"ההורים הסרבנים" מעמנואל עומדים היום במוקד הפגנות הענק בבני ברק ובירושלים. "אנחנו לא מתפשרים. מה שגדולי הדור אומרים לנו - אנחנו עושים וצועדים לכלא", הם הצהירו היום לקול תשואות ההמונים.

"ב-3 השנים האחרונות שפכו את דמנו עם עלילות. אנחנו צועדים ביחד. מה שהתורה אומרת - איתה נלך, ובעזרת השם נקדש שם שמיים", הצהיר אחד האבות שצפוי להיאסר היום.

יצחק ויינברג, אב נוסף שצפוי להיאסר היום, אמר בשיחה עם חדשות 2: "אנו מקבלים עול מלכות שמיים. נלך לכלא למען שמו יתברך. נשתדל להגיע למגרש הרוסים ב-17:00, מקווה שלא תהיה תקלה בגלל הפקקים".

ויינברג תקף את התקשורת והרשויות: "לא בחלו נגדנו בשום אמצעי למעט שקר, מרמה, השמצה והכפשה. כל מה שעשינו היה בהתייעצות עם גדולי ישראל. הם מורים את דרכינו ולפיהם נלך. כל הסיפור העדתי הוא שקר ועלילת דם. העניין הוא מהותי-דתי. התרגלנו לחיות מהיום להיום, במשך שלוש שנים אנחנו חיים ככה. עכשיו הולכים לכלא - אז נעשה זאת".

על האוטובוס שעושה את דרכו למגרש הרוסים בירושלים, ראיינו אב נוסף, הרב מאיר אלמליח. "נלך לכלא - אפילו שנצטרך להשאיר את הילדים, אפילו שכואב לי". על האוטובוס עלה עם הרב אלמליח גם בנו הקטן. "הוא אומר לי 'אבא, אני הולך איתך לכלא'. אבל אני לא מאמין שיכניסו אותו".

אשתו של הרב אלמליח תיכנס גם היא לכלא, אך לא לבד. עמה "ייכלא" גם תינוקה, בן חודש וחצי בלבד.

רוצים לקבל עדכון על שידורים חיים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפכ"ל: "משטרת ישראל ערוכה"

בצהריים הגיע המפכ"ל רנ"צ דודי כהן לזירת ההפגנה בירושלים, אחרי פגישתו עם ראשי המחאה החרדית. "האירוע הזה מבטא את המרקם העדין מאוד של מדינת ישראל", אמר. "משטרת ישראל ערוכה ליישם בצורה דמוקרטית את צו בית המשפט כמדינת חוק".

לדבריו, "בשעה 17:00 יתייצבו על פי החלטת בג"ץ 61 אסירים במגרש הרוסים ויובלו לבית הסוהר. המשטרה נערכת כדי לאפשר את התהלוכה והאירוע בסדר מופתי ועושה עבודה קודש".

המפכ"ל הוסיף: "הבקשה שלנו לדחות את מאסר ההורים ל-17:00 נעשתה באמצעות היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות - וזאת לצורך התארגנות נוספת. צריך להתנהל בצורה דמוקרטית, מותר להתארגן ולהפגין - אך יש לקיים צווים של בית המשפט".

הנחיות להורים: כך תצטיידו לכלא

בשעות הבוקר נפתחה פגישתם של נשיא המדינה שמעון פרס והרב גרוסמן ממגדל העמק, בניסיון נוסף למצוא פשרה בפרשה. יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, ניסח מצידו מסמך פשרה עליו ניסה להחתים את בכירי הרבנים ואת עורכי הדין של הצדדים ולהגישו לבג"ץ בהקדם האפשרי.

לא רק במשטרה נערכים לכליאתם של ההורים, כי אם גם בקרב המשפחות הסרבניות. בתום דיון מיוחד שנערך במקביל בעמנואל ובישיבת אגודת ישראל בירושלים, סיכמו הרבנים על גיבושו של מסמך משותף שחולק להורים הסרבנים, ובו כללים, הנחיות מפורטות ואף רשימת ציוד אותן צריכים ההורים לקחת עמם אל מאחורי הסורגים.

שני המסמכים פורסמו במהלך הלילה, והגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט. רשימת ההנחיות מפורטת עד מאוד ומסבירה אילו פעולות הן בגדר חובה ואילו לא, ויורדות לרזולוציות נמוכות מאוד, כמו מתן ארוחות צהריים לילדים ושליחתם להסעות. ההורים אף הונחו "להשאיר את התיקים שהוכנו לבית הסוהר באוטובוס במהלך עצרת המחאה", ובנוסף אורגנה "קייטנה" לבנות שהוריהן ייאסרו.

צעדת החרדים לכלא - כל הפרטים

במסמך השני פורטה רשימת ציוד מיוחדת ומומלצת להורים - "מה מותר להביא לבית הכלא" שמה. בין השאר הומלץ להורים להצטייד בכלי מיטה, סבון, מברשת שיניים, מגבות, ספרי קודש ותפילין. בהמשך ניתן הסבר קצר להורים על נהלי בית הכלא. "אין להביא כסף - משום שאין לו שום משמעות בבית הסוהר", נכתב להורים. "בעניין סיגריות - לכל בית כלא יש את הנוהל שלו".