אחרי חודש של סגר, אמש בחצות (בין שבת לראשון) פקעו הגבלות רבות שליוו אותנו במהלך השבועות האחרונים, והחל מהבוקר נפתח השלב הראשון של מתווה היציאה. הגבלת 1,000 המטרים הוסרה ברחבי הארץ למעט ביישובים שהוגדרו "אדומים", ומסגרות החינוך עד גיל 6 נפתחות הבוקר. ואולם, כבר כעת נראה שתקנות רבות שעדיין נותרו על הפרק - יופרו. השבוע יתקיים דיון נוסף בקבינט הקורונה שבו ירצו שרים להעלות תחומים נוספים שלדעתם ראוי שייפתחו כיוון שאין בסגירתם היגיון אפידמיולוגי.

עבור הורים רבים, ודאי אלה שחוזרים לעבודה מהמשרד, פתיחת הגנים ומעונות היום היא בשורה משמחת במיוחד. אחרי סוף שבוע שבו אלפי גננות וסייעות ביצעו בדיקת קורונה כדי לדעת אם יוכלו לחזור לעבוד, הבוקר חוזרים לפעילות הגנים לגילאים 6-0 וכן הצהרונים. במעונות היום המפוקחים (ויצ"ו, נעמ"ת וכד') ביקשו זמן היערכות נוסף ויפחתו כנראה בשני או בשלישי.

יש לציין שהגנים והפעוטונים ייפתחו גם בערים אדומות. גמזו הגדיר זאת "החלטה לא פוליטית אלא מקצועית", אבל ההחלטה התקבלה עקב החשש שהם ייפתחו במחתרת ללא פיקוח. רבים בצוות של גמזו עצמו מאמינים שמדובר בטעות חמורה ושעל המדינה היה להתנגד לכך בכל תוקף. נתניהו עצמו אמר שעל הערים האדומות יהיה כתר, ועל כן פתיחת המוסדות הללו לא תשפיע על שאר המדינה. 

מתווה החזרה לגנים: כל מה שצריך לדעת על החזרה 

בתוך כך, גם הגבלת 1,000 המטרים בוטלה ומותר כעת לפגוש חברים ומשפחה. עם זאת, ממונה הקורונה רוני גמזו נאם במוצאי שבת, וביקש להתאפק ולא לקיים את המפגשים הללו חרף ההיתר. גם חופי הים נפתחו מחדש ואפשר יהיה להגיע אליהם גם ללא חובה בביצוע ספורט ימי. 

גם עבור עסקים רבים ההקלות החדשות הן בשורה טובה: מסעדות יכולות לספק שירותי טייק אווי, ועסקים במגזר הפרטי יכולים לחזור לפעילות, למעט פעילות הכוללת קבלת קהל. 

כאוס הישיבות ותלמודי התורה 

לצד השמחה על ההקלות החדשות, נראה שכבר הבוקר ניווכח לגלות שיש מי החליט להפסיק לציית ולפתוח במרד נגד סגירת מערכת החינוך. מביתו של הרב קניבסקי יצאה במוצאי השבת הודעה המורה לפתוח את תלמודי התורה ואת הישיבות הקטנות. המשמעות היא שרוב מוחלט של הציבור החרדי יפתח את בתי הספר לגילאי יסודי ותיכון, בניגוד גמור להנחיות. בש"ס ובחסידות גור הודיעו שמוסדותיהם יישארו סגורים. 

שוטר במחסום שהוצב באיילון בזמן הסגר (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
צילום: יוסי אלוני, פלאש/90
קורונה בחברה הערבית בישראל: דיר אל אסד (צילום: באסל עווידאת, פלאש/90 )
קורונה בחברה הערבית בישראל: דיר אל אסד | צילום: באסל עווידאת, פלאש/90

במשטרה טרם החליטו על מדיניותם נוכח ההפרה הבוטה, אם אכן תתרחש הבוקר. במחוז גוש דן ממתינים להנחיות של הדרג המדיני, ואלו יגיעו ככל הנראה רק לאחר הערכת מצב שתתקיים הבוקר.

בפני מקבלי ההחלטות עומדת האפשרות להסתפק בקנסות למנהלי תלמודי התורה בישיבות, ואף להיכנס פנימה ולפזר את התלמידים, אולם ההערכה היא כי הכוחות לא ימהרו לנקוט בצעד זה. האפשרות השלישית היא שלא יינקט שום צעד ובמשטרה ימתינו לתוצאות ההידברות עם הרב קניבסקי ורבנים אחרים על שינוי החלטתם. 

 

 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות