אלפים נהרו בשעות הצהריים לבית העלמין הצבאי בחיפה ללוות את תת ניצב אהובה תומר בדרכה האחרונה. תומר, מפקדת תחנת משטרת חיפה, נפטרה הבוקר בבית החולים רמב"ם בעיר - ארבעה ימים אחרי שנפצעה אנושות בשריפת הענק בכרמל. את טקס ההלוויה העברנו בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2.

בין הנוכחים בהלוויה: השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'; כל צמרת המשטרה, ובהם המפכ"ל דודי כהן ומפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון קורן; ראש העיר חיפה יונה יהב; שוטרים רבים; בני משפחה וחברים.

הרב הראשי של המשטרה פתח את הטקס בשירת "אנא בכח גדולת ימינך". מיד אחריו עלה מפכ"ל המשטרה, רנ"צ דודי כהן, להספיד את אהובה תומר ז"ל. "אנו עומדים המומים וכואבים, נפרדים מתנ"צ אהובה תומר, אשת חיל פורצת דרך, מפקדת נערצת – חברה", אמר המפכ"ל. "ימים קשים הם לנו, ימים בהם את טובי אנשינו. במשימת האש נהרגו לצדה של אהובה תנ"צ ליאור בוקר וסנ"צ איציק מלינה, אותם ליווינו בצער עמוק אתמול למנוח עולמים. שלושתם התייצבו יחידו למשימה, כמו שהתייצבו למאות משימות, מודעים לסכנה, אך גם לאחריותם כשוטרים נכנסו לקו האש. מבין הלהבות השתקף לו ערך ההגנה על חיי אדם והוא היווה להם שליחות שאין שנייה לה".

זרי פרחים ליד קברה של אהובה תומר ז"ל, היום (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
זרי פרחים ליד קברה של אהובה תומר ז"ל, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2
"הייתה לה נוכחות שלא ניתן להתעלם ממנה, מנהיגה טבעית מבטן ולידה", הוסיף רנ"צ כהן. "גם לאחר שנפצעה הוכיחה עד כמה היא מפקדת בנשמה - ולא עזבה אותנו עד שווידאה שהשריפה כבתה והכרמל אינו בוער. את אהובה לא נוכל להחזיר לשורותינו - אך את הרוח שלה, נוכל לאמת ולנצור לעצמנו ולהנחיל לדודות הבאים. שוטרי משטרת ישראל מצדיעים לתנ"צ אהובה תומר ומחבקת את המשפחה שהפכה באחת לחלק בלתי נפרד מאיתנו. שורת שוטרי ומפקדי משטרת ישראל הניצבת כאן היא מחנה הממשיכים את דרכה של אהובה, ברוח שגילמה בחייה ובמותה".  

ראש עיריית חיפה יונה יהב ספד בדמעות: "אהובה אהובתי, כך תמיד התנהל הדיאלוג בינינו. לא יאומן שאני עומד במעמד זה כדי להיפרד ממך. שכדור האנרגיה שכל כך סימלת, שוב לא יתהלך בינינו. תמיד היית בחזית, במקום ההתרחשות - כי היית מפקדת בכל רמ"ח איברייך. המדים שלבשת זכו להמון כבוד שלבשת אותם. לצד האסרטיביות שלך הייתה הרבה אהבה. היית אהובה על כולנו". יהב הוסיף, "חשבנו שתקבלי תנ"צ - אך לא כך. הבטחת לי שתעברי לחיפה - אך לא דמיינתי שזה יקרה כך".

אחריו נשאה דברים סנ"צ אתי מאירסון, סגניתה של תנ"צ תומר. "אני מתקשה להבין איך את, החזקה והגיבורה, משאירה עננה של כאב. פתאום, בלי הכנה מוקדמת ומבלי להביט סביב, השארת את שוטרי תחנת חיפה מבלי להשאיר פתח מילוט ליגון ולכאב. היית מופת לשוטרים ועשית הכל למענם, וכך אנו נפרדים ממך. הצבת גבוה את רף המבצעיות ונלחמת להביע דעות עמדות. תמיד ללא פשרות. 'שתי נשים יחד', תמיד אמרת לי, 'ואת כולם נצליח לנצח ולהראות לעולם'. אבל השארת אותי לבד. תמיד עם צמד המילים, 'סומכת עלייך'. את לא מבינה שאי אפשר פה בלעדייך?".

תנ"צ רוני עטיה, מפקד מרחב חוף, אמר בהלוויה: "ראיתי את אהובה טרם נקלעה למלכודת האש, כדי להציל אחרים. וזו היא אהובה, שוטרת בכל רמ"ח איבריה. הפגינה גבורה עילאית אל מול הסיכון הממשי לחייה". מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן, אמר: "חברה ומפקדת למופת. אנו מרכינים ראש ונפרדים ממך לאחר מאבק איתנים. המאבק האחרון שלך, המאבק לחיים. נפלת בגבורה תוך סיכון חייך כדי להציל אחרים".

