האמהות לא הגיעו למעצר: 22 נשים שהיו אמורות להיעצר היום בשעה 17:00, לא התייצבו במגרש הרוסים בירושלים. הנשים, חסידות סלונים, נימקו את ההתחמקות בכך שלא היו "מסוגלות לעזוב את הילדים, מחר שבת, שלחנו את הגברים". הנשים סיפקו גם נימוק לאי הגעתן - מטעמי צניעות.

בנוסף ל-22 האמהות, 4 גברים שהוצאו כנגדם צווי מעצר לא הגיעו למגרש הרוסים הערב. סמוך לשעה 22:00 הגיע אחד האבות הנעדרים למעצר. נכון לעכשיו, 3 אבות נפקדים מכלא מעשיהו. מפכ"ל המשטרה דודי כהן מקיים כעת דיון מיוחד בקשר להורים שלא התייצבו.

33 הגברים עלו סמוך לשעה 19:00 ל-2 אוטובוסים. הם הגיעו לכלא מעשיהו, שם ישהו לשבועיים הקרובים. איתם נסעו גם כמה ילדים, רובם מתחת לגיל שנתיים, אך נמסרו לנציגי העדה החרדית כשהגיעו לבית הכלא. מהשב"ס נמסר כי האבות נקלטו בכלא, לאחר הליך זיהוי.

כשהגיעו האבות למגרש הרוסים החלה להתפתח מהומה, כאשר כוחות המשטרה העבירו אותם דרך ההמון שהמתין להם שם - יותר מ-100,000 אנשים. באזור נוצר דוחק רב.

במתחם המעצרים היו גם בנותיהם של ההורים העצורים. הן ליוו את האבות ממש עד הכניסה למעצר, בדמעות. האמהות כאמור טרם הגיעו למעצר.

תחילה קבע בג"ץ כי שעת ההתייצבות תהיה 12:00, לאחר מכן דחה זאת בשעה ובסופו של דבר קיבל את בקשת המשטרה לדחות את המעצרים במגרש הרוסים בירושלים לשעה 17:00. העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט שידור חי ממוקדי המחאה לאורך כל היום.

לפי נתוני המשטרה, יותר מ-100,000 חרדים הפגינו לאורך היום בירושלים. כתוצאה מהחום הכבד לפחות עשרה בני אדם התעלפו ועשרות נוספים חשו ברע. הם קיבלו טיפול במקום. בשעות הצהריים המאוחרות התפזרה ההפגנה בבני ברק, ללא אירועים אלימים.

כל ירושלים - הפגנה (צילום: חדשות 2)
כל ירושלים - הפגנה | צילום: חדשות 2

חדשות 2 באינטרנט עושים לכם "סדר בבלאגן" - הנה כל השאלות והתשובות על "אם כל ההפגנות" של החרדים בירושלים:

רוצים לקבל עדכון על שידורים חיים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה קבע בג"ץ?
צוות שופטי העליון, ובראשו השופט אדמונד לוי, החליט כי הורים לתלמידות אשכנזיות בבית הספר "בית יעקב" שסירבו לשלוח את בנותיהן ללמוד לצד ילדות ממוצא ספרדי ייכנסו לבית הכלא.

מה מספר ההורים שצפויים להיכנס למאסר?
צו בית המשפט מתייחס ל-61 הורים לבנות במוסד החינוכי.

לאן נשלחים הורי הבנות האשכנזיות?
האבות שהפרו את הוראת בג"ץ ייכנסו לכלא מעשיהו. האמהות ייכלאו בכלא נווה תרצה.

כמה זמן ישהו ההורים בבית המעצר?
על פי החלטת בית המשפט העליון יישלחו ההורים אל מאחורי סורג ובריח למשך שבועיים.

גם האבות וגם האמהות יישלחו לכלא?                                                                            על מנת לאפשר להורים להמשיך בטיפול בילדיהם הקטנים, אישר להם בית המשפט לבקש את דחיית מאסרו של אחד מבני הזוג עד לשחרור השני. בנוסף פטר בית המשפט ממאסר אמהות לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

מה יקרה אם ההורים ימשיכו בסירובם?
על מנת לסיים את הפרשה העגומה, יוכלו ההורים בשנת הלימודים הבאה, כך על פי המתווה המתגבש, לשלוח את בנותיהן למסגרת חינוכית אחרת אשר אינה ממומנת על ידי המדינה.

