מצעד הגאווה (ארכיון) (צילום: כפיר סיון, חדשות)
(ארכיון) | צילום: כפיר סיון, חדשות

שעות ספורות לאחר הדיון בעתירה שהגישו הבית הגאה בבאר שבע והאגודה לזכויות האזרח, קבע היום (רביעי) בג"ץ כי מסלול מצעד הגאווה שתוכנן להתקיים בעיר ישונה. העתירה הוגשה - לאחר שהמשטרה החליטה לא לאפשר למצעד הגאווה לעבור באחד הצירים במרכזיים בעיר. במהלך הדיון הציע בית המשפט כי הצדדים יגיעו לפשרה אולם הצעה זו נדחתה על ידי הבית הגאה והאגודה לזכויות האזרח.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הפשרה שאותה הציע בית המשפט, נציגי המשטרה והקהילה הגאה בעיר התבקשו להגיע להסכמות לפיהן חלק מהמצעד יהיה ברחוב רגר וחלק ברחוב סמוך. הצעה זו הובאה לאחר שהשופטים נחשפו לחומרי המודעין המשטרתיים קבעו כי ישנם איומים לאלימות בין הצדדים.

למרות זאת, לאחר שהבית הגאה והאגודה לזכויות האזרח הודיעו כי הם אינם מקבלים את הצעת הפשרה, הודיעו השופטים כי הם דוחים את העתירה וכי הם מאפשרים את קיום המצעד באחת החלופות שהציעה המשטרה, תוך שהם מותחים ביקורת על התנהלותה. "לא נעלם מעינינו כי חלק מהנימוקים שהעלתה המשטרה לשינוי הציר היו בידיעתה עוד בעת שנתנה את האישור העקרוני, ועקב כך הבענו בדיון את מורת רוחנו על התנהלותה של המשטרה בהקשר זה", אמרו השוטרים. "עם זאת, מה שהכריע בסופו של דבר את הכף, היה המידע המודיעיני שהוצגו בפנינו, ואשר יש בו כדי לתמוך בשינוי האיזונים, שהיו ביסוד האישור העקרוני שניתן בתחילה לעותרות".

השופטים קבעו כי מגישות העתירה יאלצו לבחור בין חלופות שהציעה המשטרה או במסלול הפשרה שהציע בית המשפט. על פי המסלול המוצע, המצעד יחל בחניון "בית אבות השלום" בבאר-שבע יעבור דרך שדרות שז"ר, וימשיך באופן חלקי בלבד דרך רחוב רגר עד לכיכר העירייה - שם תתקיים האסיפה המוצעת.

"המסר - הצעירים הגאים צריכים להסתתר"

עתירת הארגונים הוגשה לאחר שבמשטרה נתנו תחילה אישור עקרוני לקיים את המצעד מחר בשדרות רגר, אך בהמשך חזרו בהם מהאישור. "לאחר מתן האישור החלו פרסומים רבים אודות קיום המצעד בציר זה, ופרסומים אלו הובילו לכך שהחלו להצטבר ידיעות מודיעיניות רבות ביחד לפגיעה בצועדים", אמרו במשטרה.

(ארכיון) (צילום: רויטרס)
(ארכיון) | צילום: רויטרס

"ההחלטה כי לא ניתן לאשר את התהלוכה בתוואי המבוקר התקבלה בראש ובראשונה בשל הסיכון הממשי, ברמת הסתברות של ודאות קרובה, לפגיעה בחיי אדם", נכתב בתגובה לעתירה. "נשקלה גם העובדה שישנם מוסדות דת רבים באזור".

בשיחה עם חדשות 2 Online טען עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח כי החלטת המשטרה לא נובעת משיקולים ענייניים. "תגובת המשטרה לעתירה היא שערורייתית, חבל שמפקד המחוז נכנע ללחצים פוליטיים ולדרישה לדחוק את קהילת הלהט"ב לשולי העיר", אמר.

"מפקד המחוז מגלגל את האחריות לבג"ץ כדי שיקבלו את ההחלטה עבורו", הוסיף. "אם כבר מדברים על פגיעה ברגשות, במשטרה צריכים לשקול את הפגיעה ברגשות של צעירים וצעירות מקהילת הלהט"ב ואת המסר הקשה שמעבירים להם, שהם צריכים להתבייש ולהסתיר את עצמם ברחובות צדדיים".