלילטי, AP

13:48: השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה: "הייתי עכשיו עם צמרת משטרת ישראל ואני שומע על 40 אלף איש בקבר רשב"י. זו התקהלות יותר מכל התקהלות אחרת שהייתה עד עכשיו. המשטרה יודעת לבלום את האוטובוסים אבל צריך צו סגירה למקום".

דרעי מתפלא: "מתי זה? זו לא ההילולה של הרב, מה קרה שתהיה התקהלות?".

13:45: השרה פרקש-הכהן מציינת שלפי המתווה שגובש משפחות לא יוכלו לצאת לחופשה משפחתית במלונות. "קיבלנו תקנות שאין קשר בינם לבין מה שסיכמנו", אומרת השרה. "מה שנאמר לחתוך שמאלה. שמי שרוצה ללכת לבית מלון יצטרך להשאיר את הילדים בבית מלון אחר בצורה לא חוקית. לא הגיוני שילדים לא יוכלו להגיע לבית מלון עם בדיקה, זה ניתוק מהמציאות. גם ככה בחלק מהארץ סיכמנו שזה במתכונת מצומצמת ממילא (חדרים בלבד)".

שרת התיירות גם ביקשה להעלות שוב את נושא אילת וים המלח, בהינתן שהן ירוקות, ולבנות מתווה רחב יותר עבורן. "לגבי מורי הדרך". פנתה פרקש-הכהן לשר הבריאות אדלשטיין, "רק מבקשת שתנחה את הצוותים לדבר ביניהם לעשות הרחבה בהתאמה למורי הדרך - שאני לא צריכה לספר כמה הפרנסה שלהם נפגעה".

13:35: דרעי מציין ששבת הקרובה היא "שבת זכור" שבו אנשים מקפידים ללכת לבית הכנסת, ולכן אם פותחים את המשק ביום ראשון - אז איך אפשר להסביר לאנשים שבשבת היה סגור? נתניהו השיב לו: "למה לא שבת. כי בשבת יש סיכון להתקהלויות". דרעי מתעקש ודורש להגיע להסכמות בנושא שבת. נתניהו משיב לו בפרפרזה על פסוק מפרשת זכור: "זכור את אשר עשה לך הנגיף".

החשש הוא מפני מזג אוויר סוער, דבר שיקשה על אנשים להתפלל באוויר הפתוח. רה"מ לדרעי: "יש פה בעיה אמיתית. אם יהיה מזג אוויר טוב אז אתה פותר את זה בחוץ". שר הפנים השיב: "זה פתרון חלקי".

13:30: השר דרעי מציין שעם פתיחת המשק לפי התו הירוק, צריך גם לפתוח את בתי הכנסת. "אני מקווה שהגורמים המקצועיים במשרד הבריאות יביאו פתרון", אמר דרעי. "אבל לא יעלה על הדעת שאנחנו פותחים כמעט את הכול אבל לא בתי תפילה".

השר הוסיף: "לגבי חתונות, המתווה של 20 איש לא רציני כי רק המשפחה הקרובה הם יותר מזה. חייבים להגדיל את האפשרות להתחתן. צריך לבנות מתווה אחר לחתונות. לגבי פורים, חייבים לא לחזור על מה שהיה בפורים, למרות שאיש לא היה אשם או עבר עבירה, אבל לא היינו מודעים ואנחנו מודעים מה התוצאה. אנחנו חייבים לאסור בפורים את כל ההתקהלויות אבל צריך לבדוק איך".

13:11: יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר, משיב להצעה של פרץ: "אני לא רואה במה שאתה רואה הרבה היגיון, אבל יש היום דיון בשעה 16:00 ונחליט".

מנהל רשות המיסים: "מי שזכאי לקבל את המענק של הוצאות הקבועות יש לו לינק שאליו הוא מקבל את הלינק למשרד הכלכלה לבדוק גם את זה. ובאותו לינק במשרד הכלכלה לבדוק ולקבל את הזכאות הזו".

השר עמיר פרץ: "זו לצערי הביורוקרטיה שהציבור מאבד אמון. אי אפשר להמתין. אנשים מתמוטטים. אי אפשר להמשיך ככה".

13:07: האם יינתן כרטיס נטען למתחסנים כאמצעי לעידוד המבצע הארצי? פרץ: "אני רוצה לבשר - ואני אציג את זה בפני שר האוצר והיום הצגתי בפני משרד הבריאות - על כרטיס ירוק נטען, יחד עם חברות האשראי ובנקים. כולם בעניין. הכרטיס הזה ייתן תמריץ להתחסן; הוא ייצור הגדלה של צריכה, הוא יהיה מוגבל לשנתיים כדי לא להתחרות במועדוני צרכנות, הוא ימנע זיופים והוא כרטיס שיעבור דיגיטלית ויהיה בדיקה מי נכנס ולאן".

