הסוכנות הבילאומית לאנרגיה אטומית חושפת הערב (רביעי) כי אירן הפרה את הסכם הגרעין, והעשירה אורניום מעבר לרמה המותרת. זאת, בניגוד למגבלות שהוטלו עליה על ידי המעצמות בהסכם שנחתם 2015. על פי הפרסום, כמות האורניום המועשר שבידי אירן היא פי 12 יותר מאשר הסף העליון שנקבע לטהרן בהסכם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הודעת הסוכנות, נכון ל-2 בנובמבר, מלאי האורניום המועשר באירן עומד על 2,442.9 ק"ג. מדובר בעלייה של 337.5 ק"ג מאז חודש אוגוסט האחרון. עוד עולה מהדוח כי כמות האורניום המועשר שאירן מחזיקה לפי שעה בידיה מהווה חריגה של כמעט 500 ק"ג מהמותר לה.

עוד נכתב כי אירן מעשירה אורניום בשיעור של 4.5%, בעוד הגבול שהותר לה הוא 3.67%. בנוסף, על פי ההודעה, אירן החלה להתקין צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-4 במפעל התת קרקעי ב"נתאנז" - כשמדובר בסוג שלא זכתה לאישור להשתמש בו על פי ההסכם.

הסכם הגרעין נחתם בשנת 2015 בין אירן למעצמות – ארצות הברית, גרמניה, צרפת, בריטניה סין ורוסיה. מטרתו הייתה להגביל את יכולתה של אירן להעשיר אורניום ובכך להתקדם בפרויקט הגרעין שלה ובשאיפותיה בכיוון זה. ארצות הברית פרשה באופן חד צדדי מההסכם בשנת 2018, בעקבות החלטה של ממשל טראמפ.

מעמד חתימת הסכם הגרעין, יולי 2015 (צילום: רויטרס)
ראשי המעצמות בשיחות הגרעין עם אירן ב-2015 | צילום: רויטרס

אך כעת, עם השינויים המתקרבים בבית הלבן, נראה שהמדיניות של ארצות הברית כלפי אירן עשויה שוב להשתנות. בראיון שהעניק השבוע למהדורה המרכזית עמוס הוכשטיין, יועצו לשעבר של ג'ו ביידן, סיפר על תוכניותיו המתגבשות של הנשיא הנבחר – שכוללות גם יחס שונה לטהרן.

ג'ו ביידן, בחירות ארה"ב (צילום: רויטרס)
יועצו לשעבר של ביידן: "חזרה להסכם הגרעין - גבוה בסדר העדיפויות שלו" | צילום: רויטרס

"הסכם הגרעין עם אירן נמצא בסדר העדיפויות מאוד גבוה מבחינת ביידן", אמר הוכשטיין. "אני מניח שבחודשים הראשונים לכהונתו נראה או חזרה להסכם המלא או חזרה להשהיית סנקציות בתמורה להשהיה של כמה ממערכות הגרעין האירניות שנבנו בשלוש השנים האחרונות".