נמשכת המתיחות בין אירן למערב: יממה לאחר שהמנהיג העליון של אירן, עלי חמינאי, הזהיר שמדינתו עשויה להעשיר את האורניום שברשותה עד לרמה של 60%, שרי החוץ של בריטניה, גרמניה וצרפת הגיבו היום (שלישי) והבהירו שעל אירן לשתף פעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדברים של שרי החוץ מגיעים כאמור לאחר דבריו החמורים של חמינאי, ובתקופה שבה אירן וארה"ב נערכות לחידוש אפשרי של השיחות ביניהן, בתקווה להגיע להסכמות בנושא הסכם הגרעין שנחתם בקיץ 2015, וממנו החליט לסגת נשיא ארה"ב הקודם, דונלד טראמפ. עם זאת, האירנים הפרו לאחרונה את הסכם הגרעין כשהגבירו את קצב העשרת האורניום לרמה של 20%, ודוח של סבא"א חשף בנובמבר האחרון שורה של הפרות מצד אירן.

"אנו מצרים על כך שאירן בחרה להפסיק לפעול בהתאם לפרוטוקול הנוסף של הסכם הגרעין", נאמר בהודעה המשותפת של האירופאים. "אנו מפצירים בה להפסיק את פעולותיה שפוגעות בשקיפות, ולהבטיח שיתוף פעולה מלא עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

כעת, נותר לראות כיצד אירן תגיב להודעה. הרפובליקה האסלאמית כבר הודיעה על כוונתה לצמצם את שיתוף הפעולה עם סבא"א, כשבמקביל שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הודיע שמדינתו תפעל לחיזוק ולהרחבת הסכם הגרעין עם אירן, מתוך כוונה למנוע ממנה לפתח נשק גרעיני: "דיפלומטיה היא הדרך הנכונה להשיג מטרה זו".