אלרואי הירשזון נחשד בהחזקת מריחואנה (צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן)
אלרואי הירשזון, היום | צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן

"אני מתרגש מכל העדים שהגיעו להעיד לטובתי", כך אומר היום שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון עם הגעתו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בפתיחת דיון הטיעונים לעונש במשפטו. בניסיון אחרון לדבר אל ליבם של השופטים, ניסו פרקליטיו של הירשזון להביא כמה עדי אופי שיספרו על צדדיו הטובים שר האוצר לשעבר.

"לאחר כל מה שסבלנו, אני לא יודע כיצד הוא יעמוד בעונש מאסר מרוחק מילדיו", אמר הבוקר בנו האמצעי של הירשזון, אלרואי. "עונש מאסר הוא גזר דין מוות עבורו, אני מבקש מכבודה את מידת הרחמים", הוא הוסיף.

"אני לא מאחל לאף אחד להגיע למצבה של אימי", המשיך הבן. "אבא עשה בשביל אמא הכל, הוא סעד אותה ברגעים הקשים הביותר, דווקא באותן שנים שהיו קשות ביותר בחיי בחייו דווקא באותן שנים הוא היה לנו גם אב וגם אם", הוא הוסיף. "אמנם אלוהים לקח לי את אמא אבל נתן לי אבא חם ואוהב, כדי שלא ארגיש בחסרונה".

_OBJ

"אני רואה את אבא יושב על ספסל הנאשמים וליבי נקרע לחתיכות, איך בהינף יד אחד נמחקים מעשיו הטובים של בן אדם", אמר אלרואי בבכי. "אינני מאחל לאף אדם לעבור את מסכת הייסורים שעברנו בשנים האחרונות".

"אני מכיר את הירשזון מאז שנות ה-80 המוקדמות והוא היה אחד היחידים שהתחיל לעבוד בכנסת למען ניצולי שואה", אמר הבוקר נח קליגר, ניצול שואה שהגיע לדבר בשבחו של הירשזון. "הוא מבין ההוגים של רעיון מצעד החיים שאמור להיות מתווה סמלי של צעדת המוות", הוא הוסיף. "הוא ראוי לכל שבח והערכה".   

התביעה דורשת: עונש מאסר ארוך

"אנחנו מבקשים להטיל על הירשזון עונש מאסר ממושך - למרות שאנחנו מודעים לעשייה ולרקורד העשיר שלו לאורך השנים", אמר הבוקר התובע במשפט עו"ד אלי שוורץ-שואף.

"אחרי מה ששמענו כאן הבוקר, מי לא רוצה לרחם עליו?", הוסיף עו"ד שוורץ-שואף. "אבל מי שלא נמצא פה אלו העובדים, שנושאים בסופו של יום במחיר על מעשיו של הירשזון", הוא הוסיף.

לדבריו, "איש ציבור שעובר עבירה צריך לדית שהדבר יילקח בחשבון, מדובר במעשים הגבוהה ביותר של חומרה". הוא ציין כי "מעשיו של הירשזון מצדיקים ענישה הולמת".

גנב, רימה והפר אמונים

הירשזון הורשע בשבוע שעבר בשישה סעיפי אישום חמורים, הכוללים בין היתר: גניבה, מרמה, רישום כוזב וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. השופטים אמרו בהחלטתם כי שר האוצר לשעבר "הפך את הסתדרות העובדים הלאומית לקזינו", וכי היו לו "גירסאות קלושות שצצו יש מאין".

השופטת ברכה אופיר-תום אמרה בהכרעת הדין כי "טענותיו של הירשזון על ה'לא ידעתי, לא ראיתי, לא שמעתי' - היא חסרת משמעות מאחר והוא עמד בראש הארגון, עליו היה להבטיח התנהלות נאותה, שלו ושל חבריו".

_OBJכתב האישום נגד הירשזון הוגש ב-4 ביוני 2008. הוא מואשם בגניבה, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. העונש על כל אחד מסעיפי האישום נע בין שלוש ל-10 שנות מאסר.

הירשזון הואשם כי בהיותו יו"ר ההסתדרות קיבל מדי חודש במעטפות בין 15 ל-25 אלף שקלים במזומן, ובחגים קיבל "מענקים מיוחדים". במהלך המשפט טען הירשזון כי כל הכספים שלקח היו מקדמה על חשבון כספי הפנסיה שהגיעו לו מההסתדרות.

על פי כתב האישום, גנב הירשזון יחד עם 11 נאשמים נוספים בין השנים 1998 ל-2005 כארבעה מיליון שקלים מכספי הסתדרות העובדים הלאומית בראשה עמד ומעמותת ניל"י. על פי כתב האישום שלשל הירשזון לכיסו כשני מיליון שקלים וחצי. חלק מהכספים נשלחו לביתו של הירשזון במעטפות שהכילו מזומנים. 

צולם משקר בחקירה

במהלך המשפט התיר בית המשפט לפרסום קטעים מצילומי חקירתו במשטרה של שר האוצר לשעבר, בו הוא נשמע משקר בלי היסוס בתשובה לשאלת החוקרים האם קיבל לידיו כסף במזומן. "לא קיבלתי מזומנים", אמר הירשזון בחקירה.

באחד מקטעי החקירה שהותרו לפרסום התעמת הירשזון עם מנהל הסתדרות העובדים הלאומית לשעבר, יצחק רוסו, וטען כי "מעולם לא קיבלתי מזומנים, לא בהסדר כזה ולא בהסדר אחר".

מאוחר יותר בבית המשפט הודה הירשזון בקבלת כסף מזומן במעטפות מידיהם של עובדיה כהן ויצחק רוסו. עוד עלה מן העדויות כי הירשזון שיקר בחקירה, מאחר וחשש כי כהן ורוסו יפילו עליו את כל האשמה: "אם אני רק אתחיל לדבר הכל יהיה עלי". בדיון אחר הוסיף שר האוצר לשעבר כי הוא בוש ונכלם בדרך בה קיבל את הכסף.