הרצח שזיעזע את המדינה. רוז פיזאם ז"ל (תמונת AVI: חדשות)
רוז פיזאם ז"ל | תמונת AVI: חדשות

דוח נתיחת הגופה של רוז פיזאם לא פוסל את האפשרות כי הילדה מתה כתוצאה מסטירה שנתן לה סבה רוני רון – כך דווח הבוקר בגלי צה"ל.

הנאשם ברצח רוז, סבה רוני רון, מסר בחקירתו הראשונה במשטרה כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. ואז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה".

עד היום לא ברור לחלוטין אם באמת כך אירע הרצח. חלק מהחוקרים משוכנעים כי רון הרג את הילדה עוד בבית, ורק אחר כך הכניס אותה למזוודה ולרכב – ויצא להיפטר מהגופה.

אלא שממצאי דוח נתיחת גופתה של רוז, שבוצעה במכון לרפואה משפטית לאחר מציאת הגופה בתוך המזוודה האדומה שהושלכה לנחל הירקון, עולים בקנה אחד עם גירסתו של רוני רון.

"המוות יכול היה להיגרם מנזק תוך גולגלתי כמו חבלת ראש או סטירה בלחי. הואיל ועצמות הגולגולת בילדים הן דקות וגמישות, קיימת אפשרות של מעבר נוזלים גם ללא שבר", נכתב בדוח הנתיחה. הגופה, שהושלכה למי הנהר העכורים, הייתה במצב של ריקבון מתקדם, מה שהקשה עוד יותר על הפתולוגים להגיע למסקנות חד משמעיות ולהבין מה בדיוק גרם לרצח.

"מארי היא זו שגרמה לרוני להיפטר מהילדה"

המזוודה שכנראה נמצאת בה גופתה של רוז פיזאם (צילום: חדשות)
רגע מציאת המזוודה האדומה בירקון | צילום: חדשות

בכתב האישום שהוגש נגד רוני רון ונגד בת זוגו, אמה של הילדה, מארי פיזאם, מואשמים שניהם ברצח אולם לא ברור לחלוטין אם אכן אירע הרצח כפי שתיאר רוני רון בחקירתו. באשר למארי – במשטרה לא יודעים בוודאות אם היא היתה בדירה בזמן הרצח, אבל טוענים שהיא ידעה על הרצח. "היא זו שגרמה לרוני להיפטר מהילדה", אמר אחד החוקרים, "היא הובילה למעשה. הבכי שלה וההתנהגות מול המצלמות לא עושים עלינו רושם".

פרשת היעלמותה של הילדה רוז פיזאם לפני כשלושה חודשים הסעירה את המדינה. חוקרי המשטרה בליווי צוללנים חיפשו את גופת הילדה בנחל הירקון, בהתאם להודאתו של החשוד המרכזי ברצח, רוני רון, כמו גם במקומות מסתור אפשריים אחרים בנתניה ובתל אביב. רק לאחר קרוב לחודש של חיפושים, נמצאה המזוודה האדומה ובה הגופה הקטנה. רוז פיזאם הובאה למנוחות כמה ימים לאחר מכן בטקס צנוע בפריז.