בעלה של אהובה: היא רצה ראשונה לאש

מיד לאחר קבלת הידיעה המרה, התכנסה צמרת המשטרה בבית החולים ורבים מהקצינים הבכירים נשארו חסרי מילים. חלקם פרצו בבכי והתחבקו ממושכות. "אהובה, חברתנו, מפקדת עטורת שבחים, אשת ברזל אמיצה ויקרה שעמדה במבחני אש קשים, ויכלה להם, חיה ומתה כגיבורה", ספד לה המפכ"ל דודי כהן. "כל משפחת משטרת ישראל הלומת צער וכואבת היום".

בן זוגה, דני רוזן, ביקש להודות לכל עם ישראל על התמיכה והדאגה וסיפר על החיים לצד הקצינה המוערכת: "אני חי עם אהובה קרוב ל-20 שנה אבל אני חי בצדה, כי האהבה הראשונה שלה זו משטרת ישראל".

"אני חושב שכל מי שהיה לו איזשהו קשר איתה ידע עד כמה חשובה לה העבודה הזו ודווקא בגלל שחשובה הייתה לה העבודה, היא ביצעה אותה כפי שביצעה ורצה ראשונה לתוך האש".

דני סיכם בדמעות: "לי יהיה קשה מאוד בלעדיה, ואני בטוח שגם לאחרים. אנחנו איבדנו אישה גדולה. ולא נותר לי אלא לקוות שהחיים במשטרה אחריה יהיו אותם חיים, כפי שהייתה רוצה לראות את המשטרה וברור לי שכך ייעשה".

גם נשיא המדינה שמעון פרס ביקש לחלוק כבוד לאהובה. "אשה יוצאת דופן שהעניקה כבוד לכל סמכות פיקודית", אמר הנשיא. "היא הייתה אהובה כאם ונערצת כמובילה ומנהיגה, ובכל מקום התקבלה כסמל שיש לחקותו".

נסעה לסייע בפינוי מכלא דמון - ונקלעה למלכודת האש

במשך ימים ניסה הצוות הרפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה לייצב את מצבה של נצ"מ תומר, שנקלעה בערב יום חמישי למוקד השריפה בכרמל. יחד עם סנ"צ יצחק מלינה ז"ל ותנ"צ ליאור בוקר ז"ל, נסעה תומר מאחורי אוטובוס הסוהרים שעלה בלהבות.

בני משפחתה התפללו כל העת לשיפור במצבה. מקורביה סיפרו כי היא "אישה חזקה מאוד" וציפו לשיפור במצבה. בימים האחרונים היא טופלה במחלקה לטיפול נמרץ כשהיא מורדמת ומונשמת, כוויות מכסות יותר מ-85% מגופה, אך מצבה הידרדר.

נצ"מ תומר נסעה בערב חמישי ברכבה לסייע בפינוי קיבוץ בית אורן. כשהחלו לפנות את כלא דמון מאסיריו, נסעה לסייע ונלכדה באש האדירה, ממש מאחורי אוטובוס הסוהרים שעלה בלהבות. האש הגיעה גם לרכבה של תומר, ולא הותירה לה כל סיכוי להימלט.

בתחילה פונתה תומר לבית החולים כרמל במצב אנוש. הצוות הרפואי קלט אותה כשהיא סובלת מכוויות חמורות בכל חלקי גופה. מותה כמעט נקבע במקום, אך לאחר מאמצים רבים הרופאים הצליחו להחזיר לה את הדופק. לאחר שמצבה התייצב, היא הועברה לבית החולים רמב"ם בחיפה, ושם נקבע הבוקר מותה.

דקות לפני יציאתה למוקד האש, דיברה נצ"מ תומר למצלמות חדשות 2. "אני מסתכלת על השריפה, ופשוט כואב הלב על הכרמל", אמרה.

האישה הראשונה בראש תחנת משטרה גדולה

תומר נולדה בברית המועצות ב-14.10.1957, ועלתה לארץ בגיל שנתיים. למשטרת ישראל התגייסה למשטרה ב-1982. היא שירתה כקצינת פיקוח תנועה חיפה, קצינת מבצעים חיפה, קצינת מבצעים במחוז הצפוני, ראש לשכת סיור ומודיעין חיפה, מפקדת תחנת נהריה, סגנית מפקד תחנת חיפה, קצינת אגף המבצעים של המחוז הצפוני ובתפקידה האחרון כמפקדת תחנת חיפה.

היא מונתה לתפקיד בחודש אוקטובר, לפני שנתיים. במינוי זה עשתה היסטוריה כאשר הייתה האישה הראשונה שמפקדת על תחנה בסדר גודל כזה - תחנת חיפה נחשבת לתחנת המשטרה הגדולה ביותר בישראל.

ברמב"ם עדיין מאושפזים הכבאי דני חייט שנפצע בדליקה, ומצבו מוגדר קשה - אך יציב. צוער שב"ס ג'לאל ביסאן נפצע אנושות באסון האוטובוס, מצבו מוגדר קשה מאוד והוא נמצא בסכנת חיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

האש בערה במשך 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

41 הרוגים באסון הכרמל

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון