תוכנית היציאה מהסגר כבר החלה להתגלגל - ושגרת החיים מתחילה לחזור לאיטה, אך עדיין תחת הגבלות מורכבות. שורת מקומות יורשו להיפתח כבר ביום ראשון הקרוב, בהם קניונים, שווקים וחנויות. מה מותר, מה אסור, לאן יוכלו להיכנס מחלימים ומתחסנים ומה יעשו כל היתר? N12 עושים סדר בתקנות העדכניות

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התו הירוק

קבינט הקורונה החליט אתמול (שני) כי תוכנית "התו הירוק" תכלול רק מתחסנים ומחלימים מהנגיף. המשמעות היא שבדיקת קורונה לא תהווה תחליף - ומי שלא התחסנו או החלימו לא יוכלו להשתתף בפעילויות שנפתחו בכפוף לתו הירוק. התו הירוק הוא תעודת מתחסן או מחלים אישית. תעודת מתחסן ניתן להנפיק דרך אתר משרד הבריאות שבוע לאחר קבלת מנת החיסון השנייה ותעודת מחלים ניתנת על ידי רופא קופת חולים למי שכבר נדבקו בנגיף.

התו הסגול

התו הסגול הוא רשימת כללים ותנאים שלפיהם צריכים לפעול בתי עסק ונותני שירותים כדי לצמצם ככל האפשר את ההדבקה בקורונה. הרשימה כוללת שמירה על מרחק ותנאי היגיינה, הקפדה על עטיית מסכות, הגבלת מספר הנוכחים בחנות לפי גודלה ועוד. הפירוט המלא נמצא באתר "התו הסגול" של משרד הבריאות ומשרד הכלכלה.

ים כחול תו סגול, חוף הים בתל אביב (צילום: אילן ספירא, עיריית תל אביב-יפו)
ים כחול תו סגול, חוף הים בתל אביב | צילום: אילן ספירא, עיריית תל אביב-יפו

תו סגול מחמיר

מדובר בהגדרה חדשה שנועדה להגביל מספר משתתפים בחלק מהפעילויות שנפתחות, בייחוד כאשר מדובר במקומות שבהם לא פועל התו הירוק. כך למשל בקניונים, מלונות ואירועי תרבות וספורט ינוסח תו סגול מחמיר שיגדיר כמה משתתפים יוכלו לקחת חלק בכל אחת מהפעילויות. בימים הקרובים יפורסמו התקנות המדויקות של משרד הבריאות, שיגדירו את הגבלת המשתתפים במקומות שייפתחו על פי תו סגול מחמיר.

מערכת החינוך

נכון להיום, כבר נכנס לתוקפו השלב הראשון בתוכנית פתיחת המשק, והגנים וכיתות א' עד ד' בערים ירוקות וצהובות חזרו ללימודים. גם בערים כתומות עם ציון 6.5 ומטה במתווה הרמזור, שבהן אחוז המחוסנים בקרב בני 50 ומעלה הוא יותר מ-70 אחוזים, הלימודים חזרו בשכבות הנמוכות.  

חזרה ללימודים, ארכיון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בשבוע הבא (ב-23 בפברואר) צפויים לחזור ללימודים גם תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב בערים ירוקות, צהובות וכתומות גבוליות, שבהן יותר מ-70 אחוז מחוסנים. הפעימה השלישית תיכנס לתוקף בתאריך 9 במרץ, אז ישובו ללימודים תלמידי ז'-י"ב בערים ירוקות, צהובות וכתומות גבוליות. לכל אורך הדרך תיבחן גם אפשרות לפתוח בתי ספר בערים נוספות בכפוף לביצוע בדיקות קורונה שגרתיות. 

מסחר

ביום ראשון הקרוב (21 בפברואר) ייפתחו הקניונים, מרכזי המסחר הפתוחים, שווקים, חנויות רחוב, מוזיאונים וספריות. הקניונים ייפתחו בתפוסה של עד 30 אחוזים וייפעלו בהתאם לתו שיחייב אותם למדוד חום בכניסה לקניון, איסור על שתייה ואכילה בתוך המתחמים, אוורור של הבניין - ובתוך החנויות תותר כניסה של אדם אחד על כל 15 מטרים רבועים.

