רעיית רה"מ שרה נתניהו (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
תואשם. שרה נתניהו | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

רעיית ראש הממשלה מואשמת במרמה והפרת אמונים ב-360 אלף שקלים: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (שישי) לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו כי היא תועמד לדין בכפוף לשימוע בשל חלקה בפרשת "הזמנת הארוחות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתניהו תואשם בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות מרמה והפרת אמונים בשווי של כ-360 אלף שקלים. נתניהו לא תואשם בפרשת החשמלאי ובפרשת הטיפול הסיעודי באביה. את ההחלטה להגיש נגד נתניהו כתב אישום בפרשת המעונות פרסם לראשונה כתבנו גיא פלג.

הודעה דומה נמסרה גם לסמנכ"ל המבצעים והנכסים במשרד ראש הממשלה לשעבר, עזרא סיידוף, בגין חלקו בפרשות השונות שנחקרו. פרקליטות מחוז ירושלים תערוך גם לו שימוע במקרה שיחפוץ בכך.

פרשת הזמנת הארוחות: שרה נתניהו תועמד לדין בכפוף לשימוע  

כתב האישום מגולל את האירועים שהובילו לאשמה ב"פרשת הזמנת הארוחות". על פי הכתוב, החל מראשית חודש ספטמבר 2010 ועד לחודש מרס 2013, פעלה נתניהו יחד עם סיידוף ליצירת מצג שווא לפיו במעון הרשמי של ראש הממשלה לא מועסקת מבשלת, למרות שבפועל הועסקו מבשלות לאורך כל התקופה. זאת, על מנת לעקוף את הוראות הנוהל המאפשר להזמין ארוחות למעון הרשמי רק במצב שאין בו מבשלת. בדרך זו, טוען היועמ"ש, התקבלו במרמה מהמדינה מאות ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359,000 שקלים. בשל כך נתניהו תועמד לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות מרמה והפרת אמונים.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
החליט על כתב האישום. מנדלבליט | צילום: פלאש 90, חדשות

בשל אותה פרשה מיוחסות לסיידוף עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בשווי כולל של 393 אלף שקלים, מרמה והפרת אמונים וזיוף מסמכים. במסגרת החקירה עלה חשד לכך שב-15 מקרים לפחות, זויפו חשבוניות עבור השפים שהוזמנו למעון באופן שהעלות הכוללת של הארוחה חולקה למספר מנות כוזב וגבוה יותר ממספר המנות שסופקו בפועל. זאת, על מנת לעקוף את הוראות הנוהל בכל הנוגע לסכום המקסימלי שבו ניתן להזמין מזון מבושל לכל סועד באירוח פרטי במעון הרשמי. לפי כתב החשדות, סיידוף הנחה את השפים, את אבות הבית ואת מזכירותיה של נתניהו לזייף את החשבוניות עבור הארוחות. בחשדות אלה יואשם רק סיידוף ונגד נתניהו לא נמצאה תשתית ראייתית להאשימה.

פרשת המלצרים: התיק נגד שרה נתניהו ייסגר

על פי כתב האישום ב"פרשת המלצרים", במעון ראש הממשלה הועסקו במהלך סופי השבוע מלצרים באמצעות חברת "מיקוד", אשר שכרם אושר על ידי משרד ראש הממשלה על בסיס מצג שווא לפיו מדובר בעובדי ניקיון או עובדי תגבור. גם שעות העבודה שלהם עוות באופן המאפשר לשלם להם שכר שעתי גבוה יותר מהשכר המשולם בדרך כלל על ידי המדינה לעובדים כאלה. השכר הגבוה ששולם למלצרים הועבר בשל הבקשה של נתניהו להעסיק מלצרים אותם הכירה מעבודות קודמות. בשל פרשה זו סיידוף מואשם ויועמד לדין בכפוף לשימוע, אך לא הוכח במסגרת הראיות הדרושות לתיק פלילי, כי נתניהו ידעה על צורת ההעסקה הזו שהתבצעה שלא כדין ולכן, בפרשה זו, הוחלט לסגור את התיק נגדה.

פרשת החשמלאי: התיק נגד שרה נתניהו ייסגר

על פי פרשה זו, כפי שעולה מכתב האישום, עלה חשד לביצוע מעשי מרמה בהתקשרות עם חשמלי פרטי (אבי פחימה) בניגוד להחלטת הגורמים הרלוונטיים במשרד ראש הממשלה שאסרו להיקשר עמו. ההתקשרות נועדה לביצוע תיקונים דחופים במעון הפרטי של ראש הממשלה.

מעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
מעון ראש הממשלה, ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

בפרשה זו נמצאו ראיות למעשי מרמה של סיידוף, שנועדו להונות את הגורמים במשרד רה"מ, תוך פירוט כוזב של תאריכים ועבודות. באשר לנתניהו - גם בתיק זה לא נמצאה תשתית ראייתית מספיקה כדי להוכיח, לפי הרף הפלילי, שהיא הייתה מודעת למעשי המרמה שנעשו בקשר להתקשרות עמו. התיק נגדה בפרשה זו, אם כן, נסגר.

פרשת הטיפול הסיעודי: התיק נגד רעיית ראש הממשלה ייסגר

על פי פרשה זו, עלה חשד כי שתי עובדות ניקיון במעון ראש הממשלה טיפלו, כל אחת במשך מספר ימים בשנת 2011, באביה של נתניהו, שמואל בן ארצי ז"ל, שהתגורר באותה עת במעון הרשמי ונזקק לטיפול סיעודי. עובדות אלה קיבלו שכר עבור כך כחלק מהשכר ששולם להן מקופת המדינה כעובדות ניקיון.

