ככל שנגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולפגוע בעוד אנשים, כך גם נאסף יותר מידע על הנגיף ועל השפעתו השונה על פלחי אוכלוסייה שונים. יוזמה ללא מטרות רווח שמטרתה איסוף נתונים על חולי קורונה בבריטניה וניתוחם על ידי מדענים, הצליחה כעת לחשוף מידע חשוב נוסף על וירוס הקורונה והשפעתו על מעשנים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אנחנו כבר יודעים שעישון מזיק לבריאות, גורם למחלות קשות ויכול לקצר משמעותית את תוחלת החיים. אבל כעת נמצאה סיבה נוספת להפסיק לעשן - מחלת הקורונה. 

המחקר מתבסס על מידע שנאסף מלא פחות מ-2.4 מיליון משתתפים ופורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Thorax, השייך ל-British Medical Journal. לדברי החוקרים, מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר ל"עומס תסמיני גבוה יותר בהשוואה ללא-מעשנים". נראה כי אצל מעשנים, הסיכוי גבוה יותר לסבול מיותר תסמינים ובהתאם לכך גם לצורה חמורה יותר של מחלת הקורונה. 

גמילה מעישון כאסטרטגיה נוספת למלחמה בנגיף הקורונה

מעשנים נמצאו בסבירות גבוהה יותר ב-14 אחוזים לפתח את התסמינים "הקלאסיים" של נגיף הקורונה (שיעול, חום גבוה וקשיי נשימה), בהשוואה ללא-מעשנים. בנוסף לכך, נמצא כי מעשנים הם בסבירות גבוהה יותר ב-29 אחוזים לדווח על יותר מחמישה תסמינים הקשורים לנגיף הקורונה. ולא פחות מ-50 אחוזים מהמעשנים נמצאו גם בסבירות גבוהה יותר לחוות עשרה תסמינים ויותר. "מספר רב יותר של תסמינים מצביע על מחלת קורונה חמורה יותר", ציינו החוקרים במאמרם.

אישה מכבה סיגריה (צילום: buenaventura, shutterstock)
גמילה מעישון יכולה לעזור במלחמה בנגיף הקורונה | צילום: buenaventura, shutterstock

 עוד ב-mako בריאות:
>> ההרגל המגונה שהפך למסוכן יותר בזמן הקורונה
>> התחסנה והניקה במקביל – ועוררה סערה
>> 4 מזונות מאסט לתוחלת חיים ארוכה

ממצא נוסף הראה כי מעשנים שנמצאים חיוביים לקורונה הם בסבירות גבוהה יותר פי שניים לאשפוז בבית חולים, בהשוואה לאנשים שלא מעשנים. בהתאם לכל הממצאים הללו, החוקרים ממליצים על אסטרטגיה נוספת למלחמה בנגיף הקורונה - פשוט להפסיק לעשן. בנוסף לכך, ציינו החוקרים כי גמילה מעישון, במיוחד בימים של מגפה עולמית, יכולה להפחית את העומס על מערכת הבריאות - שכן עישון יכול לגרום גם למחלות אחרות שעלולות להוביל לאשפוז. 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום א' (10.01.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.