ברקע המשך המגמה המעודדת בשיעורי התחלואה והירידה באחוז המאומתים – קבינט הקורונה יתכנס היום (שלישי) לישיבה שבה יוחלט אם להתקדם כבר כעת לשלב ההקלות השני, כחלק ממתווה היציאה מהסגר. על פי נתוני משרד הבריאות אמש, רק 3.5% מהבדיקות ביממה החולפת נמצאו חיוביות, ירידה נרשמה גם במספר החולים קשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי התכנון המקורי, השלב השני אמור היה לכלול את פתיחת כיתות א'-ד'. אולם, חילוקי דעות בין משרדי החינוך והבריאות ביחס למתווה המוצע עשוי לעכב את המהלך. במשרד הבריאות העבירו מסר רשמי לעמיתיהם במשרד החינוך, ודרשו לפתוח את כיתות א'-ב' בקפסולות. אלא שבמשרד החינוך אמרו שהדבר יצריך התארגנות של חודש לפחות, וכן תוספת תקציב שמשרד האוצר אינו מוכן לתת.

על כן, נבחנת האפשרות לדלג ישירות לשלב ההקלות השלישי – שהיה אמור לצאת לדרך בשלב מאוחר יותר בלוח הזמנים, באמצע חודש נובמבר. לפי מתווה היציאה המדורג שתוכנן, בשלב השלישי ייפתחו החנויות והקניונים – רק לאחר שייפתחו כיתות א'-ד' וכן המספרות, מכוני הקוסמטיקה ומכוני הרפואה המשלימה – במסגרת השלב השני.

לא להשתמש (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
הקניונים ייפתחו? | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בתוך כך, פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו המליץ להסיר את הסגר מעל 3 יישובים אדומים: מודיעין עילית, ביתר עילית ורכסים. בשלב זה, הסגר הוסר רק מרכסים, וההערכה היא שהיום המהלך ייצא אל הפועל גם ב-2 היישובים האחרים. הצעד זכה לביקורת מצד אנשי המקצוע.

סוגיה נוספת שבמחלוקת היא פתיחת הישיבות, שחלק מהן כבר פתחו את שעריהן מוקדם יותר השבוע, בניגוד להנחיות. בקבינט הקורונה שוקלים אם לממש את ההבטחה לפתוח את הישיבות – לאחר שתלמודי התורה נפתחו ללא אישור.

פרופסור גמזו (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
הציע להסיר את הסגר מעל 3 ערים אדומות. הפרויקטור גמזו | צילום: דוד כהן, פלאש 90

השרים יתכנסו לישיבה המכרעת ברקע הירידה המתמשכת והמעודדת בנתוני התחלואה בקורונה. על פי עדכון משרד הבריאות שפורסם אמש, 903 ישראלים אובחנו עם הנגיף ביממה החולפת – המהווים 3.5% בלבד מסך כל הנבדקים. מדובר בהמשך מגמת ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות.

הירידה מתבטאת גם במספר החולים קשה, שעומד על 632. עם זאת, 246 מתוכם הינם מונשמים. מניין המתים מהנגיף מאז פרוץ המגפה עומד על 2,260 בני אדם.