הפרה בוטה של הסכם הגרעין: אירן החלה היום (שני) להאיץ את העשרת האורניום שברשותה לקצב עד 20% במפעל מחתרתי. על המהלך – המהווה הפרה משמעותית ביותר של הסכם הגרעין עד כה - הצהירה אירן ביום שישי האחרון נוכח המתיחות המוגברת עם ארה"ב וברקע ימי כהונתו האחרונים של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב. דובר ממשלת אירן עלי רביעי אישר כי נשיא אירן רוחאני הוא שנתן את האור הירוק להוצאתו של המהלך לפועל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ישראל לא תאפשר לאירן לייצר נשק גרעיני", הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייחס להאצת העשרת האורניום באירן. "ההחלטה של אירן להמשיך את ההפרות של מחויבויותיה, להעלות את רמת ההעשרה ולקדם יכולת תעשייתית להעשרת אורניום מתחת לאדמה, אינה יכולה להיות מוסברת בשום דרך פרט להמשך מימוש כוונתה לפתח תוכנית גרעין צבאית".

האו"ם קורא לטראמפ לא לצאת מההסכם (צילום: ImageSat International (ISI))
צילום: ImageSat International (ISI)

נזכיר כי ההכרזה של אירן מהווה הפרה ברורה של הסכם הגרעין שנחתם בקיץ 2015 וממנו נסוגה ארה"ב במאי 2018, במהלך כהונת הנשיא טראמפ. על פי ההסכם שנועד להגביל את תוכנית הגרעין האירנית, העשרת האורניום הוגבלה לרמה נמוכה של 3.67%, אך כעת מתכוונים האירנים לחזור לרמה שהייתה טרם ההסכם. על פי ההודעה שהעבירו לסבא"א, ההעשרה תתבצע במתקן בפורדו, שעל פי ההסכם אסור להעשיר בו אורניום.

מאז פרישתה של ארה"ב מההסכם וחידוש הסנקציות הכלכליות עליהם, האירנים החלו להפר בשיטתיות את ההסכם וההכרזה היום מהווה עוד נדבך במדיניות זו. אירוע נוסף שהאיץ זאת היה חיסולו של מוחסן פח'ריזאדה, ראש פרויקט הגרעין האירני, בחודש נובמבר האחרון. בתגובה להתנקשות, האירנים העבירו חוק לפיו המדינה תאיץ חלקים מסוימים בפרויקט הגרעין שלה, ביניהם העשרת האורניום.