פרשת ההגנה במשפט הרצח של הילדה רוז עומדת בפני סיום לאחר שעשרות העידו על דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה. אחד העדים היה הפתולוג שנשכר מטעם ההגנה, שעסק בניתוח המסמכים והעדויות שנאספו עד כה, אשר קבע שרוז לא נרצחה.

לדברי הפתולוג ד"ר חן קוגל, לשעבר סגן מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר, ניתן להעריך ברמת ודאות גבוהה שהמוות לא נגרם כתוצאה מטביעה, וכי למעשה רוני רון, סבה של רוז, השליך אותה לנחל הירקון כשכבר הייתה ללא רוח חיים. עדותו של ד"ר קוגל לא מסתמכת על ממצאים בגופה של רוז, אלא מתבססים על פרטי הלבוש שהיו בתיק שבו נמצאה גופתה בנחל.

הצוללנים שאיתרו את התיק בחודש ספטמבר 2008, מצאו בו בגדים מקופלים שהיו מסודרים לצד גופתה של רוז. לטענת הפתולוג, לו רוז הייתה מתה בטביעה לאחר שהוכנסה לתיק בעודה בחיים, היא הייתה מפרכסת ומפרפרת באופן שהיה מפזר את הבגדים בתוך התיק.

האם העדות תשנה את כתב התביעה?

רצח הילדה רוז פיזאם (צילום: חדשות2)
רוז פיזם ז"ל | צילום: חדשות2

"במקרה של טביעה התנועות תהיינה כה חזקות", הוסיף ד"ר קוגל. "לא סביר שהבגדים יישארו מקופלים ומסודרים בתיק". בתום הבדיקה שערך, טען הפתולוג שלא ניתן להסיק מהי סיבת המוות, כיוון שנמצאו מעט מאוד רקמות רכות במצב ריקבון מתקדם, שהיקשו על קביעת סיבת המוות באופן חד משמעי.

במקרה שבית המשפט יקבל את טענותיו של ד"ר קוגל, ייתכן שהתביעה תיאלץ לשנות את סעיף האישום מ"רצח" ל"הריגה". זאת, במידה שיוכח שרוז מתה כתוצאה מהמכות של סבה, שהעיד בעבר כי סטר לה בחוזקה במהלך הנסיעה, מבלי שהתכוון לגרום למותה.

עורכי הדין מטעם התביעה ניסו להדגיש בפני השופט את חלקה של מארי פיזם, אמה של רוז, במותה של הילדה בת ה-4 וטענו שהעלימה מהבית תמונות של רוז כיוון שלא רצתה אותה בחייה. לדברי התובעים, תמונותיה של רוז נעדרו מביתה של מארי, אולם עורכת הדין רויטל סוויד, שמייצגת את פיזם סיפרה שהיא זו שלקחה את התמונות כדי להשאיר זיכרון בעל ערך למארי פיזם בתום המשפט.

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?

פרשת רצח רוז - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: רוז פיזם

נחשף: דוח נתיחת הגופה של רוז

מארי פיזם מודה: שיקרתי בחקירה

מארי פיזם: רוני שם את רוז שעות בפינה

מארי פיזם, אימה של רוז, מדברת לראשונה

כתב אישום באשמת רצח נגד רוני רון ומארי פיזם