החרדים נגד בג"ץ: הפרדת הבנות הספרדיות מהבנות האשכנזיות הלומדות בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל שנחשפה לראשונה לפני כשלוש שנים בחדשות 2, יצרה קרע עמוק בחברה החרדית שהגיעה עד לפתחו של בג"ץ. למורת רוחם של רוב ההורים האשכנזים ביישוב, שופטי בג"ץ החליטו כי ההפרדה מנוגדת לחוק, וחייבו את ההורים לשלוח את בנותיהם לבית הספר בו לומדות גם תלמידות אשכנזיות.

רוצים לקבל עדכון על שידור חי ברגע שההורים מעמנואל יכנסו לכלא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 באיזה רחובות צפויים שיבושים בעקבות העצרת?

בשעה 12:00 תחל הפגנת החרדים בבני ברק. העצרת בירושלים צפויה להתחיל בשעה 13:30 ובעקבותיה צפויים שיבושים ברחובות שמגר, ירמיהו, בר אילן, ובקטע שבין רחוב שבטי ישראל עד תחנת המשטרה במגרש הרוסים שבמרכז העיר. לאחר מכן תתקיים עצרת נוספת מול מטה המשטרה בירושלים ובשעה 17:00 ההורים יועברו לכלא בהפרדה: הנשים לכלא נווה תרצה, והגברים לכלא מעשיהו.

כיצד נערכת המשטרה להפגנה?

בשעות הלילה תקיים המשטרה דיון נוסף לקראת ההפגנה. רמת הפעילות הועלתה ולא פחות מ-10,000 שוטרים ייפרשו. בנוסף, המשטרה ערוכה לשימוש באמצעים ככל שיידרשו, תוך תהליך קצר מול עצורים ומתפרעים. לאורך כל שעות ההפגנה תקיים המשטרה הערכות מצב שוטפות ובחינה מחודשת של תמונת המצב.

כמו כן, תוגברה היום האבטחה סביב שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי, שעמד בראש ההרכב שפסק נגד ההורים מעמנואל. ההחלטה לכך התקבלה לאחר כמה התבטאויות חריגות שנשמעו נגד השופט לוי מגורמים חרדיים.

מדוע ההורים צפויים ללכת לכלא?

באוגוסט 2009 קבע בג"ץ כי מרכז החינוך העצמאי ובית הספר בית יעקב, "פגעו בזכותן של התלמידות הספרדיות לשוויון", וחייב את ההורים להפסיק את ההפרדה בבית הספר. בית המשפט הורה להורים לקיים את פסק הדין הבוקר, אך ההורים דבקו בעמדתם ולא שלחו את בנותיהם לבית הספר. סירובם נחשב לביזיון בית המשפט שבגינו הם צפויים להישלח למאסר של שבועיים.

כמה הורים צפויים להישלח לכלא?

מדובר בכ-80 צווי מאסר שיישלחו להוריהן של כ-40 בנות ביישוב עמנואל

איך יתבצע תהליך המאסר?

"לוח הזמנים" הצפוי (צילום: חדשות 2)
"לוח הזמנים" הצפוי | צילום: חדשות 2

כאמור, הורי התלמידות לא שלחו הבוקר את בנותיהן לבית הספר שבו לומדות גם הבנות הספרדיות ובכך הפרו את פסק הדין של בג"ץ. אתמול בערב הם הודיעו כי הם מתכוונים להמשיך בסירובם. היום בבוקר אותם הורים יקבלו צווי מאסר שמחייבים אותם להתייצב בבית המעצר במגרש הרוסים.

עם קבלת צווי המעצר, ההורים מעמנואל יגיעו לבני ברק, שם יקיימו עצרת לכבודם. לאחר מכן הם ייצאו בשיירה לכיוון מגרש רוסים בירושלים, שם ימתינו להם עשרות אלפים מכל הפלגים ביהדות החרדית, שתומכים בסירובם של ההורים לשלוח את בנותיהן לבית הספר.

בשירות בתי הסוהר נערכים לקליטת מספר האסירים הגדול ואף רכשו מנות אוכל בהכשר החסידות סלונים עבור ההורים.

ביישוב עמנואל ישנה התארגנות של משפחות אומנה שישגיחו על הבנות בזמן שהוריהן ישהו במאסר.

מדוע קיימת הפרדה בבית הספר?

פשקוויל שקורא לצאת להפגנה (צילום: אבי יוספי, דוברות איחוד הצלה)
פשקוויל שקורא לצאת להפגנה | צילום: אבי יוספי, דוברות איחוד הצלה

חלק מתושבי עמנואל משתייכים לזרם ביהדות החרדית שדוגל בחינוך מחמיר יותר עבור ילדיהם. רוב ההורים הם אמנם אשכנזים, אך כשליש מהם הם יוצאי עדות המזרח. אותם הורים מדגישים שלא מדובר בהפרדה עדתית אלא נוגע למידות הדתיות של משפחות הבנות הספרדיות, כמו לדוגמה: בחירתן להחזיק טלוויזיה בביתן, שימוש ברשת האינטרנט ועוד. רוב ההורים משתייכים לחסידות סלונים.

מה יקרה אחרי המאסר?

בתום תקופת המאסר מתחילה חופשת הקיץ. בג"ץ הורה להורים למצוא פיתרון לנושא ההפרדה לפני תחילת שנת הלימודים הבאה.

האם עדיין יכולים להגיע לפשרה?

המגעים לפשרה יימשכו עד לרגע האחרון. בתשע וחצי בבוקר ייפגש נשיא המדינה שמעון פרס עם חבר הכנסת מאיר פורוש ועם הרב יצחק גרוסמן ממגדל העמק, בניסיון להרגיע את הרוחות.

יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי, גם מנסה להגיע לפשרה וניסח מסמך עליו הוא מנסה להחתים את בכירי הרבנים ואת עורכי הדין של הצדדים בכדי להגיש לבג"צ נוסחה מוסכמת, שלפיה במהלך החופש הגדול - יגובשו מסגרות חינוכיות שמתאימות לקהילות השונות החיות בעמנואל.

מהי חסידות סלונים?

חסידות סלונים היא חצר חסידית שנוסדה בעיר סלונים, במערב בלארוס, ונקראת על שמה. שושלת אדמור"י סלונים נמשכת למעלה מ-150 שנים. חסידות סלונים נחשבת לזרם שאינו אנטי ציוני והמשתייכים אליו שמים דגש על אמונה וענווה.