הלילה נכנסו לתוקף ההקלות החדשות בסגר, והבוקר (ראשון) בוטלה הגבלת 1,000 המטרים, ונפתחו הפעוטונים וגני הילדים בגילאי 6-0 בכול הערים, כולל אלו שהוגדרו אדומות. לאחר הוראת הרב קניבסקי נפתחו הבוקר תלמודי תורה רבים בערים האדומות – בניגוד להנחיות. לפי תיעודים בירושלים ובביתר עילית, ילדים רבים ובני נוער במגזר החרדי יצאו למוסדות החינוך כבשגרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החל מהבוקר, במסגרת הסגר, נפתחו גני הילדים בגילאי 6-0, גם בערים האדומות. נפתחו מקומות עבודה ללא קבלת קהל וכן יתאפשר לבצע טייק אוויי ממסעדות. במקביל, תותר פתיחת חופי הים והגנים הלאומיים, בוטלה הגבלת 1,000 המטרים ליציאה מהבית, וכן יתאפשרו תפילות בכותל לפי קפסולות.

בגנים שבהם עובדות סייעות או גננות גרות בערים האדומות, חלו שיבושים הבוקר וחלק מהם לא נפתחו. לפי ההנחיות העדכניות, לא תותר יציאה לעובדים מערים אדומות לערים ירוקות, אלא במקרים חריגים.

‏גם בביתר עילית נפתחו הבוקר תלמודי תורה ובתי ספר לבנות. לפי תיעוד של N12, מחוץ לתלמוד תורה של חסידות "סלונים" בעיר, חנתה ניידת משטרה, אך זו המתינה בחוץ בזמן שילדים רצים בתוך המוסד החינוכי. במשטרה הבהירו כי בכוונתם לאכוף את ההנחיות, אך לא יהיו תמונות של שוטרים נכנסים לבתי ספר ומפזרים את התלמידים. כשלב ראשון, ישנה כוונה במשטרה לפנות למנהלים ולרשויות המקומיות. לאחר מכן, במקרה הצורך, יגיעו שוטרים לחלק דוחות ולזמן מוסדות חינוכיים לחקירה.

בשלב מסוים הבוקר, המשטרה הגיעה לבצע אכיפה בתלמוד תורה מאה שערים בביתר עילית. הילדים בתגובה החלו בקריאות "נאצים".

אתמול הורה הרב קניבסקי לפתוח את תלמודי התורה, בניגוד להנחיות הסגר. הבוקר כבר ניתן לראות בערים החרדיות שנותרו אדומות וכן בשכונות בירושלים, תלמודי תורה לבנים וישיבות קטנות לגילאי תיכון, שנפתחו כבשגרה. ההוראה לפתוח הגיעה לאחר כישלון ההידברות בין חצר הרב קניבסקי לנציגי הרשויות המקומיות.

 

 

חשוב לזכור, הוראה של הרב קניבסקי לא מקיפה את כלל החברה החרדית. הרב שלום כהן ממועצת חכמי התורה של ש"ס הורה ששרשת החינוך של ש"ס תישאר סגורה. כך גם פעלו בחסידות גור שהודיעו שימשיכו בלמידה מרחוק. עם זאת, ניתן להגיד שהבוקר נפתחו מרבית מוסדות החינוך ותלמודי התורה לבנים במגזר החרדי, בניגוד להוראות.

בשער של הביטאון הליטאי המרכזי ״יתד נאמן״ אין איזכור של הוראת הרב קניבסקי לפתוח את תלמודי התורה. מדובר בעיתון הרשמי של מפלגת ״דגל התורה״ שמנוהל בפועל על ידי אנשי הרב אדלשטיין, שנוקט בקו מחמיר יותר בעניין הקורונה ולא הצטרף אתמול להוראת הרב קנייבסקי.

תושב בני ברק: "צריך להשלים עם המציאות ולחיות לצד הקורונה"

נתן שחף, איש חינוך תושב בני ברק, התייחס לעובדה שתלמודי התורה נפתחו בניגוד להנחיות. "תלמודי התורה פתוחים כמו שחופי הים פתוחים. המדינה מקבלת החלטות לא אמיתיות ופוליטיות. אנחנו מאמינים שמה שאנחנו עושים זה הדבר הכי חשוב לעם ישראל ותורת ישראל", אמר. "אנחנו מקפידים על הכללים עם הפרדה של כיסאות, מסכות ועוד. אנחנו מקבלים את החלטות הממשלה כל עוד הם לא פוגעים לנו בערכים שלנו. תלמודי התורה הם בנפשנו".

באשר להחלטה להפר את הנחיות משרד הבריאות, הסביר: "תלמודי התורה היו אמורים להיפתח כבר לפני שבוע. קנייבסקי נתן שבוע של הידברות עם הממשלה וביקש פשרה. זה לא קרה. אנחנו כן רוצים לחיות בשלום ביחד. אבל אחרי שעבר שבוע אנחנו נאלצים בכאב רב לעבור על ההנחיות של משרד הבריאות - זה בשביל החיים שלנו".

על הסיכוי להדבקה, אמר: "הסיכוי להדבקה מדאיג אותי. לא רחוק מאיתנו נמצא גם חוף הים בתל אביב. מבינים שצריך לחיות בשגרה בצל הקורונה. עם זאת, בד בבד אנחנו מבינים שצריך להשלים עם המציאות ולחיות עם הקורונה".

השר שטייניץ: "לשקול פגיעה במימון ישיבות שמפרות הנחיות"

‏שר האנרגיה יובל שטייניץ, חבר בקבינט הקורונה, התראיין הבוקר לכאן רשת ב' והתייחס להפרת הנחיות בתלמודי התורה של החסידויות במגזר החרדי. "אם יש מי שמפירים את ההוראות באופן שיטתי, יש לשקול פגיעה במימון של הישיבות", הצהיר. "ערים שבהן תהיה עלייה בתחלואה יכותרו והסגר יהודק. לפני חודש היו 12 ערים חרדיות אדומות, היום יש 4 - הרוב מקפידים".

שר האנרגיה יובל שטייניץ (צילום: Alex Kolomoisky/flash 90, חדשות)
שר האנרגיה יובל שטייניץ, ארכיון | צילום: Alex Kolomoisky/flash 90, חדשות

על ההקלות בסגר שנכנסו לתוקף אמר: "הפתיחה במקומה. הסגר הצליח מעל למשוער. 95% מהציבור שומרים על הסגר. אין ספק שההפרות במגזר החרדי מדאיגות מאוד. זו הפרה שעלולה לעלות להם ולכולנו ביוקר".