בית המשפט הכריע: אברהם הירשזון "הפך את הסתדרות העובדים הלאומית לקזינו". שר האוצר לשעבר הורשע ב-6 סעיפי אישום חמורים הכוללים בין היתר: גניבה, מרמה, רישום כוזב וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הירשזון צפוי לערער על ההחלטה, אולם על פי ההרשעה - הוא צפוי להישלח לשנים ארוכות בבית הכלא.

"להירשזון גירסאות קלושות שצצו יש מאין", אמרה השופטת ברכה אופיר-תום בהכרעת הדין. "טענת ה'לא ראיתי, לא ידעתי, לא שמעתי' היא חסרת משמעות מאחר והוא עמד בראש הארגון, עליו היה להבטיח התנהלות נאותה, שלו ושל חבריו".

"לא יכול להיות שהירשזון לקח את הכסף בתום לב"

טענת ה"תום לב" נדחתה נחרצות ידי השופטת: "לא יכול להיות שבקנה מידה ואמות מוסר של בני אדם רגילים, הירשזון לקח את הכסף בתום לב". בית המשפט זיכה את הירשזון בשני סעיפים זניחים יחסית של מימון קנסות מכספי ציבור ומימון אסור של כנסי פריימריז.

השופטת הוסיפה: "חרטתו של הירשזון על הדרך הקלוקלת בה צעד, גם לשיטתו, היא בוודאי כנה. שהרי זו הובילה אותו אל המקום בו הוא ניצב היום. עם זאת, קשה לקבל חרטה זו כאותנטית כאשר, בה בעת, עומדים מאחוריה כל אותם הסברים חסרי אחיזה בהיגיון ובמציאות, בדבר תום ליבו בעצם ביצוע מעשי הגניבה והמעילה".

"לזכותו של הירשזון יש לזקוף את ההודאה בעובדות", אמרה ברכה תום אך הוסיפה: "לרעתו יש לזקוף שקווי ההגנה בבית המשפט היו חדשים, ולא הועלו בחקירתו במשטרה". הירשזון נראה מוטרד בכניסתו וביציאתו מבית המשפט, וסירב לדבר עם התקשורת.

סעיפי האישום: גניבה של שני מיליון שקלים וחצי

הירשזון הואשם כי בהיותו יו"ר ההסתדרות קיבל מדי חודש במעטפות בין 15 ל-25 אלף שקלים במזומן, ובחגים קיבל "מענקים מיוחדים". במהלך המשפט טען הירשזון כי כל הכספים שלקח היו מקדמה על חשבון כספי הפנסיה שהגיעו לו מההסתדרות.

משפט הירשזון (צילום: חדשות 2)
השופטת אופיר תום | צילום: חדשות 2

כתב האישום נגד הירשזון הוגש ב-4 ביוני 2008. הוא מואשם בגניבה, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. העונש על כל אחד מסעיפי האישום נע בין שלוש ל-10 שנות מאסר.

על פי כתב האישום, גנב הירשזון יחד עם 11 נאשמים נוספים בין השנים 1998 ל-2005 כארבעה מיליון שקלים מכספי הסתדרות העובדים הלאומית בראשה עמד ומעמותת ניל"י. על פי כתב האישום שלשל הירשזון לכיסו כשני מיליון שקלים וחצי. חלק מהכספים נשלחו לביתו של הירשזון במעטפות שהכילו מזומנים. 

"ביזבז 28 אלף שקלים בשלושה ימים"

התביעה הציגה במהלך המשפט תדפיסים של חברת האשראי המעידים על התנהלות הכספית הפזרנית של השר לשעבר. פירוט כרטיס האשראי של הירשזון מתייחס לשנים 1998-2005, תקופה שבה הירשזון היה חבר כנסת, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ושר.

משפט הירשזון (צילום: חדשות 2)
הירשזון. שניות לאחר הרשעתו | צילום: חדשות 2

החל מאוקטובר 1999, במשך כשנתיים, נסע הירשזון לחו"ל, כך על פי התביעה, כל חודשיים ולפעמים כל חודש. הוא ביקר בברצלונה, וושינגטון, ניו-יורק, ציריך, שיקגו, מונקו, פריז וקאן. היעד המועדף על הירשזון, כך נראה הוא ניו-יורק, שם נהג לשלב קניות בשדרה החמישית ובשדרות מדיסון. באחת הנסיעות בנובמבר 2001 הוציא 28 אלף שקלים בשלושה ימים בלבד.

את השיא רשם הירשזון בפברואר 2006, בו הוציא הירשזון, על פי כתב האישום, 12 אלף שקל בחנות-מסעדה בז'נבה המתמחה בפירות ים ובקוויאר.

הירשזון הכחיש את טענות התביעה. באמצעות סניגורו, עו"ד יעקב וינרוט, הוא טען שמעטפות הכסף שקיבל מהסתדרות העובדים הלאומית שולמו לו במסגרת התחשבנות על פנסיה ופיצויים המגיעים לו. על הוצאת הענק במסעדה בז'נווה אמר הירשזון כי קנייה זו לא קשורה לכתב האישום, וכי הוא קנה בחנות עבור חבר שהחזיר לו בהמשך את הכסף.

צולם משקר בחקירה

במהלך המשפט התיר בית המשפט לפרסום קטעים מצילומי חקירתו במשטרה של שר האוצר לשעבר, בו הוא נשמע משקר בלי היסוס בתשובה לשאלת החוקרים האם קיבל לידיו כסף במזומן. "לא קיבלתי מזומנים", אמר הירשזון בחקירה.

באחד מקטעי החקירה שהותרו לפרסום התעמת הירשזון עם מנהל הסתדרות העובדים הלאומית לשעבר, יצחק רוסו, וטען כי "מעולם לא קיבלתי מזומנים, לא בהסדר כזה ולא בהסדר אחר".

43344
הירשזון היום, רגע אחרי הכרעת הדין | צילום:

מאוחר יותר בבית המשפט הודה הירשזון בקבלת כסף מזומן במעטפות מידיהם של עובדיה כהן ויצחק רוסו. עוד עלה מן העדויות כי הירשזון שיקר בחקירה, מאחר וחשש כי כהן ורוסו יפילו עליו את כל האשמה: "אם אני רק אתחיל לדבר הכל יהיה עלי". בדיון אחר הוסיף שר האוצר לשעבר כי הוא בוש ונכלם בדרך בה קיבל את הכסף.

על רוסו עצמו נגזרו יותר מאוחר 15 חודשי מאסר בפועל. הוא הורשע בעבירות של גניבה על ידי מנהל, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות. על רוסו הוטל גם לשלם 300 אלף שקלים קנס, הסכום שבגניבתו הודה.

בתחילת חודש נובמבר 2008 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב עונש מאסר של ארבע שנים ושמונה חודשים על עובדיה כהן, שהיה יושב ראש אגף הכספים בהסתדרות וגנב יותר מ-10 מיליון שקל בזמן עבודתו תחת השר אברהם הישרזון, שכיהן אז כשר התיירות.