שרה נתניהו ועו"ד יוסי כהן (ארכיון) (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
שרה נתניהו. כתב אישום בקרוב | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יודיע על הגשת כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו - כך נודע הערב (שני) לחדשות 2. נתניהו חשודה במסגרת חקירת ארבע פרשות שונות, שעלותן הכוללת לקופת המדינה מוערכת במאות אלפי שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפרשה הראשונה היא העסקת חשמלאי, שלא זכה במכרז, באופן פרטי ותוך גלגול ההוצאות לקופת המדינה; השנייה היא העסקת עובדת עבור מעון ראש הממשלה, כשבפועל היא טיפלה באביה המנוח של נתניהו, כששכרה ממומן על ידי המדינה; השלישית היא רכישת ריהוט גן עבור מעון ראש הממשלה הרשמי והעברתו למעון הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה; והרביעית היא ניפוח הוצאות ארוחות בבית ראש הממשלה.

מדובר בפרשה במסגרתה כבר לפני כשנה וחודשיים המליצה המשטרה להעמיד לדין את רעיית ראש הממשלה, ולאחרונה הצטרפו להמלצה גם פרקליט המדינה וגורמים נוספים בפרקליטות. בשבוע שעבר זומנה נתניהו למשרדי להב 433 לחקירת השלמה בפרשה, לבקשת היועץ - ככל הנראה בקשר לעבירה הרביעית. 

ההמלצה להעמדה לדין - כבר במאי 2016

בחודש מאי 2016 המליצה המשטרה להעמיד לדין את שרה נתניהו בפרשה, לאחר שהודיעה על סיום החקירה והעבירה את הממצאים לידי פרקליטות המדינה. מלבד נתניהו עצמה, הצטבר בחקירה חומר ראייתי המצדיק לטענת המשטרה הגשת כתב אישום גם נגד סמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף, והחשמלאי אבי פחימה.

בדצמבר שלאחר מכן נחקרה שוב רעיית ראש הממשלה, במשך 12 שעות, ונשאלה על שורה של נושאים, מפעילות החשמלאי אבי פחימה ועד הוצאות על אירוח במעון ראש הממשלה. "היחידה הארצית של משטרת ישראל סיימה חקירה בעניין מעונות ראש הממשלה", נכתב אז בהודעת המשטרה. "בסיומה של החקירה, הועברו כל הראיות לכאורה, הממצאים והתובנות שנאספו בחקירות המשטרה לפרקליטות מחוז ירושלים, שליוותה את החקירה, לצורך עיון והחלטה".

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה להתקדמות בחקירותיו בפרשות 1000 ו-2000 ואמר כי הן לא יפילו אותו. נתניהו התייחס בעמוד הפייסבוק שלו לדיווח באתר nrg לפיו בכירים פלסטינים הביעו תקווה כי החקירות יפילו את נתניהו וכתב בתגובה - "לא יקרה". ראש הממשלה גם התייחס לנושא בסוף השבוע, אז כינה את החקירות "רעשי רקע".

מפרקליט משפחת נתניהו, עורך הדין יוסי כהן, נמסר בתגובה: "בהנחה שהפרסומים שלכם אכן נכונים, מדובר בהאשמות אבסורדיות. עד לאן מגיעה הרדיפה נגד משפחת נתניהו, עד לכוס תה שהגישה עובדת הבית לאביה של הגברת נתניהו בן ה-97 שהתגורר בביתה על ערש דווי?".