בבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש הבוקר כתב אישום חמור במיוחד נגד דניאל מעוז, הנאשם ברצח שני הוריו בדקירות סכין ובהשמדת ראיות, לצורך השגת כספי הירושה שלהם. בית המשפט האריך את מעצרו של מעוז ביותר מחודש, עד 7 בנובמבר.

מעוז סירב לדבר עם כלי התקשורת ורק שוחח בלחש עם עורך דינו, שהכחיש בשמו כל קשר למעשים המיוחסים לו. אחיו ואחותו של מעוז, ניר ותמר, הגיעו אף הם לבית המשפט, וגם הם שמרו על פנים חתומות וסירבו להגיב.

כתב האישום החמור מפרט כיצד מעוז, שהתגורר בתל אביב ועבד כעורך-דין, נהג להמר במועדוני קלפים ובעקבות זאת, נקלע לחובות כבדים בסך מאות אלפי שקלים. כתוצאה מכך החליט מעוז, כך נכתב בכתב האישום, להמית את הוריו לצורך קבלת כספי הירושה.

כחלק מתכנון הרצח וממש בשעות שקדמו לו, ביצע מעוז שורה של חיפושים בגוגל במחשבו האישי העוסקים ברצח על רקע ירושות. בין היתר, גלש מעוז באתרים שתיארו מקרי רצח שונים, כולל מקרה של רצח הורים על-ידי ילדיהם, מקרה של ניסיון רצח אישה על-ידי בנה כדי לזכות בכספי ירושה וגם מקרה של רצח על רקע לאומני - רצח בני משפחת פוגל באיתמר, זאת על מנת להבין כיצד לטשטש את הזירה כדי שתיראה כמו פיגוע ולא רצח על רקע פלילי.

אחיו ואחותו של מעוז בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
אחיו ואחותו של מעוז, הבוקר בבית המשפט | צילום: חדשות 2

בליל הרצח, כך מפורט בכתב האישום, יצא מעוז הנאשם מביתו בתל-אביב ונסע לבית הוריו בירושלים. הוא נכנס לבית הוריו ושהה שם זמן מה. בשלב מסויים נטל מעוז סכין באורך כ-30 ס"מ ממטבח הבית, ניגש לאביו שהיה בסלון ונעץ את הסכין מספר רב של פעמים בחלקי גופו השונים. נח ניסה להיאבק בנאשם, וצעק לנורית להזעיק משטרה.

באותה העת שהתה נורית בחדר השינה בקומה העליונה. לשמע קריאותיו של נח, ירדה נורית לסלון הבית. אז, לשון כתב האישום, ניגש אליה מעוז  ונעץ את סכינו בחלקי גוף שונים של נורית, בכוונה לגרום למותה, תוך שהיא נאבקת בו וצועקת לעזרה – אולם לשווא. שניהם נותרו מתים על רצפת הבית.

לאחר הרצח שטף מעוז את הסכין, ובהמשך נסע לת"א שם השליך את הסכין לפח אשפה ליד ביתו. בהמשך הלילה, סמוך לשעה 3 בבוקר, נסע שוב מעוז לבית הוריו בירושלים. כתב האישום מתאר כיצד הוא נכנס לבית וניקה ב אקונומיקה את האזור בו היו מוטלות הגופות, וכן את  הגופות עצמן, במטרה לטשטש ראיות. פרט מזעזע במיוחד העולה מכתב האישום הוא שמעוז ניקה באמצעות סכין מתחת לציפורני אצבעותיהם של הוריו, מתוך חשש שמא הותיר שרידי DNA שלו בציפורניהם. אחרי כל זה, לקח מעוז מתוך תיק השייך לאביו סכום של מעל אלף שקל  במזומן.

