קודם חנויות ומסחר או הכיתות הנמוכות בבתי הספר? שלב ההקלות הראשון יצא לדרך ביום ראשון ומערכת החינוך לגילאי 6-0 נפתחה בכל רחבי הארץ. כעת מונח לפתחם של שרי הממשלה תפוח האדמה הלוהט ששמו "שלב ההקלות השני". במוקד הוויכוח שצפוי היום (שלישי) בקבינט הקורונה: אילו הקלות לאמץ קודם - פתיחת כיתות א'-ד' בבתי הספר או פתיחת המסחר?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי תוכנית היציאה המדורגת מהסגר, בתחילת נובמבר אמור להתחיל שלב ההקלות השני שכולל פתיחה של כיתות א'-ד' ופתיחת מספרות, מכוני קוסמטיקה ומכוני רפואה משלימה. לפי השלב השלישי, שאמור לצאת לדרכו רק באמצע החודש הבא, ייפתחו החנויות והקניונים. אלא שבמשרד הבריאות מתעקשים על מתווה פתיחה מסוים - וכאן מתחילה הבעיה. 

לקראת פתיחת המשק  (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
רשתות המסחר, החנויות והקניונים ייפתחו מוקדם מהמתוכנן? | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

במשרד הבריאות העבירו מסר רשמי לעמיתיהם במשרד החינוך, ואמרו להם כי מבחינתם, יש לפתוח את כיתות א'-ב' בקפסולות ושלא יהיה ערבוב בין הכיתות בצהרונים - דרישה אפידמיולוגית שמטרתה למנוע התפרצות חוזרת במערכת החינוך.

חוזרים לבית הספר בצל הקורונה (צילום: חן לאופולד, פלאש 90)
תלמידי כיתות א'-ד' יחזרו לבית הספר בתחילת נובמבר או מאוחר יותר? | צילום: חן לאופולד, פלאש 90

אלא שבמשרד החינוך אומרים שייקח להם לפחות חודש להתארגן להחזרת התלמידים לכיתות בקפסולות, כפי שמשרד הבריאות דורש, ובנוסף, גם זקוקים שם לתוספת תקציב שמשרד האוצר לא מוכן לתת. לכן מקבלי ההחלטות שוקלים להחליף בין שלבי הפתיחה שנקבעו ואולי לפתוח קודם את המסחר, אלא אם תימצא פשרה שתאפשר פתיחה של בתי הספר כבר בעוד שבועיים, אחרי זמן רב שהילדים בבית. 

המסר של משרד החינוך: "אם יוותרו על הקפסולות - נוכל לחזור ללימודים מיד" 

בשני בבוקר הציג מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי, את המתווה לפתיחת שנת הלימודים: הגנים ילמדו ללא קפסולות (כפי שקורה מתחילת השבוע), תלמידי כיתות א'-ד' ילמדו בתוך בתי הספר בקפסולות, כיתות ה'-ו' ילמדו חמישה ימים בקפסולות בתוך מבני חטיבות הביניים והתיכונים וכיתות ז'-י"ב ילמדו יומיים בשבוע במשמרות צהריים - ובשאר הימים ילמדו מרחוק. 

במשרד הבריאות סבורים שהגנים לא נפתחו בזהירות מספקת ושצריך לרדת לחמישה ימי לימודים בשבוע כדי להימנע ממעבר של גננות משלימות וסייעות מחליפות. "החשיבות הגדולה היא להמתין עם פתיחת מערכת החינוך – בתי ספר, יסודי, תיכון, להמתין ולעשות את זה בחוכמה, בזהירות ובשום שכל", אומר פרויקטור הקורונה פרופ' גמזו. 

במשרד החינוך אומרים שאם במשרד הבריאות יוותרו על הקפסולות - הם לא יצטרכו לגייס עשרות אלפי מורים ובתי הספר יוכלו להיפתח באופן מיידי - ושעכשיו זה נתון להחלטתם. הורים רבים זועמים על משרד החינוך ולא מבינים איך הם דורשים 5 שבועות להיערך לכך, כשהילדים בבית כבר חודשים והיה די זמן לעשות זאת.