שעות ספורות לאחר שהגיש לרמטכ"ל מכתב ובו בקשה להמתיק את עונשו, פרסם הערב (חמישי) אלאור אזריה סרטון בפייסבוק ובו מסר לעם ישראל. "החלטתי לסיים את ההליכים המשפטיים ולא להגיש בקשת ערעור לביהמ"ש העליון", אמר אזריה. "אני מאמין שיכולתי לצאת זכאי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המשפחה שלי ואני עברנו מסכת ייסורים במשך כמעט שנה וחצי, שעלתה להוריי בבריאותם ואני רוצה לחזור לחיי שגרה כמה שיותר מהר", הוסיף החייל שהורשע בהריגה. "לכן אכנס לכלא לרצות את העונש שנגזר עליי ולא אפנה לבית המשפט העליון. היום פניתי לרמטכ"ל בבקשה שימתיק את עונשי, אני מקווה שיענה בחיוב. אני מרגיש צורך עז להודות לכם, עמדתם לצידי ולצד למשפחתי, סייעתם כלכלית להגנתי, קיבלתי מכם תמיכה ואהבה אינסופית, זה לא מובן מאליו".

עוד הודה אזריה לעם ישראל וביקש להעביר מסר לבני הנוער. "לנו ארץ אחת, בואו נשמור עליה. אני לא רוצה לחשוב על האפשרות שהמוטיבציה שלכם נפגעה בגלל המקרה שלי. אסור שזה יקרה. תלכו לקרבי, תתנדבו, תרמו כמה שאתם יכולים למען העם והארץ, אין לנו ארץ אחרת".

אזריה והוריו בבית המשפט
אזריה בבית המשפט | צילום: Miriam Alster/Flash90


 
"אני מבטיח שפעלתי מתוך תחושת סכנה מיידית בזירת הפיגוע", טען אזריה בסרטון. "אבל בית הדין אמר את דברו ואנחנו חיים במדינת חוק, אז אני הולך לרצות את עונש המאסר שהוטל עליי בתקווה שיומתק. חשוב לי להדגיש: גדלתי בבית ערכי ומוסרי, אם הייתי יודע שלמחבל אין מטען לא הייתי יורה. חיי החיילים מסביב וחיי שלי עמדו מול עיניי בזירה. אחרי הכל אני נכנס לכלא בראש מורם, אני אוהב את הארץ הזאת בכל ליבי, אני אוהב את הצבא. אני אוהב אתכם ושוב מודה לכם בכל ליבי על כל מה שעשיתם עבורי".

"לו ידעתי שלא היה מטען לא הייתי יורה"

מוקדם יותר היום, ארבעה ימים לאחר שדחה בית הדין הצבאי את ערעורי התביעה וההגנה בפרשה, פנה אזריה לאיזנקוט בבקשה להמתקת עונשו. משמעות הפנייה היא כי עורך דינו של אזריה לא יגיש ערעור נוסף לבית המשפט העליון, כפי שטענו בתחילה, וכי אזריה ייכנס לכלא בשבוע הבא ורק לאחר מכן יוחלט אם להמתיק את עונשו.

מכתבו של אזריה התקבל בלשכת הרמטכ"ל, אבל רק בתחילת שבוע הבא יתקיימו דיונים סביב המכתב. בצבא נערכים ליום רביעי בשעה 10:00: אז אם לא תחול תפנית דרמטית, יתייצב אזריה בכלא לריצוי עונשו. הטענה של עו"ד יורם שפטל, לפיה אזריה לא נדרש להביע חרטה בבקשה להמתקת עונשו, היא נכונה - אך הנוהל המקובל במקרים אלו הוא להביע צער על המעשה.

"ברצוני להבהיר כי לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר, שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו", כתב אזריה במכתב ששיגר לרמטכ"ל. "כמו כן ברצוני להבהיר כי אין בכוונתי להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון".

אזריה והוריו בבית הדין הצבאי (ארכיון)
"משפחתי התפרקה" | צילום: תומר אפלבאום

"משפחתי התפרקה, כולם כואבים ולא מצליחים לחזור לשגרה עקב המצב", הוסיף. "אני אמור להמשיך את חיי עם כתם גדול עם הרשעה בסעיף 'הריגה', אשר יפגע בי. אני מבקש להיענות לבקשתי ולהמיר את עונש המאסר שנגזר עלי, לעונש מאסר שניתן לרצותו בעבודת שירות, שכן ברצוני לחזור לחיים רגילים ולשקם את חיי וחיי משפחתי, במטרה לאחות את השברים".

בהודעה לתקשורת בדבר ההחלטה, נכתב כי "ההחלטה שלא להגיש בקשת ערעור לעליון התקבלה על ידי אלאור לאחר התלבטות ובהתייעצות עם בני משפחתו, וזאת בעיקר מפני רצונו לחסוך למשפחתו ולו סבל מיותר נוסף, הימשכות הליכים - ועל מנת לחזור לחיים רגילים בהקדם האפשרי", מסרו גורמים המקורבים לאזריה. "אלאור מקווה שהרמטכ"ל ייעתר לבקשתו".

מעורך דינו של אזריה, עו"ד יורם שפטל נמסר: "אלאור הגיש בקשה שמדברת בעד עצמה בעקבות דברי הרמטכל שישקול בכובד ראש בקשה של אלאור. אלאור לא יגיש ערעור. כל הניסיונות הבזויים של התקשורת ליצור קרע בין המשפחה לביני הם ניסיונות נמוכים ובזויים. ההחלטה התקבלה באופן משותף. יש אמון מלא ומוחלט ביני לבין המשפחה ביני לבין אלאור וגם אלווה אותו לבית הכלא ביום רביעי. לא ראיתי אבק של דרישה מצד הרמטכל להביע חרטה זאת דרישה של התקשורת רק הראש של התקשורת . אין זכר בהודעת הרמטכל לעניין הצורך להביע חרטה".

"הבקשה תישקל בכובד ראש"

בתחילת השבוע התייחס הרמטכ"ל איזנקוט להכרעת הדין שניתנה בערעורו של אזריה וטען שבמידה ותוגש בקשה להקלה בעונש היא תישקל בכובד ראש. "בית הדין הצבאי אמר את דברו באופן חד וברור", אמר איזנקוט. "אם יבחר סמל (מיל') אזריה להגיש בקשה להקלה בעונש, היא תישקל בכובד ראש, תוך בחינת מכלול השיקולים הנוגעים בדבר ומתוך מחויבותי אך ורק לערכי צה"ל, ללוחמיו ולמשרתיו".

רב אלוף איזנקוט התייחס גם לשירותו של אזריה ולתרומתו לביטחון המדינה. "סמל (מיל') אלאור אזריה הוא לוחם צה"ל ששירת כמו רבים מחיילינו בחוד החנית", כתב. "הוא לקח חלק באתגר המשותף שתכליתו מתן ביטחון לאזרחי מדינת ישראל".