13:05: פרץ משיב לכ"ץ: "אנחנו חייבים לפתוח את הביורוקרטיה. אי אפשר להמשיך כך... אני מסכים עם שר האוצר שצריך להתכנס לתוכנית כלכלית בצל הקורונה. אנחנו מתכוונים להגיע מחר לשר האוצר עם תוכנית מאוד מפורטת ואני מקווה שנצליח לממש חלק ממנה... אני חושב שבגלל שאנחנו הולכים לסגר בפורים יש לפתוח את העסקים בסופ"ש הזה לתת אוויר לכמה עסקים שאנחנו יודעים שיש להם את היכולת לעמוד בתו הסגול . אני מדבר על הקניונים".

13:02: כ"ץ משיב על התלונות נגד הבירוקרטיה שהציגו השרים דרעי ופרץ: "העיכוב שמוצג לי זה שמשרד הפנים רוצה להקים מנגנון שהוא יהיה חלק מהחלוקה מהכסף. משרד האוצר נתן לך להיות אחראי על הבדיקה, אבל אי אפשר לבנות עוד מנגנון במשרד הפנים. הרשות לעסקים קטנים מתאימה לטפל בזה, אבל אין 300 אלף זכאים לארנונה אלא יש 300 אלף זכאים למענק".

12:59: דרעי מצדיק את פרץ ופונה לכ"ץ לתשובה: "עמיר, אני לא נוטה להפסיק אותך, אבל אני רוצה לחזק אותך. הקבינט קבע שאתה בודק ואני משלם. לצערי רק 75 מיליון שקלים שוחררו, וזה בעיה. חייבים לשחרר את החבילה הזו. בדיוק מה שעמיר פרץ אומר; אני פונה לשר האוצר שרשות המיסים תקל בבירוקרטיה הזו".

12:58: עמיר פרץ: "יש שתי סוגיות של מענקים שאנו רוצים לתת, אבל לא מצליחים. הנחה של 95% בארנונה; אנחנו לא מצליחים לממש את הזכות שנתנו. אתן לכם מספרים: מתוך 300 אלף זכאים - רק 15 אלף הצליחו להגיש בקשות, כיוון שאנחנו לא יכולים, גם לאחר שהם הוכיחו את זכאותם למענקים, עכשיו הם צריכים שוב. זה לא לעניין. הבעיה השנייה זה שימור עובדים - הממשלה הקצתה 800 מיליון שקלים. מתוך 800 מיליון שקלים הוצאנו לציבור רק 10 מיליון".

12:57: כ"ץ תוקף את גנץ: "מה נגיד למי שזקוק לסיוע ישיר ורוצה לפתוח? מה נגיד בעוד חודשים עד שתורכב ממשלה, עד שיאושר תקציב? למה לא קידמנו את הצמיחה. שר המשפטים מנע באופן אישי למרות סיכומים בנינו".

12:45: כ"ץ ממשיך: "אין כאן תוכנית פוליטית יש כאן תוכנית סיוע. התוכנית מסייעת לעסקים, למובטחים, מענק ותמריץ חזרה לעבודה. כל זה מעוכב ע"י כחול לבן. התוכנית לא יכולה להמתין. אנחנו חייבים להביא עוגני צמיחה... המהות והיכולת לפתוח את המסחר יותר חשובה, ולכן חשוב שנגבש כעת את הדברים כדי להוציא אותם לדרך. אפשר להתכנס למועד, אפשר לפתוח ביום ראשון, יומיים לפני שלישי הבא. אני בהידברות עם משרד הבריאות וראש הממשלה, הכול כדי לפעול להורדת התחלואה".

שר האוצר ישראל כ"ץ (צילום: החדשות 12)
שר האוצר ישראל כ"ץ | צילום: החדשות 12

12:40: השר כ"ץ עוקץ את גנץ: "אתה כותב לי מכתב ומבקש לדעת מה דעתו של ראש אגף תקציבים באוצר על התוכנית הכלכלית. אני שואל אותך לדעתם של ראשי אגפים המשרד הביטחון? לא, אני מדבר על שר הביטחון שמייצג את דעת משרד הביטחון".

12:27: גנץ תוקף את נתניהו על התוכנית הכלכלית שלו: "לא נאשר אותה, זה שוחד בחירות. אתם מזלזלים בפקידים. אנחנו חושבים אחרת מכם. אתה משחק עם הנתונים לפי הצרכים שלך. התוכנית הכלכלית צריכה להיות נדונה בממשלה".

12:26: עוברים לדבר על המסחר. השרה פרקש הכהן: "צריך לפתוח את המסחר ביום חמישי, וגם לפתוח מלונות בתו ירוק. יש לנו שולי ביטחון. אחרי זה אפשר לראות מה עושים, לתת צ'ופרים לערים מתחסנות". נתניהו משיב: "אין לנו שולי ביטחון כי יש לנו אלף חולים קשה. אנחנו צריכים לפתוח אבל בזהירות. הפתיחה תביא עלייה בתחלואה, תעלה את ה-R ואת כל המדדים. הימים הקרובים חשובים לנו כדי לחסן כמה שיותר".

נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה (צילום: פלאש 90)
נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה | צילום: פלאש 90

12:05: פרויקטור הקורונה נחמן אש עונה לגלנט: "אני ממליץ על פתיחה הדרגתית. קודם נראה איך הפתיחה שעשינו משפיעה על התחלואה". אלרעי פרייס מצטרפת אליו וטוענת שוב שהנתונים של משרד החינוך לא נכונים. היא מראה גרף שאומר: עשרה ימים אחרי שסגרנו בתי ספר יש ירידה בתחלואה.

12:01: גלנט דורש פתיחה מלאה של מערכת החינוך בערים ירוקות וצהובות: "אנחנו צריכים לשים את הילדים לפני הכול. לא סביר לדבר על מגזרים אחרים לפני החינוך. התנאים שחיכינו להם ולא היו בהירים לפני כן - בהירים היום. צריך לפתוח את מערכת חינוך בערים ירוקות וצהובות לאלתר".

ד"ר שרון אלרעי פרייס (צילום: ערוץ כנסת)
ד"ר שרון אלרעי פרייס | צילום: ערוץ כנסת

11:48: שר החינוך גלנט מדבר, ומציג נתונים על עלייה בהשפעות הפסיכולוגיות השליליות על הילדים בעקבות הסגר. בשלב הזה מתפתח עימות בין אלרעי פרייס לגלנט על השפעת הסגר על התחלואה. אלרעי פרייס אומרת שהגרפים של משרד החינוך לא מדויקים (על כמה ילדים נדבקים במערכת החינוך) ובשביל זה יש את משרד הבריאות, כדי שייתן נתונים. גלנט מראה מצגת שלפיה הסגר לא סייע בהורדת התחלואה בקרב תלמידים, ואומר: "אני מבין שהעובדות שאני מציג מרגיזות אתכם, אבל אני מציג עובדות".

שר החינוך יואב גלנט (צילום: N12)
שר החינוך יואב גלנט | צילום: N12

11:40: נתניהו מקריא דיווחים מצ'כיה ומצרפת, שתי מדינות שצפויות להחמיר את ההגבלות בגלל המוטציה. ראש הממשלה אומר שאסור לפתוח מיד ושצריך לפעול בשני מישורים במקביל - האצת מבצע החיסונים והתו הירוק. עוד אמר כי יתקבלו החלטות מיוחדות לקראת פורים, והוסיף: "נגיע להסכמה היום לגבי המתווה והתקנות יותאמו בהתאם".

11:34: הישיבה מתחילה. ראש הממשלה נתניהו נושא דברי פתיחה: "נקבל החלטות על הגבלות מיוחדות לגבי פורים. נפתח שבוע הבא נפתח בתו ירוק קניונים, מלונות, חדרי כושר ועוד". 

 חילוקי הדעות לפני הקבינט

בכירי משרד הבריאות עדיין עומדים על דעתם שפתיחת המשק, תחת הגבלות התו הירוק, לא תתרחש לפני יום שלישי הבא. עם זאת, בכחול לבן מנגד וממשיכים לטעון שמספר המתחסנים והמחלימים - שביחד מגיע לכ-3 מיליון איש - מאפשר להתחיל לפתוח את המשק, לפחות בצורה הדרגתית, עוד השבוע.

אמש הוחלט בקבינט הקורונה לעדכן את ציוני דירוג הרמזור פעמיים בשבוע, כך שיותר תלמידים ביישובים כתומים יוכלו לחזור אל ספסל הלימודים. אלא שההחלטה התקבלה בשעה המאוחרת, ולכן לא כל הרשויות שיכלו לעשות זאת פתחו היום באופן מלא משום שלא קיבלו מספיק זמן להיערכות.

שרי הקבינט אישרו בכך את הצטרפותם של יישובים חדשים מתוך רשימת היישובים הכתומים שציון הרמזור שלהם הוא 6.5 ומטה ושיש בהם לפחות 70% מתחסנים בקרב בני ה-50 ומעלה.

שר החינוך יואב גלנט צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "עבורי כל יום שבו התלמידים נמצאים בבתי הספר והגנים הוא יום חשוב. לכן, ביקשתי ממנכ"ל המשרד לעשות מאמץ מיוחד, ליזום ולאפשר לכל מוסד חינוכי ורשות שערוכים לכך - לפתוח את מוסדות החינוך כבר מחר בבוקר. יישובים ומוסדות שזקוקים לזמן היערכות נוסף - יפתחו את בתי הספר והגנים ביום שלישי".

הבוקר כבר תקפו בפורום ראשי המסחר בישראל את הקבינט ומסרו: "אנו מתנגדים בתוקף להחלת תו ירוק רק על המסחר, תו שנכשל במבחן המציאות בניסוי שערכנו ביום חמישי האחרון. לא ניתן לעשות איפה ואיפה בין חנות ברחוב לבין חנות בקניון, דין חנות בקניון כדין קופות חולים, כדין משרדי דואר, כדין משרדי ממשלה, כדין בנקים וכדומה. אנו מציעים להפעיל את המשק לאלתר לפי כללי התו הסגול המחמיר, מדובר בתו תקדימי ואגרסיבי, היחיד שמקפיד על כך שבשטח תתקיים פעילות בטוחה לעובדינו וללקוחותינו".