הניצבים בדימוס זאב אבן חן, אביה של טופז אבן חן קליין ז"ל, וחיים קליין, חותנה, פנו היום לייעוץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, בדרישה להורות למשטרת ישראל לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטייניץ ושר הביטחון אהוד ברק - בדבר גרימת מותם של הרוגי אסון השריפה בכרמל.

"התלונה אינה מונעת מכאבנו על אובדן הבת והכלה ולא מהשאיפה לנקם אלא מהמודעות, לה שותפים רבים, שהדרך לתקן את האופן הרשלני שבו מתנהלת ממשלת ישראל ומקבלת החלטות הרות אסון, היא ביצירת נורמה שלפיה מקבלי ההחלטות הרשלניות יתנו את הדין בגין מחדליהם הפליליים", הדגישו השניים במכתב.

הם הוסיפו כי "אם הדין לא ימוצה עתה עם האחראים, נמצא עצמנו בפני החלטות רשלניות נוספות שיגרמו לאובדן המוני של חיי אדם... יש קשר סיבתי בין מחדלי הנילונים לבין מותם של ארבעים ושלושה הרוגי אסון השריפה בכרמל".

במכתב מפרטים השניים את טענותיו של מבקר המדינה לינדנשטראוס, כפי שהובאו בדוח החמור שפורסם בשבוע שעבר אודות מחדלי מערך הכיבוי בישראל. הם תוקפים בחריפות: "היה צריך להיות ברור לראש הממשלה ולשרים הנזכרים ששלילת המשאבים תסכן חיי אדם, אך הם כנראה הימרו על כך שאסון לא יתרחש - ובכך פשעו. מקבלי ההחלטות אינם רשאים לשחק ברולטה רוסית בחיי ילדינו - ואם התרחש אסון, דבר שלצערנו אכן קרה - הם חייבים לתת את הדין על כך, ולו בכדי שאסונות דומים לא יישנו".

חיים קליין אמר אתמול בכנס באוניברסיטת תל אביב כי, "למן הרגע הראשון ראיתי איך מתחילה לפעול תעשיית הספינים בראשותו של ראש הממשלה. הספינולוגיה היתה לנגד עיניהם ולא שום דבר אחר". לדבריו, "צפיתי בטלוויזיה וראיתי כיצד הם מפריחים ספינים: ראש הממשלה טס בהליקופטר, קסדה לראשו, מפריחים אווירונים באוויר". את הכנס ארגנו אגודת הסטודנטים ותנועת השמאל הלאומי.

נאום ה"אני מאשים" של זאב אבן חן

שמונה ימים לאחר שאיבד את בתו טופז באסון האוטובוס על הכרמל, הגיע ניצב בדימוס זאב אבן-חן לתכנית "אולפן שישי", שם שטח את טענותיו כלפי ממשלת ישראל, והעומד בראשה, על שלא מנעו את האסון וגרמו למותם של צוערי השב"ס, קציני המשטרה והכבאים.

"אני שבוע כמעט ולא ישן, והרגשתי שאני צריך לבוא לפה למרות זאת. אני לא איש פוליטי ולא מונע משאיפות פוליטיות", הבהיר אבן-חן בתחילת דבריו, "לא באתי להתאבל בפומבי על מותה של טופז. אני לא מונע מרגשות נקם, אני פשוט חרד לעתידה של מדינת ישראל ולכן הבטחתי מה שהבטחתי - לפעול עד שהאחראים למחדל הזה ייקחו אחריות על מעשיהם".

"בשבוע שעבר שילמתי מחיר כבד. טופז, חבריה, קציני המשטרה והכבאים נהרגו. לזכרם אני מתריע עכשיו, לפני שהמחדל הנורא הבא יקרה, אתם לוקחים את הסיכון שאתם וילדיכם תהיו הבאים בתור: כולם מדברים על רעידת אדמה, גלי צונאמי מהים התיכון, טילים כימיים שינחתו בשטח ישראל ופיצוץ של חומרים מסוכנים. כשהבתים ירעדו - יהיו 40 אלף הרוגים ולא 40.

כשזה יקרה יגידו בממשלה לא ידענו, לא היו תקציבים ויטילו את האשמה אחד על השני כמו במקרה הזה. את מי זה מעניין? מדינת ישראל התגלתה במלוא מערומיה ובשיא חולשתה, אויבינו מרוצים מהמצב ואנחנו עלולים לאבד את יכולת ההרתעה שלנו. אין לנו הרתעה!. אסור לנו להמתין למכה הבאה - יש למחות בעוז ולא להרפות. ראש הממשלה צריך לקום, להתפטר וללכת לבחירות! לא הוא לקבוע אם הוא מתאים להמשיך בתפקידו אלא העם! ואם לא יהיה לו האומץ לעשות כן צריכה לקום זעקה ציבורית כזו גדולה שתגרום לו להתפטר".

"ראש הממשלה הוא פחדן ושקרן"

זאב אבן חן המשיך: "יש פה מציאות שקשה לתפוס אותה במדינה. זאת פעם ראשונה שמשפחות הנספים, מוחרמות ומוקצות מחמת מיאוס", אומר אבן-חן, ומדגיש ששום גורם מהממשלה לא הגיע לנחם אותו במהלך השבעה. "מי שבא אלינו היה הנשיא פרס שהיה מאוד רגיש וישב עם המשפחה. ביקרו אותנו גם שרים שהם חברים שלי אבל באו באופן פרטי: יצחק אהרונוביץ שהיה איתי ניצב במשטרה, עוזי לנדאו, משה כחלון ויצחק (בוז'י) הרצוג, אבל נציג רשמי של הממשלה לא היה בהלוויה ונציג רשמי לא היה בשבעה. אצלי לא ואני מניח שגם לא במקומות אחרים".

לסיכום דבריו, תקף אבן-חן את ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן אישי. "אם ביבי לא יבוא אליי וידבר איתי אז הוא פחדן. זה שאף אחד לא בא זו משמעת קואליציונית? איך הם יטפלו במחדלים הבאים? מה זה חוסר הרגישות הזו?. אותי לימדו שאם תקלות קורות במשמרת שלך - עלייך לקחת אחריות למעשייך. אם הוא הבטיח יום אבל לאומי, אז לא צריך לקחת יומיים לפרסדם מודעות בעיתונים. בטח הוא התייעץ קודם עם יחצ"נים ויועצים משפטיים. אחר כך הוא התנכר אלינו, אז הוא גם שקרן ולא רק פחדן!

"דקה אחרי שבעלה של טופז, עמית, שהוא אלמן בן 28 והיה קצין בצנחנים התראיין לרדיו מדם לבו, סיפרו לי אנשים שעלה ניר חפץ, הבחורצ'יק הזה, שהוא הדובר של ראש הממשלה וראש אגף ההסברה ועוד כמה תארים. הוא אמר 'בשעת צער גלי האתר יספגו הכל'. או שראש הממשלה ידע על הדברים הללו, ואז זה חמור, אם הוא לא ידע זה גם חמור! אז שיעיף אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

אלפים הביאו את תנ"צ אהובה תומר למנוחת עולמים

בן זוגה תומר: "האהבה הראשונה שלה הייתה המשטרה"

האש הכריעה את אהובה תומר

האש בערה במשך 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

43 הרוגים באסון הכרמל

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון