מחכים לרגע האחרון? בזמן שמספר החולים במצב קשה עדיין גבוה והעומס על בתי החולים מתגבר, בקואליציה עדיין ישנן מחלוקות שמונעות את כינוסה של הממשלה היום (חמישי) כדי להחליט על הארכת הסגר. גנץ ונתניהו עדיין חלוקים על הזמן שבו צריך להאריך, אך הבוקר נרשמה התקדמות משמעותית, לאחר שהושגה פשרה בחוק הקנסות, שיעבור בנוסח המקורי שלו, אך ללא תמיכת החרדים. משרד הבריאות צפוי לדרוש מהשרים להאריך את הסגר בשבוע, אלא שההערכה היא שהוא יוארך בסופו של דבר ב-4 ימים בלבד. "נחליט לפי רמת התחלואה כמה זמן", אמר אתמול רה"מ בביקור משותף עם שר הבריאות יולי אדלשטיין במרכז חיסונים בשדרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כדי להמשיך בחקיקה – ועדת החוקה צריכה להתכנס. לפי הפשרה שהציג הבוקר יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, חוק הקנסות יעבור בנוסח המקורי שלו: לשוטרים תהיה הסמכות לסגור את המוסדות שיפרו את ההנחיות, ללא צורך בהתרעה מראש או אישור של קצין בכיר. מסתמנת הסכמה גם על העלאת גובה הקנס למוסדות שיפרו את תקנות הסגר ל-10,000 שקלים. עם זאת, המפלגות החרדיות לא יתמכו בחוק בנוסח המקורי.

כוחות המשטרה בתלמוד תורה באשדוד (צילום: דוברות המשטרה)
הפרת הנחיות הקורונה: מחלוקת בין החרדים לכחול לבן | צילום: דוברות המשטרה

ההבנות הראשוניות שהושגו הן כאמור, על העלאת גובה הקנסות - ועל כך שכל שוטר או פקח יוכלו לקנוס מפירי חוק - אך עדיין יהיה עליהם לקבל אישור מדרג בכיר יותר. בכל הנוגע לסגירה מנהלית של מוסדות - האם כל אחד יכול לסגור אוטומטית מוסד חינוכי - בכחול לבן לא היו מוכנים להתפשר והתעקשו להעביר את החוק בנוסח המקורי, וכך הצליחו לרשום הישג מבחינתם.

"חוק הקנסות יעבור היום בנוסחו המקורי", צייץ הבוקר בטוויטר יו"ר הקואליציה מיקי זוהר. "נפעל כדי שהוא יוצבע היום על מנת שנוכל להתחיל באופן מיידי לאכוף את כל אלו שאינם שומרים על ההנחיות".

במערכת הפוליטית מבינים שהארכת הסגר בשבוע נוסף היא בלתי אפשרית ומחפשים נוסחה לפשרה, שככל הנראה תוביל לכך שהוא יוארך בעוד ארבע יממות. אין עדיין הסכמה של כחול לבן לכך מכיוון שהם מתנים את תמיכתם בכך באישור חוק הקנסות. עם זאת, נראה שחברי הכנסת של המפלגה לא יוכלו להתנגד להארכה נוספת של הסגר - בעקבות נתוני התחלואה שעדיין לא יורדים באופן משמעותי.

נתניהו: הסגר יוארך בוודאות

בביקור של נתניהו אתמול בשדרות הוא התייחס לשתי פעולות שעל ישראל לבצע כדי להתגונן מפני המוטציות החדשות. לדבריו, הפעולה הראשונה שצריך לעשות היא סגר. "אני אכנס מחר את הממשלה ואני אעביר את הצעת משרד הבריאות לממשלה להארכת הסגר - נחליט לפי רמת התחלואה כמה זמן", אמר.

"הדבר השני", הוסיף נתניהו, "אנחנו נאריך את איטום הגבולות שלנו. אנחנו הראשונים בעולם לסגור את הגבולות ולא לאפשר לשום טיסות מסחריות להיכנס למדינת ישראל. אני אוסיף לכך עכשיו את ניתוק הגישות היבשתיות כולל כבישי הירדן".

נתניהו ואדלשטיין במרכז החיסונים בשדרות
נתניהו ואדלשטיין במרכז החיסונים בשדרות

על רקע עומס החולים הגובר בבתי החולים, גם שר הבריאות, יולי אדלשטיין, הביע תמיכה בהארכת הסגר: "ביקשתי מראש הממשלה לכנס את הממשלה כדי לדבר על הארכת הסגר. אנחנו לא יכולים להפקיר את הצוותים הרפואיים שלנו בבתי החולים עם כמעט 1,200 חולים קשים וכ-300 מונשמים וחולים במצב קריטי. לצאת במצב הזה מהסגר זאת הפקרות ממש. אנחנו צריכים להמשיך בצעדי הריסון כדי לאפשר את הירידה בתחלואה".