פועלים יחד נגד שקד. הזוג נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
יצאה דוברת אמת. שרה נתניהו ובעלה | צילום: רויטרס, חדשות

כיממה לאחר הפרסום הראשון ב"אולפן שישי" על הגשת כתב האישום נגד רעיית רה"מ בפרשת המעונות בתוך 10 ימים, פורסמה היום (שבת) בדיקת פוליגרף פרטית שערכה השבוע שרה נתניהו. תוצאות הבדיקה, שנערכה במכון "טל פוליגרף", פורסמו היום באתר "מחלקה ראשונה" של יואב יצחק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הודעת המכון, רעיית ראש הממשלה "ביקשה מיוזמתה להיבדק בפוליגרף כדי לאמת את גרסתה לשאלות" וחתמה על הסכמתה להיבדק בפוליגרף "מרצונה הטוב והחופשי". במהלך הבדיקה דחתה שרה נתניהו את האשמותיו של אב הבית לשעבר מני נפתלי, וטענה כי לא "ניפחה" את מספר המשתתפים בארוחות.

רעיית ראש הממשלה השיבה בשלילה לשלוש שאלות: האם הורית למי מהעובדים לנפח את מספר המשתתפים בארוחות במעון ראש הממשלה? האם הורית למי מהעובדים לשנות את סוג הארוחה מארוחה פרטית למדינית? האם היית מודעת בזמן אמת להפרת נהלים בהזמנות מזון ומוצרי צריכה למעון ראש הממשלה?

התנה את עדותו בחסינות. מני נפתלי (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
עד מרכזי בפרשה. מני נפתלי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שרה נתניהו השיבה בחיוב לשאלה "האם נזפת במני נפתלי על כך שהזמין מזון רב מדי למעון ראש הממשלה?". הבודק ובעל המכון, אבי חדד, כתב כי "בניתוח ממצאי הבדיקה לא אובחנו בתשובותיה של גברת נתניהו לשאלות הרלוונטיות תגובות פיסיולוגיות המעידות על אמירת שקר". הבודק סיכם וכתב כי "על סמך ממצאי הבדיקה אני בדעה כי הנבדקת, גב' נתניהו שרה, דוברת אמת בגרסתה כפי שזו באה לידי ביטוי בתגובותיה לשאלות הרלוונטיות בבדיקת הפוליגרף".

אמש פורסם כי גורמים המעורבים בחקירה מעריכים שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יודיע על הגשת כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בתוך 10 ימים. הדיווח על הכוונה להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את נתניהו פורסם לראשונה בחדשות 2. נתניהו חשודה, ובקרוב גם ככל הנראה תהיה מואשמת, בארבע פרשות שונות המכונות "פרשת המעונות", ועלותן הכוללת לקופת המדינה מוערכת במאות אלפי שקלים.

הפרשה הראשונה היא העסקת חשמלאי באופן פרטי ולא דרך מכרז, ותוך גלגול ההוצאות לקופת המדינה. השנייה היא העסקת עובדת עבור מעון ראש הממשלה, כשבפועל היא טיפלה באביה המנוח של נתניהו בעוד שכרה ממומן על ידי המדינה. השלישית היא רכישת ריהוט גן עבור מעון ראש הממשלה הרשמי והעברתו למעון הפרטי של המשפחה בקיסריה. הרביעית היא ניפוח הוצאות ארוחות בבית ראש הממשלה.

עורך דינה של נתניהו יוסי כהן, הגיש לאחרונה תצהירים של עובדים בבית רה"מ שהעידו שמי שגנב והזמין את המזון הוא מני נפתלי. עם זאת, על פי ההערכות התצהירים לא ישנו את לוח הזמנים אך ככל הנראה יגבו עדויות ממוסרי התצהירים.

מעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
מעון ראש הממשלה, ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

ההמלצה להעמדה לדין - כבר במאי 2016

גם ההחלטה בעניין התיק על הטרדה מינית נגד מני נפתלי, אב הבית במעון ראש הממשלה לשעבר והעד המרכזי בפרשה תינתן בסמיכות להחלטה לגבי נתניהו. במשרד המשפטים מבינים כי ההחלטה לגבי נפתלי משליכה גם על פרשת המעונות בשל הקשר המרכזי שלו כעד בפרשה. ההערכה היא שהתיק נגד נפתלי ייסגר בהתאם להמלצה לסגירתו בעבר.

בחודש מאי 2016 המליצה המשטרה להעמיד לדין את שרה נתניהו בפרשה, לאחר שהודיעה על סיום החקירה והעבירה את הממצאים לידי פרקליטות המדינה. מלבד נתניהו עצמה, הצטבר בחקירה חומר ראייתי המצדיק לטענת המשטרה הגשת כתב אישום גם נגד סמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף, והחשמלאי אבי פחימה.

בדצמבר שלאחר מכן נחקרה שוב רעיית ראש הממשלה, במשך 12 שעות, ונשאלה על שורה של נושאים, מפעילות החשמלאי אבי פחימה ועד הוצאות על אירוח במעון ראש הממשלה. "היחידה הארצית של משטרת ישראל סיימה חקירה בעניין מעונות ראש הממשלה", נכתב אז בהודעת המשטרה. "בסיומה של החקירה, הועברו כל הראיות לכאורה, הממצאים והתובנות שנאספו בחקירות המשטרה לפרקליטות מחוז ירושלים, שליוותה את החקירה, לצורך עיון והחלטה".