מחומר החקירה עלה כי חלק מהשכר ששולם לעובדת ניקיון שטיפלה באב הגיע מכיסה הפרטי של נתניהו וחלק על חשבון המדינה. כאשר הוחלפה העובדת באחרת, שכרה שולם לה על חשבון המדינה בלבד. בכתב האישום כתב היועץ כי לא נמצאה תשתית ראייתית כדי להוכיח שנתניהו הייתה מודעת לתשלום נוסף ששולם לעובדת מקופת המדינה, והוסיף כי יש להכיר בנסיבות המיוחדות של הפרשה.

יואשם במקביל, עזרא סיידוף (צילום: עמית ולדמן, החדשות)
עזרא סיידוף. מואשם | צילום: עמית ולדמן, החדשות

לדבריו, במעון הרשמי הייתה "מצוקה שנבעה מהיעדרותן של המטפלות הסיעודיות הפרטיות למשך מספר ימים" והוסיף כי "סכומי הכסף בהם מדובר הם נמוכים יחסית". על כן החליט היועץ לסגור את התיק הזה נגד נתניהו אך ציין שהחשדות נגדה בתיק הזה מחזקים את הראיות בתיק "הארוחות" שבו היא מואשמת.

פרשות ריהוט הגן ומחזור הבקבוקים

היועץ ציין שהוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לטענות בדבר רכישת נרות נשמה בכמויות גדולות מתקציב משרד ראש הממשלה, לאחר שהתברר כי גורמים במשרד ידעו על ההזמנה ואישרו אותה. בנוסף, הוחלט שלא לחקור את הטענות הקשורות למחזור הבקבוקים, שכן עלו גרסאות שונות באשר לכספים שנטלה נתניהו כפדיון. בבדיקה לא היה ברור אם הם שימשו להוצאות פרטיות או הועברו ל"קופה קטנה" ששימשו להוצאות שאינן פרטיות. עוד נכתב שנתניהו העבירה 4,000 שקלים למשרד ראש הממשלה כדי "להסיר ספק וחשד" נגדה בפרשה זו.

עוד הוחלט שלא לחקור את הטענות לפיהן ריהוט גן ו"פטריות חימום" חדשים שהוזמנו למעון הרשמי הוחלפו עם ציוד זהה שהיה בבית הפרטי בקיסריה. זאת, בשל העובדה שהציוד הוחזר למעון הרשמי.

ראש הממשלה נתניהו למקורביו: לא תהיה עסקת טיעון

אמש פרסמה הפרשנית המדינית דנה ויס דברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו למקורביו: לדברי נתניהו, אין מקום לדבר על אפשרות של עסקת טיעון או ניסיון לסיים את פרשת המעונות בלי ששרה נתניהו תמצא את עצמה בבית משפט על ספסל הנאשמים - למרות שהדבר היה עשוי לרצות את העוסקים במלאכה במשרד המשפטים. נתניהו אמר למקורביו שרעייתו יכולה לעבור עוד 1000 פוליגרפים ובכולם להמצא דוברת אמת, ולכן אין כל סיבה שתסכים להודות במה שלא עשתה. לאחרונה הציגה שרה נתניהו בדיקת פוליגרף פרטית, בה נמצאה דוברת אמת.

מעון נתניהו בקיסריה (ארכיון) (צילום: חדשות 2, החדשות12)
ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה | צילום: חדשות 2, החדשות12

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר בתגובה: "הטענות כנגד רעיית ראש הממשלה הן אבסורדיות ויוכחו כמופרכות. שרה נתניהו היא אישה אמיצה וישרה ומעולם לא נפל פגם כלשהו במעשיה. לצד עבודתה כפסיכולוגית חינוכית מומחית המטפלת בילדים מדי שבוע, היא מקדישה זמן רב לסיוע לילדים חולי סרטן, לניצולי שואה ולחיילים בודדים. העלייה התלולה בהוצאות הארוחות במעון ראש הממשלה נגרמה כתוצאה מעבירות שביצע אב הבית הבעייתי מני נפתלי, עד מדינה עבריין ושקרן סדרתי. ההוצאה החודשית הממוצעת על ארוחות מוזמנות בתקופה שבה נפתלי כיהן כאב הבית היא פי 5 (!) לעומת הממוצע החודשי בארבע השנים שלאחר מכן, כשנפתלי לא עבד שם. זה אומר הכל".

עוד טענו במשפחת נתניהו כי "נפתלי טופל האשמות שווא על רעיית ראש הממשלה כדי למלט את עצמו מאחריות לעבירות שביצע. לא זו בלבד שרעיית ראש הממשלה לא  עברה שום עבירה - אלא שעצם העיסוק במזון של ראש הממשלה נתניהו, שפועל סביב השעון למען המדינה וביטחונה, ובמזון של משפחתו הוא עיסוק פאתטי ואובססיבי. אף ראש ממשלה קודם לא זכה לחטטנות כזאת הגם שההוצאות של ראשי ממשלה אחרים על ארוחות היו זהות ולעתים אף גבוהות בהרבה. עד מתי תימשך ההתעסקות האובססיבית הזאת במשפחת נתניהו?".