בתי תפילה

ניתן יהיה לקיים תפילות של עד עשרה אנשים במקום סגור ועשרים נוספים בחוץ. בית כנסת שירצה לפעול לפי התו הירוק ולהגדיל את תכולת המשתתפים יצטרך להירשם ברשות המקומית - ויוכל לעשות זאת. בהתאם לכך, יוכלו להגיע אליו רק מחוסנים ומחלימים.

תפילה, סגר, קורונה, ישראל, בית כנסת, מתפללים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מקומות שהכניסה מותנית בהצגת תו ירוק

החל מיום ראשון הקרוב, ייפתחו גם חדרי כושר וסטודיו, אירועי תרבות וספורט, תערוכות, מלונות ובריכות שחייה. הכניסה אליהם תתאפשר רק בהצגת התו הירוק - כלומר מתחסנים ומחלימים. מי שייכנס פנימה ללא התו עלול לקבל קנס. 

פעימת ההקלות השלישית צפויה להיכנס לתוקף ב-7 במרץ. במסגרתה ייפתחו בתי קפה ומסעדות קטנות לישיבה ללא צורך בהצגת תעודת מתחסן או מחלים. למציגי תעודות כאלו תיפתח האפשרות להגיע למסעדות שאינן מוגדרות קטנות, בכפוף להזמנה מראש. נוסף על כך, יוכלו מחוסנים ומחלימים להגיע גם למלונות בהפעלה מלאה כולל חדרי אוכל, גני אירועים, כנסים ואטרקציות. 

קניון איילון בזמן סגר הקורונה (צילום: דנה גוטרזון)
קניון איילון בזמן סגר הקורונה | צילום: דנה גוטרזון

הגבלת ההתקהלויות בפעימה השלישית צפויה להתרחב - ולהתיר שהייה של 20 איש בחלל סגור ו-50 בחלל פתוח, למעט ביישובים אדומים. בתחום החינוך במסגרת הפעימה השלישית צפויים תלמידי כיתות ז'-י' לחזור ללימודים בערים ירוקות, צהובות וכתומות גבוליות.

ספורט

מתווה הספורט עדיין לא גובש באופן סופי, אך לפי המסתמן הכניסה לאירועי הספורט תינתן רק בהצגת תו ירוק - כלומר למתחסנים ומחלימים בלבד גם במקרה הזה. ענף הספורט התחרותי, כולל עבור ילדים ובני נוער, ייפתח החל מיום ראשון הקרוב. מבחינת נוכחות קהל במגרשים, תתאפשר כניסה של כ-300 איש במרחב סגור ו-500 במרחב פתוח, בהצגה מראש של תעודת מתחסן או מחלים.

אמפי שוני מואר באדום כמחאה על סגירת עולם התרבות
אמפי שוני מואר באדום כמחאה על סגירת עולם התרבות

תרבות

החל מיום ראשון הקרוב ישובו אירועי התרבות עבור מתחסנים ומחלימים תחת תו סגול מחמיר. האולמות יקפידו על "קפסולות" שמטרתן לוודא שהישיבה באולם תישמר בהתאם לרכישת הכרטיסים. מי שקנו כרטיס יחד יוכלו לשבת יחד. באולמות התרבות ניתן להכיל לפי המתווה עד 300 איש במתחם סגור ועד 500 איש במתחם פתוח. בסך הכול ניתן יהיה להפעיל רק 75 אחוזים מתפוסת האולמות. נוסף על כך, תיאסר מכירת אוכל ושתייה ולא יתקיימו הפסקות במהלך מופעים.

מוזיאונים, ספריות ותערוכות, כאמור, ייפתחו גם כן החל מיום ראשון רק בכפוף לתו הירוק, עם שמירת מרחק של שני מטרים מאדם לאדם.