ההידבקות - והאזהרה: על רקע ההודעה הדרמטית אתמול (חמישי) שלפיה ישראלי שחזר מאיטליה נדבק בקורונה, במשרד הבריאות מעריכים שהידבקויות נוספות בתוך ישראל הן בלתי נמנעות - ושככל הנראה נשמע בקרוב על חולים נוספים. השאלה העיקרית שמטרידה את בכירי המשרד היא אם המציאות בישראל תהיה כמו בגרמניה ובארה"ב, שם מצליחים להאט את ההתפשטות ברחבי המדינה, או שמא תהיה כמו באיטליה ובדרום קוריאה, שם הרשויות איבדו שליטה על מספר הנדבקים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לצד זאת בכירים במערכת הבריאות תוקפים בחריפות את המדיניות של המשרד, שלפיה כל מי ששב מאיטליה (ומכמה מדינות נוספות במזרח כולל תאילנד) צריך לשהות בבידוד מוחלט בביתו. במשרד טוענים שההחלטות שמתקבלות מוטות בשל צרכים פוליטיים וכי אין סיבה להכניס את הציבור לפאניקה.

חיטוי מטוס אלעל
חיטוי במטוס אל על | צילום: החדשות 12
חיטוי מטוס אלעל
חיטוי במטוס אל על | צילום: החדשות 12

"הדרג המקצועי במשרד הבריאות מתבטל בפני הדרג הפוליטי ונכנע לדרישות", אומרים שם. "משרד הבריאות מלבה היסטריה מיותרת ומתיישר לפי הדרישות של נתניהו וליצמן". עוד אמרו הגורמים כי "בכירים יוצאים מישיבות לקביעת מדיניות, אבל בחדשות השעה 20:00 שומעים דברים הפוכים לגמרי", וכן ש"למנכ"ל משרד הבריאות אין את הניסיון הנדרש".  

במקביל למשרד הבריאות, גם אל על החריפה את המדיניות שלה והודיעה אתמול על ביטול מוחלט לזמן מוגבל של הטיסות לאיטליה ולתאילנד (במקביל לביטולי הטיסות לסין שעליהן נודע זה זמן רב). לפי ההודעה שפרסמה החברה, השהיית הפעילות לכלל היעדים באיטליה (מילאנו, ונציה, רומא וכן נאפולי בטיסות סאן דור) תחל מחר, ותימשך עד ל-14 במרץ. באל על אף איימו כי בכוונתם לפטר כ-1,000 עובדים בגלל משבר הקורונה.

בכירים במערכת הבריאות
בכירים במערכת הבריאות | עיבוד: פלאש 90

בכירים במערכת הבריאות
בכירים במערכת הבריאות | עיבוד: פלאש 90

בחברת התעופה גם החליטו לחטא מטוסים בשל בהלת הנגיף. חמישה מטוסים ששבו מאיטליה יעברו חיטוי ומטוסים שהגיעו מדרום קוריאה עברו חיטוי גם כן. 

אירופה נגועה: חולה ראשון בהולנד, עוד מתים באיטליה 

בסוכנויות הידיעות דיווחו הערב על עלייה דרמטית במספר ההידבקויות בנגיף הקורונה בעולם. בקליפורניה למשל מספר הנדבקים עלה ל-33 וחמישה מהם עזבו אותה. 

בצרפת הודיעו הרשויות על מספר מאומת של 38 נדבקים עד עתה בנגיף, ובצפון אירלנד ובהולנד התגלו המקרים הראשונים של חולים מאומתים. באיטליה דווח על שלושה מתים נוספים בצפון המדינה רק אתמול בערב.

בהלת נגיף הקורונה בנתב
בהלת נגיף הקורונה בנתב"ג | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
קורונה בהונג קונג
קורונה בהונג קונג | צילום: YT HUI, shutterstock

 

ראש ארגון הבריאות העולמי אף הודיע כי "אנו נמצאים בנקודה קריטית ומכריעה" במלחמה בנגיף.

מה שידוע על הישראלי שחולה בקורונה 

בשעות הצהריים אתמול דווח כי הישראלי שחזר מאיטליה ונדבק בקורונה היה על טיסה מספר LY382, שהמריאה בתאריך 23 בפברואר ממילאנו ונחתה בנתב"ג בשעה 16:24. מאוחר יותר נודע כי במהלך הימים האחרונים, עד שנודע כי הוא נדבק, שהה החולה גם בסניף "הפיראט האדום" באור יהודה. 

בשיחה עם N12 סיפרה רעייתו כי בעלה "מרגיש מצוין, ממש שפעת קלה". לדבריה, "כל בני המשפחה שוהים בבידוד בבית" ומרגישים טוב. 

_OBJ _OBJ

במקביל גם ד"ר גליה ברקאי, הרופאה שמטפלת בחולה סיפרה על מצבו ועל אופן הטיפול בו. אמש הותר לפרסום כי החולה מתגורר ביישוב אירוס שבמועצה האזורית גן רווה. 

"הוא חזר ממילאנו, הגיע הביתה והרגיש לא טוב", סיפרה ד"ר ברקאי בריאיון ל"שש" עם רינה מצליח. "הוא פנה למוקד מד"א והם הגיעו אליו הביתה כדי לבצע את בדיקת הקורונה. אחרי שהיא יצאה חיובית, קיבלנו פנייה ממשרד הבריאות להעביר אותו אלינו למתחם המבודד". 

לפי הוראות משרד הבריאות, מי ששהה עם אותו אדם על הטיסה צריך להיות בבידוד - ומי שלא מרגיש טוב צריך לפנות למוקד המשותף של מד"א ומשרד הבריאות.