עורך דינו של מעוז: "הוא אהב את הוריו והם אהבו אותו"

פרקליטו של מעוז, עו"ד אריאל עטרי, אמר בבית המשפט כי "כתב האישום שהוגש היום אינו משקף את מה שקרה, אנו מצפים לקבל את חומר החקירה, ולאחר שנעבור עליו נציג בפני בית המשפט מדוע דניאל מעוז לא פגע בהוריו. לא בכדי בחרה המשטרה להדליף את חומר החקירה ואת הממצאים שנמצאו על המחשב, כבר עכשיו".

"דניאל מעוז לא רצח את הוריו, אהב את הוריו והם אהבו אותו", הוסיף עורך הדין עטרי. "המשטרה בחרה להדליף את הטענות לפני שמוגש כתב אישום מכיוון שבשלב זה אנו לא יכולים לעבור על חומר החקירה ולהגיב עליו. אחרי שנעבור עליו, נגיב בהתאם. מעוז שמע על הטענות לראשונה אתמול במהדורה המרכזית של חדשות 2. לא מדובר בפעם ראשונה שמודלף חומר שאינו מבוסס, ובמרבית הפעמים הנאשמים מזוכים".

"למיטב ידיעתי, קשה לי לראות את מעוז מאשר כי הוא גלש בנושאים הצמודים לנושאי הרצח. המשטרה הדליפה את המידע, טרם עיינו בחומר החקירה, אין לי שום יכולת ממשית להתייחס לטענה. אנו לא אמורים לשכנע את המשטרה, אלא את בית המשפט, וכך נעשה".

הרצח פוענח בעזרת המחשב של הרוצח

אמש חשפנו במהדורה המרכזית של חדשות 2 גילויים מחקירת המשטרה שהובילו את החוקרים לעצור את מעוז בחשד לרצח. שבועיים לאחר הרצח הגיעו חוקרי היחידה המרכזית של משטרת ירושלים למעבדת מחשבים ברמת גן המתמחה בשחזור מידע. החברה שחזרה את הדיסק הקשיח שהיה במחשב של דניאל, שהיה מחוק. ארבעה ימים רצופים עבדו במעבדה על הדיסק, ולבסוף - התוצאות הדהימו את החוקרים.

דניאל מעוז, חשוד ברצח הוריו (צילום: חדשות 2)
החשוד ברצח - בזירת הרצח | צילום: חדשות 2

מעוז ביצע חיפושים באתרי אינטרנט ואחר סרטוני הדרכה של מעשי רצח, ובמעבדת המחשבים אף הצליחו להגיע למניעי הרצח. צוות החוקרים הצליח לשחזר את מילות החיפוש בהן השתמש מעוז באינטרנט - ואלו לא הותירו מקום לספק.

בין היתר, חיפש מעוז אחר מידע ואף "מקור השראה" מרצח בני משפחת פוגל באיתמר - כדי שהזירה תראה כמו אירוע לאומני ולא פלילי. החיפושים האחרונים באינטרנט בוצעו פחות מ-12 שעות לפני מקרה הרצח.

"הצלחנו להגיע למניעים של הרצח", מספר יואב זילברשטיין, מנכ"ל טיק-טק שחזור מידע, החברה ששחזרה את המידע על המחשב. "התקשרתי באמצע הלילה למפקד החקירה ואמרתי לו - זה האיש שאתם מחפשים".

שחזור הקבצים הוביל בסופו של דבר למעצרו של מעוז, שהכחיש את מעורבותו במעשה. שלושה ימים לפני מעצרו של דניאל מעוז, כשעדיין לא ידע שהוא עצמו סומן על כוונת החוקרים כאחראי לרצח הוריו, הוא שוחח עם כתב חדשות 2, משה נוסבאום.

באותה שיחה הוא הקפיד להעמיד פנים כי אינו יודע דבר אודות נסיבות הזוועה - והביע חשש מרומז שמישהו, בכל זאת, יצליח להתחקות אחר עקבותיו. להתנהגותו עד רגע מעצרו ולמידע שהתגלה במחשבו האישי, יהיה קרוב לוודאי משקל מכריע במשפט שיתנהל נגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק