בהלת הקורונה: חברת אל על, שכבר הפסיקה את פעילותה בסין, הודיעה על השהיית הטיסות גם לאיטליה, לתאילנד וליפן בעקבות המשך התפשטות הקורונה ברחבי העולם. במקביל, ראש הממשלה נתניהו ביקר במוקד מד"א יחד עם שר הבריאות, שר האוצר, שר התיירות, מנכ"ל משרד הבריאות וראש המל"ל - והודיע: ישראלים שחשודים שנדבקו בנגיף ייבדקו בביתם ולא יידרשו להפר את הבידוד הביתי. מנכ"ל אל על הודיע ש-1000 עובדים יפוטרו, כלומר אחד מכל 5 עובדי החברה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדם יותר היום ב-N12 פורסמו לראשונה פרטי טיסת אל על ממילאנו, שבה טס הישראלי שנדבק בנגיף. מדובר בטיסה מספר LY382, שהמריאה בתאריך 23 בפברואר ונחתה בנתב"ג בשעה 16:24. בעקבות זיהוי החולה עדכן משרד הבריאות את ההנחיות, והורה לכל מי ששב מאיטליה בשבועיים האחרונים להיכנס לבידוד.

במשרד הבריאות הודיעו כי החקירה האפידימיולוגית נמשכת ואותרו מרבית המגעים הפוטנציאלים. מעבר לטיסה המדוברת, החולה גם ביקר בחנות "הפיראט האדום" באור יהודה ביום שני בשעות 9:00-10:00. "על כן", נמסר, "כל מי שהיה על הטיסה הנ"ל וגם בחנות "הפיראט האדום" באור יהודה בשעה הספציפית שצויינה להכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות".

קורונה - נתב
אולם הנוסעים בנתב"ג, השבוע | צילום: Ariel Schalit, AP

מוקדם יותר היום ולאור ההתפתחויות, הודיע שר הפנים דרעי על איסור כניסה למגיעים מאיטליה שאינם אזרחי או תושבי ישראל - כלומר זרים שביקרו באיטליה לאחרונה - בין אם איטלקים ובין אם לא.

בעקבות ההנחיות של משרדי הבריאות והפנים, באל על הודיעו על:

השהיית הפעילות לכלל היעדים באיטליה (מילאנו, ונציה, רומא וכן נאפולי בטיסות סאן דור) החל ממחר, ועד 14 במרץ הקרוב
פעילות החברה לתאילנד תושהה החל מיום שני הקרוב ועד 27 במרץ. באל על ציינו כי ההמראה אחרונה לבנגקוק תהיה ביום ראשון הקרוב, ובכיוון השני מבנגקוק לנתב"ג יומיים לאחר מכן, ביום שלישי
• החברה תדחה את פתיחת הנתיב לטוקיו לתאריך 4 באפריל
השהיית פעילות החברה לבייג'ינג והונג קונג תוארך עד ל-2 במאי

באל על ציינו כי נוסעים המחזיקים בכרטיסים לטיסות המבוטלות יוכלו לקבל כספם בחזרה, לחילופין, נוסעים המעוניינים בטיסה חלופית יפנו למוקד השירות של החברה או לסוכן הנסיעות דרכו בוצעה הזמנתם.

בצל גילויו של חולה ישראלי ראשון בקורונה לאחר שהיה באיטליה - ראש הממשלה נתניהו ביקר היום (חמישי) במוקד מד"א והודיע: "כל מי שחזר ממדינה כלשהי בעולם ויש לו את תסמיני נגיף הקורונה - מד"א ישלחו פרמדיקים עד הבית שיבצעו שם את הבדיקה. זהו דבר חדשני שיכול למנוע את התפשטות המחלה. אזרחי ישראל, אני מבקש את שיתוף הפעולה שלכם".

היינו הראשונים בעולם שחסמנו טיסות ממדינות שבהן מופיע הנגיף בהיקף משמעותי

רה"מ נתניהו

נתניהו דחה את הביקורת על כך שישראל נקטה בצעדים מרחיקי לכת בהשוואה ליתר מדינות העולם המערבי ואמר: "כיוון שבריאות אזרחי ישראל היא בראש מעיינינו, נקטנו בצעדים שמדינות אחרות לא נקטו - היינו הראשונים בעולם שחסמנו טיסות ממדינות שבהן מופיע הנגיף בהיקף משמעותי ועשינו גם צעדים אחרים".

ראש הממשלה פנה לאזרחי ישראל ואמר כי הם "צריכים לדעת שיש כאן יד בוטחת, יד אחראית ואנחנו רוצים זהירות ומשנה זהירות, אבל אנחנו רוצים גם אחריות, ולכן אני מבקש מהאזרחים להישמע להוראות, לשתף פעולה עם הרשויות וכמובן לא להיסחף לחששות יתר. אנחנו נוציא את ההנחיות בהתאם להתפתחויות. כפי שהיינו עד עכשיו המדינה המתקדמת בעולם בתחום הזה, כך נמשיך גם בהמשך".

תדרוך מיוחד של משרד הבריאות
מנכ"ל משראד הבריאות בדיון הערכת מצב | צילום: החדשות 12

נתניהו סיכם את ביקורו בתקווה שלמרות מקרה ההידבקות הראשון, אם יינקטו אמצעי הזהירות הנדרשים - הנגיף לא יתפרץ בישראל: "אנחנו יכולים לשלוט במחלה, אנחנו פועלים טוב יותר מכל מדינה אחרת בעולם, כך למיטב ידיעתי, והדבר תלוי גם בהנחיות שאנחנו מוציאים מכאן, ממשרדי הממשלה, ממשרד רה"מ - וזה גם תלוי בכם, אזרחי ישראל. כולכם, בלי יוצא מן הכלל, אני מודה לכם על שיתוף הפעולה".

מפת התפשטות הקורונה בעולם