למרות התנגדות גורמי המקצוע במשרד הבריאות, הממשלה אישרה אתמול (שני) שהפעימה השלישית של ההקלות באסטרטגיית היציאה מההגבלות תיכנס לתוקף החל מיום ראשון הקרוב, 7 במרץ. במקביל, אישרה הממשלה קיום כנסים פוליטיים תחת התו הירוק באופן מיידי, 5 ימים לפני שתותר פתיחת המסעדות. מה ההבדל בין התו הסגול לתו הירוק, ומה מותר לעשות החל מיום ראשון הקרוב למתחסנים וללא מתחסנים? N12 עושה סדר.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האישור המיידי לקיום כנסים פוליטיים תחת מתווה התו הירוק (בהשתתפות מחוסנים ומחלימים בלבד) יאפשר התכנסות של 300 משתתפים בפנים ו-500 משתתפים בחוץ. האישור ייכנס לתוקף באופן מיידי, אך עדיין כנס הליכוד שתוכנן להערב יידחה, כנראה בגלל קבינט הקורונה. יו״ר ועדת החוקה, יעקב אשר, מתכוון לדון בכל הענפים של התו הירוק יחד ולא לקיים דיון נפרד על הכנסים, אבל התקנות על הכנסים ייכנסו בינתיים לתוקף.

מערכת החינוך

בנוסף לשאר תלמידי מערכת החינוך שחזרו לספסל הלימודים, החל מיום ראשון תלמידי כיתות ז' עד י' ישובו למוסדות החינוך בערים ירוקות וצהובות. גם בערים כתומות שבהן 70% מחוסנים תאושר החזרה ללימודים.

התקהלויות

החל מיום ראשון הקרוב, בערים ירוקות, צהובות וכתומות יהיה ניתן לקיים התקהלויות מכל סוג שהוא עד 20 איש בפנים ו-50 בחוץ. לעומת זאת, הערים האדומות יישארו עם ההגבלה שהייתה קיימת עד היום מאז היציאה מהסגר: כלומר 20 בני אדם בשטח פתוח ורק עד עשרה במקום סגור.

התו הירוק

את התו הירוק ניתן להנפיק באמצעות האפליקציה של משרד הבריאות ולהציג בכניסה לעסקים שפתוחים רק בכפוף אליו. התו ניתן למתחסנים שחלף שבוע מאז שקיבלו את מנת החיסון השנייה ומחלימים מהנגיף שקיבלו על כך אישור רשמי מקופת החולים. נכון להיום, בדיקת קורונה שלילית לא מאפשרת כניסה למקומות במסגרת התו הירוק.

התו הסגול

התו הסגול הוא רשימת כללים ותנאים שלפיהם צריכים לפעול בתי עסק ונותני שירותים כדי לצמצם ככל האפשר את ההדבקה בקורונה. הרשימה כוללת שמירה על מרחק ותנאי היגיינה, הקפדה על עטיית מסכות, הגבלת מספר הנוכחים בחנות לפי גודלה ועוד. הפירוט המלא נמצא באתר "התו הסגול" של משרד הבריאות ומשרד הכלכלה. למקומות שפועלים תחת התו הסגול יכול להיכנס גם מי שלא התחסן או החלים.

לימודים בזמן קורונה (צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90)
כיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות חוזרים לבתי הספר | צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

חלק מהעסקים שנפתחו כמו למשל הקניונים, מחויבים בכללי "תו סגול מחמיר". מדובר בהגבלות נוקשות יותר במקומות שבהם יש כניסה גם למי שאינו התחסן או החלים, במטרה לצמצם למינימום את ההדבקה.

מה אוכל לעשות מיום ראשון אם אין לי תו ירוק?

גם ללא הצגת תו ירוק - תתאפשר החל מיום ראשון הקרוב ישיבה בחוץ, באוויר הפתוח, בבתי קפה ומסעדות, בהתאם לכללי התו הסגול שיפורסמו בהמשך השבוע. פעילויות המסחר שכבר נפתחו: הקניונים, חנויות הרחוב והמסחר ימשיכו להיות פתוחים לכולם, אך העסקים צריכים לעמוד בתנאי התו הסגול שנקבעו להם. לבתי כנסת ניתן להיכנס גם ללא תו ירוק רק בהתאם לכללי ההתקהלות שצוינו קודם לכן.

חוזרים למסעדות אחרי הקורונה (צילום: באדיבות קבוצת קפה גן סיפור)
חוזרים למסעדות אחרי ההגבלות הראשונות לפני כמה חודשים | צילום: באדיבות קבוצת קפה גן סיפור

פעילויות שניתן לעשות רק באמצעות תו ירוק

בבתי קפה ומסעדות תתאפשר ישיבה בפנים למי שיציג בכניסה את התו הירוק. מעבר לכך, העסקים יחויבו גם בהגבלות נוספות על התפוסה בעסק, שיפורסמו בהמשך השבוע במסגרת התקנות.

החל מיום ראשון ניתן יהיה להגיע למלונות רק בהצגת תו ירוק. ילדים מתחת לגיל 16 יצטרכו להציג תוצאת בדיקת קורונה שלילית כדי להגיע לאירוח במלון. לאחר מאבק של התאחדות המלונות, אושר למלונות לפתוח את חדרי האוכל אך רק בכפוף לתנאי התו הסגול. התו מחייב עד 50% מתפוסת חדר האוכל בכל רגע נתון, לא יותר מ-300 איש בחדר אוכל, שמירה על 2 מטרים בין שולחן לשולחן וסדרן על כל 75 בני אדם.

מסעדה בקורונה  (צילום: פלאש 90)
צילום: פלאש 90

נוסף על כך, הוחלט לפתוח אולמות וגני אירועים, אטרקציות וכנסים, תחת מגבלה של 50% מתפוסת המקום ולא יותר מ-300 איש - רק בהצגת תו ירוק. התקנות המלאות על אופן פעילותן יפורסמו בהמשך השבוע.

ההקלות האלו מצטרפות לעסקים שכבר חזרו לפעול בשבוע שעבר: חדרי הכושר והסטודיו, תערוכות ובריכות שחייה שהכניסה אליהם מותרת עבור מתחסנים ומחלימים. אירועי תרבות וספורט מתקיימים עד 300 איש במקום סגור ושמירה על קפסולות ועד 500 במקום פתוח.