המעצר נדחה לשעה 17:00

מוקדם יותר היום קיבלו שופטי בג"ץ את בקשת הפרקליטות לבטל צווי מאסר נגד אימהות לילדים בעלי צרכים מיוחדים מעמנואל. השופטים העבירו ביקורת על עמדת פרקליטם של ההורים שביקש להתנות את השחרור בכך שגם שאר האמהות ישוחררו.

בג"ץ פרסם הבוקר החלטה לפיה על ההורים הסרבנים להתייצב במגרש הרוסים עד השעה 12:00 בצהריים ולהיעצר - וזאת בניגוד לשעת ההתייצבות שהייתה צפויה קודם לכן - בשעה 17:00. מאוחר יותר נדחתה שעת ביצוע הצווים לשעה 13:00. זאת, על מנת למנוע את העצרת הגדולה שתוכננה להיום, לתמיכה והזדהות עם ההורים.

בסביבות השעה 13:00 הגישה המשטרה בקשה לבג"ץ לדחות את צו המאסר להורים מעמנואל לשעה 17:00, אחרי שכבר פרסם שתי החלטות בדבר מאסרם של ההורים: ראשית הם התבקשו להגיע למגרש הרוסים עד השעה 12:00, ולאחר מכן עד השעה 13:00.

המפכ"ל: "משטרת ישראל ערוכה"

בצהריים הגיע המפכ"ל רנ"צ דודי כהן לזירת ההפגנה בירושלים, אחרי פגישתו עם ראשי המחאה החרדית. "האירוע הזה מבטא את המרקם העדין מאוד של מדינת ישראל", אמר. "משטרת ישראל ערוכה ליישם בצורה דמוקרטית את צו בית המשפט כמדינת חוק".

לאחר ההפגנה, אמר המפכ"ל כי "הציבור החרדי ומנהיגיו הוכיחו, עד כה, שניתן גם להביע מחאה וגם לשמור על החוק והסדר, הערכות מקדימה של אלפי שוטרים ומפקדים בשטח, והליך הדברות סדור של משטרת ישראל עם הנהגת הציבור החרדי, הובילו את האירוע לסיומו בסדר מופתי".

הנחיות להורים: כך תצטיידו לכלא

בשעות הבוקר נפתחה פגישתם של נשיא המדינה שמעון פרס והרב גרוסמן ממגדל העמק, בניסיון נוסף למצוא פשרה בפרשה. יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, ניסח מצידו מסמך פשרה עליו ניסה להחתים את בכירי הרבנים ואת עורכי הדין של הצדדים ולהגישו לבג"ץ בהקדם האפשרי.

לא רק במשטרה נערכים לכליאתם של ההורים, כי אם גם בקרב המשפחות הסרבניות. בתום דיון מיוחד שנערך במקביל בעמנואל ובישיבת אגודת ישראל בירושלים, סיכמו הרבנים על גיבושו של מסמך משותף שחולק להורים הסרבנים, ובו כללים, הנחיות מפורטות ואף רשימת ציוד אותן צריכים ההורים לקחת עמם אל מאחורי הסורגים.

שני המסמכים פורסמו במהלך הלילה, והגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט. רשימת ההנחיות מפורטת עד מאוד ומסבירה אילו פעולות הן בגדר חובה ואילו לא, ויורדות לרזולוציות נמוכות מאוד, כמו מתן ארוחות צהריים לילדים ושליחתם להסעות. ההורים אף הונחו "להשאיר את התיקים שהוכנו לבית הסוהר באוטובוס במהלך עצרת המחאה", ובנוסף אורגנה "קייטנה" לבנות שהוריהן ייאסרו.

צעדת החרדים לכלא - כל הפרטים

במסמך השני פורטה רשימת ציוד מיוחדת ומומלצת להורים - "מה מותר להביא לבית הכלא" שמה. בין השאר הומלץ להורים להצטייד בכלי מיטה, סבון, מברשת שיניים, מגבות, ספרי קודש ותפילין. בהמשך ניתן הסבר קצר להורים על נהלי בית הכלא. "אין להביא כסף - משום שאין לו שום משמעות בבית הסוהר", נכתב להורים. "בעניין סיגריות - לכל בית כלא יש את הנוהל שלו".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו יוסי זילברמן, עזרי עמרם, שרה ב"ק, סיון רהב-מאיר ומשה נוסבאום