הפרה נוספת של הסכם הגרעין בדרך? המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי אמר היום (שני), כי טהרן עשויה להעשיר את האורניום עד רמה של 60% אם המדינה תזדקק לכך - כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית האירנית. "טהרן לעולם לא תיכנע ללחץ שארה"ב מפעילה על עבודות הגרעין במדינה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"רמת העשרת האורניום של איראן לא תוגבל ל -20%. נגדיל אותה לכל רמה שהמדינה תזדקק לה. אנו עשויים להגדיל אותה גם ל-60%", אמר האייתוללה חמינאי. ברקע השיח על הפרת הסכם הגרעין, הדגיש היום שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, כי ארה"ב תנסה לחזק ולהרחיב את ההסכם בין מעצמות העולם לאירן - במטרה לבלום את תוכנית הגרעין.

בסוכנות הגרעין של האו"ם סבא"א מנסים למנוע צעדים שטהרן מתכננת לנקוט השבוע, שכוללים את הפסקת הפיקוח. על פי הדיווחים אמש,  אירן הסכימה לשמור על פיקוח הכרחי למשך שלושה חודשים נוספים. ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA) רפאל גרוסי, אמר בשדה התעופה של ווינה לאחר ביקור שקיים בסוף השבוע בטהרן, כי היא תמשיך בתוכנית לקצץ את שיתוף הפעולה עם הסוכנות.

מתקן להעשרת אורניום באירן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן להעשרת אורניום באירן. תמונת ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בלינקן, שנשא דברים בפני הוועידה בחסות האו"ם באשר לפירוק הנשק, הבהיר בנאום שהוקלט מראש: "ארה"ב נותרה מחויבת כדי להבטיח שאירן לעולם לא תשיג נשק גרעיני. דיפלומטיה היא הדרך הטובה ביותר להשיג מטרה זו. יחד עם בעלי ברית ושותפים, נבקש להאריך ולחזק את ההסכם ולטפל בתחומים מדאיגים נוספים - כולל התנהגותה האזורית של אירן, פיתוח טילים בליסטיים והשפעתה".

עוד הוסיף בלינקן: "בטהרן טוענים היום שהמדינה מעולם לא חיפשה נשק גרעיני, אך אם היא תרצה בכך - איש לא יכול למנוע מטהרן לרכוש אותו". מצדו, התחייב הנשיא ג'ו ביידן כי אם אירן תחזור "לעמידה קפדנית" בהסכם שנחתם ב-2015, ממשלו יעשה זאת גם כן.

 בחודש ינואר האחרון החלה אירן להאיץ את העשרת האורניום שברשותה לקצב עד 20% במפעל מחתרתי. על המהלך – המהווה הפרה משמעותית ביותר של הסכם הגרעין עד כה - הצהירה אירן בימי כהונתו האחרונים של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב. דובר ממשלת אירן עלי רביעי אישר כי נשיא אירן רוחאני הוא שנתן את האור הירוק להוצאתו של המהלך לפועל.